وزیر خارجه چین: چهار دهه رابطه با آمریكا در حال نابودی است

پكن- ایرنا- وزیر خارجه چین با اشاره به اقدامات ضد تجاری آمریكا علیه پكن گفت كه واشنگتن در حال نابود كردن چهار دهه مناسبات طرفین است.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری شینهوا، 'وانگ یی' روز سه شنبه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در جمع اعضای شورای تجارت چین و آمریكا و كمیته ملی مناسبات دو كشور در نیویورك تصریح كرد آمریكا كل نظام تجارت جهانی را به خطر انداخته است.
وی با اشاره به اینكه آمریكا با تلاش های مخرب و ضد تجاری خود در حال نابودی روابط است و اعتماد متقابل را از بین برده است تاكید كرد حملات آمریكا به نظام اقتصادی چین غیرقابل تحمل است.
وزیر خارجه چین خاطر نشان كرد دو كشور از سال 1979 میلادی كه روابط رسمی برقرار كردند نقش كلیدی در امور جهانی داشته اند اما این روند با اقدامات تجاری اخیر آمریكا ضد چین متوقف شده است.
وزارت خارجه چین هم در تارنمای خود به نقل از 'وانگ یی' آورده است كه با تحركات اخیر آمریكا نظام اقتصادی، تجاری و امنیتی در روابط دو كشور به چالش كشیده شده است.
وی افزود كه آمریكا اقداماتی غیرمسئولانه و نادرست انجام می دهد و می كوشد تا پكن را در این زمینه مقصر جلوه دهد اما این راهبردها، تفكرات و اقدامات مانند سمی برای روابط دو كشور است.
'وانگ یی' ضمن هشدار به آمریكا گفت كه این كارها می تواند جهان را دچار مشكل كند و افزود كه اگر این گرایش ادامه داشته باشد 40 سال مناسبات به نابودی كشیده خواهد شد.
دولت چین بر این باور است كه اعمال تعرفه بر روی 250 میلیارد دلار از كالاهای چین از سوی آمریكا تلاشی از سوی آن كشور برای متوقف كردن رشد و توسعه این كشور است پكن همزمان 60 میلیارد دلار از كالاهای آمریكا را بین 5 تا 10 درصد مشمول تعرفه كرده است.
آساق**231**1904**