26 هزار تن انگور از تاكستان هاي مياندوآب برداشت مي شود

مهاباد- ايرنا- مدير جهاد كشاورزي مياندوآب با اشاره به اينكه برداشت انگور در اين شهرستان آغاز شده است، گفت: امسال بيش از 26 هزار تن انواع انگور از تاكستان هاي مياندوآب برداشت مي شود.

علي ديانتي روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: شهرستان مياندوآب با بيش از 12 هزار و 610 هكتار باغ قطب توليد انواع محصولات باغي بوده و رتبه سوم را از اين حيث در آذربايجان غربي به خود اختصاص داده است‌.
وي با بيان اينكه سه هزار و 200 هكتار تاكستان در مياندوآب وجود دارد، اضافه كرد: در شرايط عادي و بدون بروز حوادث طبيعي به طور متوسط از هر هكتار 18 تن و در مجموع 60 هزار تن انگور از باغ هاي مياندوآب برداشت مي شود.
وي افزود: امسال به علت سرماي ديررس بهاره ميزان توليد محصول انگور در هر هكتار 9 تن پيش بيني شده كه 50 درصد كاهش يافته است.
وي بيان كرد: انگور يك محصول با نياز آبي كم است و در راستاي برنامه هاي ستاد احياي درياچه اروميه و مديريت مصرف آب، به كشت اين محصول در اصلاح باغ ها و همچنين به عنوان محصول جايگزين توسط كارشناسان توصيه مي شود.
مدير جهاد كشاورزي مياندوآب ادامه داد: همچنين كشت محصول انگور به شكل ايستاده نسبت به حالت پشته اي و يا سنتي مزاياي زيادي دارد كه افزايش راندمان آبياري تا 90 درصد، افزايش كيفي و كمي محصول توليدي، مبارزه با آفت و علف هاي هرز از جمله مزاياي آن است.
به گزارش ايرنا، شهرستان مياندوآب داراي 82 هزار هكتار اراضي كشاورزي شامل 52 هزار هكتار اراضي آبي و 30 هزار هكتار اراضي ديم است و بيش از 50 نوع محصول زراعي و باغي در اين شهرستان توليد مي شود و كشاورزي به دليل شرايط اقليمي مناسب، حاصلخيز بودن خاك و با وجود تنوع محصولات يكي از محور هاي توسعه اين شهرستان به شمار مي رود.
شهرستان مياندوآب با بيش از 277 هزار نفر جمعيت در جنوب آذربايجان غربي واقع شده است.
9871/3020/2093

سرخط اخبار استان‌ها