وزیر ارتباطات: طرح های فضایی در موعد مقرر به نتیجه می رسد

تهران- ایرنا- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تلاش ما این است كه اعتبارات لازم برای پیشبرد فعالیت‌های فناوری فضایی، تامین و تخصیص داده شود تا طرح ها در موعد مقرر به سرانجام برسد.

به گزارش دوشنبه تارنمای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، «محمدجواد آذری جهرمی» در جلسه كنترل پروژه های پژوهشگاه فضایی ایران تاكید كرد پژوهشگاه فضایی ایران، بال سازمان فضایی در توسعه فناوری این صنعت است و باید به عنوان حوزه‌های اقتدار جمهوری اسلامی ایران با یكدیگر همكاری نزدیك داشته و همگرا باشند.
عضو كابینه دولت دوازدهم ادامه داد: راهبرد ما این است كه پژوهشگاه فضایی ایران با ظرفیت خود، مدیریت پژوهش بخش فضایی را برعهده گیرد و به عنوان تجمیع‌كننده محصول نهایی فناوری فضایی ایفای نقش كند، بدین صورت كه مراكز دانشگاهی مرتبط با بخش فضا، هر یك در حوزه‌هایی از علوم و فناوری فضایی تبدیل به یك قطب علمی شوند و در مسیر برنامه ‌ریزی شده توسط پژوهشگاه حركت كنند.
آذری جهرمی تقویت كاربردهای فناوری فضایی در زندگی مردم را از اهداف بزرگ وزارتخانه برشمرد و افزود: اتصال چرخه اقتصادی فناوری فضایی به صنعت باید به عنوان یك محور جدی در دستور كار سازمان و پژوهشگاه فضایی قرار گرفته و پیگیری شود و پس از همگرایی نگرشی و مدیریتی در حوزه فنی، سازمان‌های دیگر نیز با بخش فضایی همگرا شده و دستاوردهای فضایی را به سمت صنعت هدایت كنند.
وی اضافه كرد: یكی از مسائلی كه در حوزه فناوری فضایی دنبال می‌ شود اصلاح ساختارهای موازی و فرآیندهاست، به‌گونه‌ای كه موجب تسریع در رشد مجموعه شده و بتوان این ساختار را به توسعه كشور گره زد.
وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات اول خرداد ماه امسال گفته بود: ساختار كنونی زنجیره صنعت فضایی كشور مناسب نیست و باید اصلاح شود.
وی تاكید كرد با بخشی نگری نمی توان به اهداف خود در این صنعت رسید.
رییس سازمان فضایی ایران سیزدهم خردادماه اعلام كرد: اكنون چندین طرح ماهواره ای در دستور كار مراكز دانشگاهی و پژوهشی كشور قرار دارد كه امید می رود امسال با تداوم روند كنونی پیشرفت كار، شاهد اتمام برخی از این طرح ها بوده و بقیه نیز در ابتدای سال آتی به پایان برسد.
مرتضی براری ادامه داد: با توجه به برنامه راهبردی توسعه ماهواره های بومی طرح های جدیدی نیز امسال و سال های آتی تا افق چشم انداز 1404، تعریف و اجرایی می شود تا در افق چشم انداز، شاهد تامین بخش عمده ای از نیازهای فضایی كشور از طریق ماهواره های بومی باشیم.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآوری كرد: موضوع ساخت ماهواره های بومی به عنوان اولویت نخست برنامه توسعه فضایی كشور مورد نظر سازمان فضایی و وزارت ارتباطات است.

اقتصام*2078*1961*