مایه كوبی 7500 راس دام علیه تب برفكی در بیجار آغاز شد

سنندج - ایرنا - رئیس شبكه دامپزشكی بیجار از آغاز دومین مرحله مایه كوبی دام های سبك و سنگین علیه بیماری های تب برفكی و تب مالت خبر داد و گفت: هفت هزار و 500 راس دام سنگین در این طرح مایه كوبی می شوند.

هادی اسكندری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طرح مایه كوبی دام ها علیه بیماری های تب برفكی (فاز دوم) و بروسلوز (تب مالت) در جمعیت دام های سنگین شهرستان از 31 شهریور آغاز و تا سوم آبان به مدت 30 روز كاری ادامه دارد.
اسكندری تاكید كرد: به منظور تداوم و اتخاذ تدابیر كنترلی و پیشگیرانه فاز دوم واكسیناسیون دام ها علیه بیماری تب برفكی و بروسلوز در جمعیت دام سنگین شهرستان با اولویت در مناطق پر خطر، دامداری های صنعتی و نیمه صنعتی اجرا خواهد شد.
وی یادآور شد: به منظور اجرای كامل این مرحله از طرح، شبكه دامپزشكی با بسیج امكانات و نیروهای خود اقدام به ساماندهی اكیپ های عملیاتی كرده و پیش بینی می گردد این تعداد دام علیه بیماری بروسلوز واكسینه شوند.
اسكندری اضافه كرد: اگر چه واكسیناسیون نقش بسزایی در مقابله با این بیماری ها دارد ولی باید توجه داشت رعایت اصول بهداشتی، قرنطینه و كنترل تردد دام توسط دامداران در كنار مایه كوبی در جلوگیری از شیوع بیماری بسیار موثر است.
رئیس شبكه دامپزشكی بیجار گفت: از ابتدای سال جاری تاكنون و در راستای مهار بیماری تب برفكی در شهرستان بیش از 240 هزار نوبت راس دام سبك، پنج هزار نوبت راس دام سنگین علیه بیماری تب برفكی و 65 هزار راس دام سبك (بره و بزغاله ماده) علیه بیماری بروسلوز واكسیناسیون شده اند.
وی یادآور شد: ‌با پوشش مناسب واكسیناسیون جمعیت دامی شهرستان و مراقبت و پایش فعال طی سال گذشته و امسال هیچ موردی از بیماری گروه 1 از جمله تب برفكی، آبله، شاربن، طاعون نشخوار كنندگان كوچك در سطح شهرستان مشاهده و گزارش نشده است.
استان كردستان یكی از مناطق دام خیز و دامپروری در كشور محسوب می شود كه سالانه نزدیك به 22 هزار تن گوشت قرمز و 181 هزار تن شیر در این استان تولید و روانه بازار مصرف می شود.
جمعیت دامی استان كردستان حدود 2 میلیون راس دام سبك (گوسفند و بز) و 200 هزار راس دام سنگین (گاو و گوساله) است.
7350/9102