18.7 میلیارد دلار درآمد صادرات غیرنفتی به نیما عرضه نشده است

تهران- ایرنا- رئیس كل بانك مركزی گفت: از ابتدای امسال تا 23 شهریور حدود 22.7 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی انجام شده كه تاكنون چهار میلیارد دلار آن به سامانه نیما تزریق شده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از خانه ملت، عبدالناصر همتی پس از حضور در نشست امروز كمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: دولت تاكنون 13 میلیارد تومان ارز دولتی برای تامین كالاهای اساسی و ضروری تخصیص داده است.
رییس كل بانك مركزی درباره حضورش در نشست كمیسیون برنامه و بودجه توضیح داد: مهمترین بحث در این نشست موضوع تأمین ارز مورد نیاز كارخانه‌ها برای مواد اولیه و تجهیزات آنها بود؛ در این جلسه توضیحاتی درباره بازار ثانویه و سامانه نیما به اعضای این كمیسیون ارایه شد.
همتی گفت: صادرات غیرنفتی منبع عمده تامین كننده بازار ثانویه و سامانه نیماست؛ تا 23 شهریور حدود 22.7 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته‌ایم كه ارز حاصل از آن باید به چرخه اقتصاد كشور بازگردد.
وی افزود: روش‌هایی برای بازگشت به اقتصاد پیش‌بینی شده است كه بر اساس آن، صادركنندگان یا باید واردات رسمی انجام دهند و یا ارز را از طریق سامانه نیما به چرخه بیاورند و از طریق شبكه نیما و یا هر روشی كه بانك مركزی تعیین می‌كند ارز را در خدمت اقتصاد قرار دهند.
رئیس كل بانك مركزی تاكید كرد: تاكنون فقط چهار میلیارد دلار ارز صادركنندگان به سامانه نیما تزریق شده است.
وی اظهار داشت: در حدود یك و نیم ماه گذشته 3.8 میلیارد دلار ارز صادركنندگان در سامانه نیما عرضه شده كه بیش از 80 درصد آن توسط شركت‌های پتروشیمی تزریق بوده و انتظار این است كه بقیه صادركنندگان نیز به شرایط خاص اقتصاد كشور و نیاز به بازگشت ارز صادركنندگان توجه كنند.
همتی گفت: بخشنامه‌ای برای اخذ تعهد از صادركنندگان ابلاغ شده و همه تلاش دولت این است كه با وجود فشاری كه دولت آمریكا برای محدود كردن منابع درآمدی كشور اعمال می كند، راه‌های مختلفی از سوی وزارت نفت و بانك مركزی پیگیری شود تا تاثیری در درآمدهای ارزی ایجاد نشود.

** ذخایر ارزی كشور افزایش یافت
رئیس كل بانك مركزی در ادامه حجم ذخایر ارزی كشور را خوب توصیف كرد كه همچنین تقویت می شود.
همتی گفت: در 2 ماه گذشته تقویت ذخایر ارزی كشور افزایش یافته و سعی شده از طریق بانك‌ها و صرافی‌ها منابع مورد لزوم مردم كه بیشتر نیازهای واقعی آنها بوده تامین شود و با كمك مجلس و دو كمیسیون اقتصادی و برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی بتوان برنامه‌های اصلاحی را در زمینه ارزی پیش برد.
وی ادامه داد: در كنار سیاست‌های ارزی و حل مسائل ارزی كشور، كالاهای اساسی، ضروری، مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز كارخانه‌ها تأمین می‌شود و بانك مركزی درصدد اجرای برخی سیاست‌های پولی است تا بتواند بازار پول را ساماندهی كند.
همتی، بازار ثانویه را برای كشور بسیار مهم دانست و گفت: بخش تجاری كشور در قالب این بازار تأمین می‌شود.
وی تاكید كرد كه بازار ثانویه باید تقویت شود؛ البته گزارش‌هایی درباره حواشی این بازار به بانك مركزی ارائه شده كه در حال بررسی و پیگیری هستیم.

** تصمیم های جدید ارزی در راه است
رئیس كل بانك مركزی گفت: اگر در همین هفته تصمیم های جدید ارزی درباره بازار ثانویه در دولت نهایی شود، درباره آن اطلاع رسانی می‌شود تا این بازار با شفافیت بیشتری كار خود را ادامه دهد.
همتی افزود: دولت برای كنترل بازار تأمین كالاهای اساسی و ضروری ارز 4200 تومانی اختصاص داد كه رقم آن تاكنون 13 میلیارد تومان بوده است.
همتی ادامه داد: حتی به تازگی در جلسه شورای اقتصادی قوای سه‌گانه مصوب شد كه از صندوق توسعه ملی نیز منابعی برای كنترل بازار اختصاص یابد.
رییس كل بانك مركزی اظهار داشت: دولت مصمم است كه نرخ كالاهای اساسی، ضروری و دارو برای مردم افزایش نیابد و در خصوص بقیه كالاها اگر براساس خریدهای اولیه انجام شده نرخ‌های در بازار نیز باید طبق همین خریدها باشد.
وی افزود: البته كالاهای اساسی و ضروری مردم به اندازه كافی وارد شده و ذخایر كافی برای بیش از یك سال در كشور وجود دارد؛ مشكلی در بازار این كالاها وجود ندارد با این حال مردم به تدریج نیاز خود را خریداری كنند.
اقتصام*2025 ** 2023