۴ مهر ۱۳۹۷،‏ ۸:۳۹
کد خبر: 83044508
T T
۰ نفر
میدان مشق پایتخت پذیرای شهروندان خواهد شد

تهران- ایرنا- شهردار منطقه 12 تهران با بیان اینكه تلاش داریم میدان مشق پایتخت دوباره پذیرای شهروندان باشد و محدودیت هایی كه طی یكی دو سال اخیر به وجود آمده از بین برود گفت: در این زمینه در آینده نزدیك تفاهم نامه ای نیز با دانشگاه هنر امضا خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، علی محمد سعادتی شامگاه سه شنبه در حاشیه بازدید میهمانان خارجی همایش بین المللی آینده فضاهای عمومی شهری از برخی بناهای موجود در مركز تهران در جمع خبرنگاران اظهارامیدواری كرد كه فضای میدان مشق مطابق برنامه ریزی هایی كه طی سال های گذشته انجام گرفت مجدد پذیرای شهروندان باشد.
میدان مشق محوطه ای تاریخی در پایتخت مربوط به دوره قاجار است كه در محدوده بین خیابان امام خمینی(ره) و 30 تیر قرار دارد و مدت زمان كوتاهی در دوره پهلوی اول از آن به عنوان باغ ملی یاد و پس از آن ساختمان های دولتی نیز در این مجموعه احداث شد؛ این اثر ۱۲مهر ۱۳۷۷ با شماره ۲۱۳۰ به‌عنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.
شهردار منطقه 12 تهران در ادامه گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینكه سیاست ما تعامل با مراكز دانشگاهی و دستگاه های اجرایی ازجمله وزارت راه و شهرسازی است، افزود: بسیاری از ساختمان هایی كه ثبت میراث هستند به عرصه هایی برای نمایش و موزه تبدیل شده اند كه می توان از آنها به عنوان ظرفیت اقتصادی، تاریخی و هویتی نام برد.
وی خاطرنشان كرد: برای مثال ساختمان های با ارزشی كه صرفا كاركرد اداری دارند ظرفیت هنری را از شهر می گیرد زیرا این كاركرد در ساختمان دیگری هم قابل اجرا است.
سعادتی اظهارداشت: این امر مربوط به سایر نهادها نیست و در شهرداری نیز با این موضوع مواجه هستیم.
وی اظهار امیدواری كرد كه بتوان از ساختمان هایی كه در اختیار وزارتخانه های امور خارجه و دادگستری یا سازمان میراث فرهنگی قرار دارد و از ظرفیت بالای اقتصادی فرهنگی برخوردار هستند به نفع شهر استفاده كرد.
شهردار منطقه 12 تهران در خصوص عرصه ها و فضاهای عمومی شهر نیز گفت: در شهر فضاهایی هست كه امكان استفاده مردم از آنها به صورت 24 ساعته وجود دارد و باید این ظرفیت ها هرچه بیشتر در اختیار شهروندان قرار گیرد.
وی خاطرنشان كرد: در عرصه های عمومی شهروندان بدون محدودیت امكان بهره برداری از فضا را دارند.
سعادتی با بیان اینكه ارتقای كیفیت فضاها و عرصه های عمومی شهر طی سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته است افزود: طی دو روز برگزاری همایش بین المللی آینده فضاهای عمومی شهری، برای میهمانان خارجی و صاحب نظران كشورهای مختلف كه در این همایش شركت كرده اند تورهای تخصصی برگزار می شود كه در روز نخست بازدید از مركز تاریخی تهران انجام شد و در روز دوم اعضای این گروه از اراضی عباس آباد دیدن خواهند كرد.
به گفته وی دستاوردهای این همایش از جنبه مشاركت پذیری و حضورپذیری شهروندان مورد استفاده قرار می‌گیرد و از سوی دیگر از این همایش‌ برای معرفی ظرفیت هایی كه در تهران وجود دارد استفاده خواهد شد.
همایش بین المللی آینده فضاهای شهری سوم ‌تا پنجم مهرماه جاری در دانشگاه تربیت مدرس در حال برگزاری است.
تهرام/9353/1008

سرخط اخبار فرهنگ