عوامل امنيتي اجتماعي حادثه تروريستي اهواز بايد بررسي شود

اهواز - ايرنا - نماينده مردم اهواز، كارون، باوي و حميديه در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به ادامه بررسي هاي كميسيون امنيت ملي مجلس درباره حادثه تروريستي در اهواز گفت: عوامل امنيتي، سياسي و اجتماعي وقوع حمله تروريستي در اهواز بايد ريشه يابي شود.

جواد كاظم نسب الباجي چهارشنبه در گفت وگو با ايرنا اظهار داشت: عصر ديروز جلسه چهار ساعته اي در كميسيون امنيت ملي مجلس با حضور وزيران كشور، اطلاعات و فرماندهان ارتش، سپاه، استاندار و مدير كل اطلاعات خوزستان و تعدادي زيادي از نمايندگان برگزار شد كه در اين نشست گزارش هايي ارائه و علل و عوامل حادثه تروريستي شنبه در اهواز بررسي شد.
وي با اشاره به ادامه بررسي هاي كميسيون امنيت ملي مجلس در اين زمينه افزود: با توجه به طولاني بودن جلسه و لزوم طرح برخي از مسائل، قرار است نشست ديگري نيز در روزهاي آينده برگزار شود، ضمن اينكه جلساتي نيز در همين رابطه در شوراي عالي امنيت ملي تشكيل خواهد شد.
كاظم نسب الباجي اضافه كرد: در اين نشست مسئولان و نمايندگان خوزستان گزارش هايي درباره مشكلات و وضعيت امنيتي، معيشتي، اجتماعي و سياسي استان ارائه دادند همچنين قرار شد برنامه هايي از نظر امنيتي، اجتماعي و سياسي در خوزستان اجرا شود تا از وقوع حوادث مشابه پيشگيري شود.
وي با تاكيد بر ريشه يابي همه جوانب اين حادثه و مشخص شدن كشورهاي پشتيباني كننده، تصريح كرد: در اين جلسه برخي سوالات درباره علت وقوع اين حادثه تروريستي مطرح شد از جمله اينكه چرا در روز رژه ارتش اين حادثه رخ داده، بدون اينكه كسي مطلع شود.
عضو مجمع نمايندگان خوزستان، با بيان اينكه برخي از گزارش ها و مطالب مطرح شده در اين جلسه محرمانه بوده كه به دلايل امنيتي امكان طرح آنها وجود ندارد افزود: ولي بايد اين مساله عنوان شود كه دولت و مجلس و نيروهاي امنيتي، نظامي و انتظامي در حال پيگيري موضوع هستند.

*مستندات داعش در ترور اهواز
كاظم نسب الباجي همچنين با بيان اينكه مستندات به دست آمده نشان مي دهد اين حمله تروريستي توسط عوامل داعش اجرا شده است گفت: ويديويي كه از شبكه مرتبط با داعش (الاعماق) منتشر شده همچنين ادبياتي كه در اين ويديو به كار رفته بيانگر اين است كه اين حادثه كار گروه تجزيه طلب الاحوازيه نيست.
وي با اشاره به شناسايي پنج تروريستي كه در حمله مسلحانه شركت داشتند، افزود: احمد منصوري، محمود منصوري، جواد سواري و علي بدوي در اين حادثه دست داشتند و يك نفر نيز كه در ميان پيكرهاي شهدا بوده به تازگي شناسايي شده كه از اهالي يكي ديگر از استان هاي كشور است اما هنوز هويت او به درستي مشخص نشده است.
كاظم نسب الباجي اضافه كرد: 2 برادر در اين حمله تروريستي شركت داشتند كه 2 برادر ديگر آنها جزو گروه هاي منتسب به داعش بوده و پيش از اين در سوريه كشته شده اند.
به گفته وي افرادي كه در ويديوي منتشر شده صحبت مي كنند، ادبيات ايدئولوژيكي و ديني افراطي دارند و كار خود را جهاد و مبارزه با كفر قلمداد مي كنند، كه با ادبيات گروه هاي تجزيه طلب همچون الاحواز كه درباره دفاع از قوم عرب و جدايي طلبي است، تفاوت دارد.
وي درباره اينكه زمان ويديوي منتشر شده مشخص نيست اظهار داشت: بررسي ها نشان مي دهد ويديو مربوط به همين حادثه بوده و تصاوير افراد با تروريست هاي كشته شده در حادثه تطابق دارد.
كاظم نسب الباجي اضافه كرد: در خانه تيمي كه از اين گروه تروريستي كشف شده نيز مستنداتي همچون پرچم داعش پيدا شده است.

*وقت وحدت است، نه تفرقه
كاظم نسب الباجي افزود: اكنون زماني است كه بايد وحدت ايجاد كنيم، نه اينكه افراد را متهم كنيم زيرا مردم خوزستان در جنگ تحميلي و در دفاع و نظام و دولت خود را نشان داده اند و تا كنون عليه نظام حركت منفي نداشته اند.
وي حضور فعالان سياسي اجتماعي را ضروري دانست و اضافه كرد: فعالان سياسي و اجتماعي به جامعه رنگ و هويت مي بخشند و در جامعه تنوع و تحرك ايجاد مي كنند بنابراين بايد به آنها احترام گذاشته شود زيرا حضور همه گروه هاست كه به عمران و آباداني استان مي انجامد.
كاظم نسب الباجي با بيان اينكه خوزستان يك استان استراتژيك است اظهار داشت: برخي از همسايه ها نمي خواهند امنيت و پايداري را در كشور ما ببينند، از سوي ديگر هدف آنها تفرقه بين مردم و اقوام خوزستان و سوءاستفاده از آن است.
وي تاكيد كرد: همه اقشار خوزستان اعم از عرب و لر و فارس با حضور در مراسم تشييع شهدا موضع خود را به خوبي نشان دادند و يكصدا اين حادثه تروريستي را محكوم كردند.
نماينده اهواز در مجلس افزود: دشمن هميشه دنبال توطئه و تخريب و سوءاستفاده از فرصت هاست تا مردم خوزستان را به اسم عربيت، يا اسلاميت و يا وهابيت، از حالت اخوت و برادري و همزيستي خارج كند، البته مردم ما هوشيار هستند و دولت و نيروهاي امنيتي نيز در كنار مردم قرار دارند.
حمله تروريستي به رژه نيروهاي مسلح در اهواز، صبح شنبه، همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس، منجر به شهادت 24 نفر و مجروح شدن 68 نفر از شهروندان شد.
پيش از اين گفته شده بود كه گروهك تجزيه طلب «الاحواز» اين عمليات تروريستي را انجام داده اما بعد از آن ويديويي از طريق شبكه منتسب به داعش منتشر شد كه مسئوليت ترور را بر عهده گرفت.
وزارت اطلاعات در روزهاي اخير طي اطلاعيه اي اعلام كرد كه 22 نفر از عوامل اين حمله تروريستي را بازداشت كرده است.
حشمت الله فلاحت پيشه رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي دوشنبه با حضور در اهواز اعلام كرد كه در وقوع اين حادثه تروريستي در اهواز سهل انگاري هايي وجود داشته كه مورد پيگرد و پيگيري قرار مي گيرد.
فرماندار اهواز نير گفته است كه گروه هايي از بازرسي ارتش، سپاه، نيروي انتظامي و ستاد كل نيروهاي مسلح براي ارزيابي اين حادثه به اهواز سفر كرده اند.
9754/6064