گواهینامه استاندارد بیش از 2 و نیم تن كالا در آستارا صادر شد

آستارا - ایرنا - رئیس اداره استاندارد بندر آستارا گفت: 27 گواهینامه انطباق با استانداردهای ملی طی شهریورماه امسال برای 545 تن كالای صادراتی و سه گواهینامه برای 2 هزار و 128 تن كالای وارداتی در این شهرستان صادر شد.

شاهرخ جعفری روز سه شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا افزود: اداره استاندارد آستارا در اجرای استاندارد كالاهای صادراتی و وارداتی بر اقلام مشمول مقررات استاندارد اجباری، نظارت و در صورت انطباق آنها با استانداردهای ملی مجوز صادرات و واردات صادر می كند.
وی بیشتر كالاهای صادراتی مشمول گواهینامه استاندارد را انواع كشمش و خرما به وزن 545 تن و به ارزش اقتصادی 27 میلیارد و 621 میلیون ریال اعلام كرد.
وی بیان كرد: صادرات كالاهای دریافت كننده گواهینامه استاندارد از نظر وزن، 175 درصد و از نظر ارزش 323 درصد نسبت به شهریورماه سال گذشته افزایش یافته است.
جعفری یادآور شد: در شهریورماه سه گواهینامه انطباق با استانداردهای ملی برای كالاهای وارداتی نظیر انواع ورق های فولادی، خوراك دام، میلگرد و تخته ام.دی.اف به وزن 2 هزار و 128 تن و به ارزش 22 میلیارد و پنج میلیون ریال صادر شد.
رئیس اداره استاندارد آستارا ادامه داد: تعداد گواهینامه های صادر شده برای كالاهای وارداتی طی شهریورماه، 87 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل كاهش و واردات كالاهای دریافت كننده استاندارد طی این دوره در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، از نظر وزن 85 درصد و به لحاظ ارزش 73 درصد كاهش داشت .
جعفری تعداد اظهارنامه های ارائه شده برای تعیین ماهیت كالاهای صادراتی را در ماه قبل، 24 فقره برای 700 تن كالا و تعداد اظهارنامه های تعیین ماهیت كالاهای وارداتی را 10 فقره برای 665 تن كالا اعلام كرد.
شهرستان مرزی بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان، از مبادی مهم صادرات و واردات كشور است.
7105 /6030