۳ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۴۶
کد خبر: 83043488
۰ نفر
تعداد بسكتبالیست های قم باید 3 برابر شود

قم- ایرنا - رئیس هیات بسكتبال قم، ورزشكاران فعال این رشته ورزشی را بسیار كمتر از نیاز قم دانست و گفت: برای ارتقای بسكتبال باید تعداد بسكتبالیست های قم بیش از 3 برابر وضعیت فعلی افزایش یابد.

مرتضی سخایی روز سه شنبه درگفت و گو با ایرنا، گفت: درسال 1395، 600 ورزشكار دررشته ورزشی بسكتبال فعال بود كه با توجه به نیاز استان، برنامه ریزی برای افزایش تعداد ورزشكاران فعال بسكتبال در رده های مختلف نونهالان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان در بخش آقایان و بانوان به 3 هزار تن در دستور كار قرار گرفت.
وی با بیان اینكه فعالیت های هیات بسكتبال قم موجب گرایش جوانان به این رشته ورزشی شده است ادامه داد: تعداد بسكتبالیست های قم در 2 سال گذشته با 50 درصد افزایش از 600 ورزشكار به 900 ورزشكار افزایش یافته كه همچنان با هدف گذاری انجام شده فاصله داریم.
رئیس هیات بسكتبال قم تاكید كرد: برای فعال كردن لیگ های استانی، استعدادیابی و همچنین افزایش ظرفیت های بسكتبال قم نیاز به افزایش تعداد ورزشكاران فعال در تمام رده های مختلف سنی در این رشته هستیم.
سخایی، با بیان اینكه یكی از مشكلات ورزشكاران در رشته بسكتبال را برگزاری كم مسابقات دانست و گفت: ورزشكاران برای اینكه در اوج آمادگی قرار گیرند و تجربه لازم را برای حضور در مسابقات مهم كشوری كسب كنند، باید سالانه حداقل در 40 مسابقه شركت كرده و به میدان بروند كه این آمار تا سال 95 به ویژه در رده سنی پایه بسیار ناچیز بود.
وی ادامه داد: با راه اندازی نخستین دوره لیگ های استانی در رده های مختلف در بخش بانوان و آقایان در سال 95، میانگین حضور بسكتبالیست های قم در مسابقات استانی و كشوری در طول سال به 18 مسابقه افزایش یافته است.
رئیس هیات بسكتبال قم، فعالیت در رده سنی پایه تا 18 سال را اولویت این هیات ورزشی دانست و تاكید كرد: تعداد تیم های حاضر در دومین دوره لیگ استانی بسكتبال در سال 96 نسبت به دوره نخست 30 درصد افزایش یافت.
وی اظهار داشت: از جمله دستاوردهای مهم راه اندازی لیگ استانی، موفقیت بسكتبال قم در سطح ملی است به گونه ای كه در بخش نونهالان و نوجوانان با موفقیت در لیگ دسته c هر دو تیم به لیگ دسته B ارتقا و تیم بسكتبال جوانان استان نیز در لیگ دسته B شانس صعود به لیگ دسته A را داشت كه با كسب مقام چهارم این مسابقات موفق به صعود به لیگ بالاتر نشد.
7404/ 6133/