۳ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۸:۰۶
کد خبر: 83044134
۰ نفر
كتاب علماي مجاهد استان البرز رونمايي شد

كرج- ايرنا- همزمان با اجلاسيه شهداي روحاني استان البرز كتاب «علماي مجاهد استان البرز» عصر سه شنبه دركرج رونمايي شد.

حسين عسكري نويسنده اين كتاب به خبرنگار ايرنا گفت: اين كتاب در 328 صفحه و شمارگان يك هزارو 100 نسخه با حمايت كنگره شهداي استان البرز منتشر شده است.
وي اظهارداشت: استان البرز به عنوان منطقه اي راهبردي از جغرافياي ايران، داراي پيشينه و مدنيتي 9 هزار ساله است كه در دوره اسلامي با حضور پرشمار مبارزان شجاع علوي و امامزادگان بصير و شريف به يكي از كانون هاي مبارزاتي مكتب اهل بيت (ع)عليه حكومت هاي بيدادگر اموي و عباسي تبديل شد.
عسكري گفت: عالمان تيزبين البرز با صراحت و شجاعت در رويدادهاي مختلف تاريخ ايران اسلامي با بذل جان خويش و تحمل حبس، تبعيد و شكنجه حضوري مؤثر داشته اند.
وي افزود: روحانيون البرز در پيروزي انقلاب اسلامي نقش فعالي داشته و راهبرد اين مبارزات انقلابي بيشتر روحانيوني بودند كه همچون دژي استوار با درهم آميختن دين و سياست، نسبت به رفتارهاي مستبدانه حكومت پهلوي اعتراض كرده و به آگاهي مردم پرداختند.
وي بيان داشت: ارديبهشت امسال با پيشنهاد آيت الله سيد محمدمهدي حسيني همداني نماينده ولي فقيه در استان البرز، نگارش اين كتاب در رديف فعاليت هاي پژوهشي ستاد كنگره شهداي استان البرز قرار گرفت.
اين نويسنده ادامه داد: ارايه شاخصه ها و نمونه هاي ملموس براي رسيدن به الگوي حوزه علميه انقلابي، تقويت هويت ديني و الگوسازي براي البرزنشينان به ويژه جوانان، پاسداشت مجاهدت هاي علماي مبارز، كمك به پژوهش هاي البرزشناسي با تأكيد بر مقوله انقلابي گري و عدالت خواهي از جمله اهداف اصلي نگارش اين كتاب است.
وي گفت: در اين كتاب پژوهشي، عالِم داراي سطحي از تحصيلات و دانش حوزوي است كه در عرف حوزه هاي علميه مي توان به او اين صفت را حمل كرد؛ خواه روحاني بوده يا بعدها از كسوت روحانيت خارج شده باشد.
وي افزود: مقصود از مجاهد كسي است كه در مواجهه با استعمار، استثمار، استبداد، صهيونيسم، جريان ها و فرقه هاي ضاله در ايران و خارج از آن واكنش هاي مذهبي، سياسي، فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي موثري از خود بروز داده و در نهايت به شهادت رسيده يا زندان رفته و يا تبعيد، محصور و شكنجه شده است.
عسكري ادامه داد: منظور از البرزي بودن آن است كه شخصيت مورد اشاره، متولد استان البرز بوده و يا سالياني در اين استان زيسته به طوري كه مي توان او را به اين استان منتسب دانست.
وي بيان داشت: با توجه به قيدهاي سه گانه پيش گفته، 74 تن از علماي مجاهد البرزي در اين كتاب معرفي شده اند.
اين پژوهشگر گفت: «پژوهش اسنادي» روش تحقيق اين كتاب است كه با بهره مندي آگاهانه و روشمند از منابع كتابخانه اي و اينترنتي و بعضاً داده هاي شفاهي به انجام رسيده و پس از بررسي دقيق زندگي نامه علماي مجاهد البرزي، 57 زمينه مبارزاتي از سال هاي آغازين قرن ششم هجري قمري تا جنگ تحميلي عراق عليه ايران، كدگذاري و استخراج شده است.
اجلاسيه شهداي روحاني استان البرز عصر روز سه شنبه در سالن اجتماعات موسسه تحقيقات اصلاح و تهيه نهال و بذر واقع در بلوار شهيد فهميده شهر كرج برگزار شد.
6156/ 6155