۵ مهر ۱۳۹۷، ۱۲:۴۵
کد خبر: 83046203
T T
۰ نفر
آیین نكوداشت سعید صادقی در فرهنگسرای گلستان برگزار شد

تهران-ایرنا-آیین نكوداشت سعید صادقی عكاس پیشكسوت دفاع مقدس با حضور حجت السلام و المسلمین سیدمحمود دعایی مدیرمسئول روزنامه اطلاعات،جمعی از عكاسان انقلاب اسلامی و مسئولان فرهنگی در فرهنگسرای گلستان برگزار شد.

سعید صادقی عكاس و مدیر فیلمبرداری سینما و تلویزیون متولد 1332 در شهر تبریز است. وی عكاسی را از دوران انقلاب اسلامی در سال 1357 آغاز و با سمت عكاس و خبرنگار در روزنامه جمهوری اسلامی در سال 1358 همزمان با شروع جنگ تحمیلی ادامه داد.
صادقی از 2 مهر 1359 تا پایان جنگ و عملیات مرصاد به عكاسی جنگ پرداخت.
وی سپس مدتی را در حوزه سینمای كشور به عنوان دستیار فیلمبردار و مدیر فیلمبرداری در فیلم های سینمایی و مجموعه های تلویزیونی سپری كرد كه از جمله فیلم های كه در آن مدیر فیلمبرداری بوده می توان به پایان كودكی، مرگ سیاوش، آخرین روز تابستان و .... اشاره كرد.
صادقی پس از جنگ عراق نمایشگاه نیمه پنهان جنگ را با یك عكاس عراقی برگزار كرد و مستند بلگراد و كارگردانی و فیلمبرداری هفت قسمت از مجموعه مستند جنگ با نام هفت زخم از دفاع مقدس از دیگر فعالیت های هنری او بشمار می رود.
وی كه خالق خاطرات تصویری دفاع مقدس برای مردم است، سال 1385 «نشان شجاعت» و سال 1386 نشان درجه یك هنری «شورای انقلاب فرهنگی» را از آن خود كرد.
مجموعه عكس‌های صادقی از دوران دفاع مقدس طی سال‌های 1359 تا 1367 با مدیریت هنری و محتوایی سیدعباس میرهاشمی و فرهاد سلیمانی در 256 صفحه مصور به چاپ رسیده است.
به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی مراكز فرهنگی هنری منطقه 8 و فرهنگسرای گلستان، علی كاوه عكاس پیشكسوت، تصویرگر و فعال مطبوعاتی عصر چهارشنبه در آیین تجلیل از سعید صادقی اظهارداشت: صادقی عكاس جبهه ها و روزهای سخت جنگ است، او زاده شهر ستارخان، باقرخان و باكری ها است و وقتی كه 25 ساله بود، وارد جبهه جنگ شد.
وی گفت: صادقی از ابتدا عكاس روزنامه جمهوری اسلامی بود و در همان ایام وارد جبهه جنگ شد. هیچ ترسی در وجود او نبود و مثل یك چریك نظامی، چابك و زرنگ در جبهه ها حركت می كرد، او چشم جبهه بود و تمام آن را می شناخت.
كاوه افزود: صادقی، عاشق خطر است و همین موضوع باعث شد كه یك عكاس حرفه ای دفاع مقدس بشود. او این قدر نشان و مدال گرفته كه به نظر من هیچ كس در ایران به اندازه او مدال نگرفته، دوربین صادقی جنس جنگ را به خوبی شناخته بود و خاكریزهای جنگ به عنوان یك یار دوست داشتنی برای او بود.
امیرعلی جوادیان عكاس پیشكسوت دفاع مقدس و خبرگزاری جمهوری اسلامی نیز در این آیین گفت: دفاع مقدس برای ما یك نعمت بود و امیدوارم كه قدر این نعمت و سرزمین خود، ایران را بدانیم.
وی افزود: زمانی كه خرمشهر آزاد شد، هیچ كس باورش نمی شد اما این روحیه رزمنده ها و رشادت هایشان بود كه كمك كرد تا این كار بزرگ صورت بگیرد.
جوادیان با اشاره به اینكه عكس های صادقی، روایتی از روزهای دفاع مقدس و متعلق به همه مردم است، اظهارداشت: ثبت تاریخ از جمله موضوعات مهم است كه اگر وجود نداشته باشد، یكی از سه ضلع مثلث فرهنگ خالی می ماند، امیدوارم كه قدر این عكاس خوب را بدانیم.
سعید صادقی نیز در این آیین گفت: اوضاعی كه ما در طغیان و كشمكش های جنگ داشتیم، باعث ایجاد حس همدلی در ما شده بود. این حس همدلی در كنار تعلق خاطر ما به مردم و ایران و البته نگاهی كه به امام خمینی (ره) داشتیم باعث شد كه بتوانیم در برابر خشم دشمن مسلح بایستیم.
وی افزود: لحظات جنگ برای همه ما به مانند رویایی بود كه خیلی سریع گذشت، باید بگویم كه من اصلا دوست نداشتم كه برایم آیین نكوداشت گرفته شود و دوست داشتم كه چنین آیینی برای نكوداشت عكاسان جنگ و دفاع مقدس برگزار شود.
این عكاس پیشكسوت اظهارداشت: نسل ما با احساس مسئولیت در برابر سرزمین، اعتقاد و هموطنانمان عجین شده بود و لذتی كه در آن كشمكش ها می بردیم را هیچ وقت دیگر تجربه نكردیم، امنیتی كه آن روزها داشتیم را اكنون نداریم.
صادقی گفت: عكاسان دفاع مقدس، با عكس های خود نقش دفاع مقدس را ثبت و ضبط كردند و همان طور كه در نفس رزمنده های ما اخلاص وجود داشت در لنز دوربین عكاسان نیز اخلاص و یكرنگی بود، عكس های ما زبان هویت كسانی است كه جان خود را برای ایران فدا كردند.
وی افزود: این روزها بیش از گذشته نیاز به همدلی و یكرنگی داریم و به همین جهت باید تعلق خاطر خود نسبت به سرزمین و هموطنانمان را بیش تر كنیم.
این عكاس پیشكسوت اظهارداشت: به عقیده من آیین نكوداشت برای یك نفر كافی نیست و باید برای تعهد تمام كسانی كه اكنون زیر خاك این سرزمین خوابیده اند، نكوداشت برگزار كنیم، باید این كشور را حفظ و تجربه ها، باورها و انگیزه هایمان را به نسل جوان امروز منتقل كنیم، ما یك ملت بزرگ هستیم كه امروز كمی از هم فاصه گرفتیم باید احساس مسئولیت كرده و همانند روزهای انقلاب یك دل و یك رنگ بشویم.
در پایان این آیین از مجتبی اقبالی جانباز مدافع حرم و سعید صادقی تجلیل و هدیه ای به رسم یادبود به آنان اهدا شد.
همچنین در حاشیه این آیین نمایشگاه «طعم خاموش تصاویر» شامل 15 اثر برگزیده عكاس انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در نگارخانه گلستان برپا شد.
تهرام/7245/ 1539
۰ نفر

سرخط اخبار فرهنگ