وزیر نیرو برای افتتاح طرح های برق و آب وارد سمنان شد

سمنان- ایرنا- رضا اردكانیان وزیر نیرو روز پنجشنبه برای افتتاح و بازدید از طرح های صنعت آب و برق از شهرستان گرمسار وارد استان سمنان شد.

به گزارش ایرنا، رضا اردكانیان در سفری یكروزه به استان سمنان به شهرستان های گرمسار، شاهرود، دامغان و سمنان سفر می كند و طرح های مختلف حوزه آب و برق را افتتاح و بازدید می كند.
وزیر نیرو ابتدا از طریق بالگرد برای بازدید از طرح آبرسانی از سیمین دشت به گرمسار در غرب استان سمنان وارد این شهرستان شد، در قالب این طرح قرار است از بند انحرافی سیمین دشت به گرمسار به طول 43 كیلومتر در افق 1403 سالانه 21 میلیون مترمكعب آب منتقل شود.
ایرج حیدریان، مدیرعامل شركت آب منطقه ای استان سمنان در گفت و گو با ایرنا افزود: در این سفر، سد مخزنی مجن در شهرستان شاهرود نیز افتتاح می شود، این سد به منظور كنترل آب رودخانه مجن برای رفع كمبود آب اراضی پایین دست به میزان 4.7 میلیون مترمكعب با 287 میلیارد ریال از اعتبارات استانی و ملی استانی شده احداث شد.
مدیرعامل شركت برق منطقه ای استان سمنان نیز گفت: افتتاح 20 طرح شركت برق منطقه ای سمنان با اعتباری معادل 314 میلیارد ریال نیز در سفر وزیر نیرو برنامه ریزی شده است كه شامل سه طرح توسعه شبكه انتقال و فوق توزیع و 17 طرح اصلاح و بهینه سازی تاسیسات انتقال و فوق توزیع این شركت است.
سید علی اكبر صباغ خاطرنشان كرد: در سفر رضا اردكانیان به شرق استان سمنان بهره برداری از پست 20/63 كیلوولت البرز شاهرود با 150 میلیارد ریال اعتبار و آغاز احداث بخش بی راكتور در پست 63/400 كیلوولت میامی بخشی از برنامه هاست.
مدیرعامل شركت توزیع برق استان سمنان نیز به ایرنا گفت: رضا اردكانیان در سفر یكروزه به سمنان، اولین نیروگاه خورشیدی مگاواتی این استان را نیز بهره برداری می كند كه در ناحیه صنعتی صیدآباد شهرستان دامغان به ظرفیت 1.3 مگاوات و سرمایه گذاری 72 میلیارد ریالی بخش خصوصی بهره برداری شد.
سید محمد موسوی زاده اظهار داشت: طرح دیگر قابل بهره برداری در صنعت برق استان سمنان با حضور وزیر نیرو، پروژه بهینه سازی شبكه 20 كیلوولت فیدر هنرستان از روستای سه برار تا روستای محمد آباد شهرستان گرمسار به طول 10 هزار متر كه نیروگاه مقیاس كوچك (DG) پنج مگاواتی در شهرك صنعتی ایوانكی است و در مجموع برای طرح های افتتاحی این سفر 95 میلیارد ریال در صنعت برق استان هزینه شده است.
مدیرعامل شركت آب و فاضلاب روستایی استان سمنان نیز به ایرنا اظهار داشت: گام اول مجتمع آبرسانی به روستای آبخوری سمنان با 24 میلیارد ریال اعتبار افتتاح می شود كه با اجرای عملیات خط انتقال به طول حدود 17 كیلومتر، نصب دو ایستگاه پمپاژ و دو مخزن ذخیره بتنی 100 مترمكعبی و 17 كیلومتر جاده دسترسی بهره برداری می شود.
منصور كشاورزیان خاطرنشان كرد: با حضور رضا اردكانیان وزیر نیرو، گام دوم این طرح كه آبرسانی به روستاهای جام و دوزهیر شهرستان سمنان است آغاز می شود، در این طرح كه 454 میلیارد ریال پیش بینی اعتباری دارد، احداث 25 كیلومتر راه دسترسی و احداث پنج باب مخزن فشارشكن 440 مترمكعبی در دست اجراست.
وی گفت: كل طرح آبرسانی به روستاهای آبخوری، جام و دوزهیر شهرستان سمنان 69 میلیارد و 935 میلیون ریال اعتبار دارد و افق كل طرح آبرسانی به یكهزار و 200 نفر جمعیت روستایی این شهرستان است كه تا پایان سال 97 محقق می شود.
مدیرعامل شركت آب و فاضلاب شهری استان سمنان در گفت و گو با ایرنا افزود: نیروگاه برقابی كوچك بر روی خط انتقال آب چشمه روزیه سمنان دیگر طرح افتتاحی با حضور وزیر نیرو در شهرستان سمنان است ، سرمایه گذاری در این طرح از سوی شركت نیروگاهی برقابی ماهد انرژی چشمه روزیه و به صورت سرمایه گذاری به شرط بهره برداری انجام شد.
محمد طاهری خاطرنشان كرد: این نیروگاه توان تولیدی انرژی الكتریكی به میزان سه مگاوات را دارد كه با سرمایه گذاری ثابت 200 میلیارد ریال اجرایی شد، آب دهی چشمه روزیه سمنان 11 میلیون مترمكعب در سال است و پنج دستگاه توربین آبی بلتون و یك دستگاه پمپ معكوس در اجرای این طرح استفاده شده است.
وی اضافه كرد: نیروگاه برق آبی كوچك بر روی خط انتقال آب چشمه روزیه برای 15 نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی كرده است و از اهداف این طرح كمك به پایداری شبكه برق سراسری، كاهش انتشار گازهای گلخانه ای از نوع دی اكسید كربن به میزان 18 هزار و 500 تن در سال به همراه تامین برق برای مصرف حدود هفت هزار نفر است.
احداث نیروگاه برق آبی كوچك بر روی خط انتقال آب چشمه روزیه از اسفند 1396 آغاز شد.
وزیر نیرو عصر امروز در نشست كارگروه سازگاری با كم آبی با حضور سید شهاب الدین چاوشی استاندار، مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و مدیران صنعت آب و برق استان در استانداری حضور می یابد.
6103

سرخط اخبار استان‌ها