تركيه: اروپا به وعده خود درباره پناهجويان سوري عمل نمي كند

آنكارا - ايرنا - «مولود چاووش‌اوغلو» وزير خارجه تركيه گفت كه اروپا به وعده خود در باره كمك به پناهجويان سوري عمل نمي كند و تركيه بار سنگين بحران انساني و اسكان آوارگان جنگي سوريه را بر دوش دارد.

به گزارش روز سه شنبه ايرنا، اتحاديه اروپا در سال 2016 ارائه بسته حمايتي سه ميليارد يورويي به دولت آنكارا براي اسكان پناهجويان و جلوگيري از مهاجرت آنها به اروپا را تصويب كرده بود كه بنا به اعلام مقامات تركيه، تنها 850 ميليون يورو از اين مبلغ پرداخت شده است.
دو سال پيش اتحاديه اروپا در قبال ارائه برخي امتيازات به تركيه از قبيل فعال كردن فرآيند پذيرش تركيه در اتحاديه اروپا، لغو مقررات رواديد براي شهروندان اين كشور در سفر به كشورهاي اين اتحاديه و كمك سه ميليارد يورويي به آنكارا براي هزينه كردن جهت اسكان پناهجويان، از دولت تركيه خواست تا به طور جدي از عبور پناهجويان از طريق اين كشور به اروپا جلوگيري كند.
در سال 2015 و پيش از امضاي اين قرارداد، بيش از يك ميليون پناهجو از مسيرهاي دريايي و زميني عازم كشورهاي اروپايي شده و صدها نفر از آنها در مسير مهاجرت در دريا و رودخانه ها غرق شده و جان خود را از دست داده بودند.
اتحاديه اروپا حدود سه ماه پيش پرداخت بسته كمك مالي سه ميليارد يورويي ديگر به تركيه را براي پناهجويان سوري تصويب كرد، ولي بنا به اعلام مقامات تركيه، هنوز مبلغي به اين كشور پرداخت نشده است.
مقامات تركيه اعلام كرده اند كه هم اكنون بيش از 3.6 ميليون پناهجوي سوري در اين كشور ساكن هستند و دولت آنكارا براي ساماندهي، مديريت و ارائه خدمات به اين پناهجويان بيش از 35 ميليارد دلار هزينه كرده و اين كشور در حال حاضر به تنهايي ميزبان بيش از نيمي از پناهجويان سوري است.
به گزارش خبرگزاري «آناتولي»، چاووش اوغلو در نشست 'پيمان جهاني براي حمايت از پناهجويان' در نيويورك با اشاره به فاجعه مرگ پناهجويان در درياي مديترانه گفت: تركيه موج مهاجرت از سوريه به اروپا را تا حد زيادي كاهش داده، اما وعده هاي داده شده در اين زمينه عملي نشده است.
وي بيان كرد: مديترانه سال ها گهواره تمدن بوده، اما اكنون تبديل به گورستان انسانهاي بيچاره تبديل شده و كودكاني كه اجساد آنها در سواحل اين دريا يافت مي شود، باعث شرمساري تمام جهان و انسانيت است.
وي اضافه كرد: در سراسر جهان 260 ميليون مهاجر، 68 ميليون پناهجو و 25 ميليون پناهنده وجود دارد و تركيه حامي پيمان مهاجران و پيگير اجراي آن است.
خاورم/1905**1651