۴ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۰۴
کد خبر: 83045102
۰ نفر
شناسايي چهار مبدا احتمالي يك جرم فضايي

تهران– ايرنا- محققان چهار مبدا احتمالي جرم فضايي موسوم به اموآموا را شناسايي كردند.

به گزارش گروه اخبار علمي ايرنا از پايگاه خبري اسوشيتدپرس، اموآموا اولين بار در سال 2017 كشف شد اما به سرعت از برد تلسكوپ محققان خارج شد. با وجود اين اطلاعات كافي براي ردگيري مسير اين جرم فضايي در كهكشان راه شيري در اختيار محققان قرار گرفت.
پيش از اين نيز تلاش هاي ناموفقي براي شناسايي مبدا اين جرم فضايي صورت گرفته است. اموآموا هم داراي ويژگي هاي سيارك و هم ويژگي هاي دنباله دار است و مانند سيارك ها هنگام عبور اموآموا از كنار خورشيد يخ موجود در سطح آن به بخار تبديل شد. اين تبخير يخ موجب افزايش شتاب اموآموا شد و محققان در تلاش اخير براي شناسايي مبدا اين جرم فضايي تغيير شتاب آن را در محاسبات خود مورد توجه قرار دادند.
در اين تحقيقات محققان موسسه ماكس پلانك از اطلاعات به دست آمده از ماموريت گايا استفاده كردند و مسير حركت اموآموا و هزاران ستاره را شبيه سازي كردند تا مسيرهاي متقاطع و پيچيده آن ها را شناسايي كنند.
با استفاده از اين مدل ها محققان توانستند چهار جرم فضايي را كه داراي سرعت پايين بوده و امكان رها شدن اجرام بزرگ از مدار آن ها وجود دارد، شناسايي كردند. با وجود اين ممكن است پس از اتمام ماموريت سوم گايا كه در سال 2021 انجام خواهد شد، كانديداهاي ديگري به اين چهار مورد اضافه شود.
علمي (6)**9259*2017