تصاویر منحصر به فرد پلنگ ایرانی در سمنان ثبت شد

سمنان- ایرنا- مدیر كل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: عكاس محیط زیست توانست تصاویر منحصر به فردی از سه قلاده پلنگ ایرانی در منطقه پرور شهرستان مهدیشهر در این استان ثبت كند.

عباسعلی دامنگیر روز دوشنبه به خبرنگاران اظهار داشت: پلنگ ایرانی در فهرست سرخ و به عنوان گونه در خطر انقراض قرار دارد كه زیست آن در مناطق حفاظت شده استان سمنان ثابت شده بود.
وی خاطرنشان كرد: یكی از علاقه مندان و عكاسان محیط زیست به همراه محیط بانان منطقه حفاظت شده پرور در حال گشت زنی در منطقه بود كه موفق به مشاهده سه قلاده پلنگ ایرانی شد.
مدیر كل حفاظت محیط زیست استان سمنان خاطرنشان كرد: با تلاش این دوست دار محیط زیست، بی نظیرترین تصاویر از این گونه ارزشمند جانوری در استان سمنان ثبت و ضبط شد.
دامنگیر بیان كرد: این تصاویر نشان از جثه مناسب این گونه های گوشتخوار دارد كه حاكی از افزایش و جمعیت مناسب گونه های جانوری منبع تغذیه پلنگ گوشتخوار است.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان سمنان ادامه داد: نكته دیگر این عكس ها آرامش قابل توجه پلنگ ایرانی است كه در مواجه با محیط بانان و عكاس طبیعت بسیار آرامش دارد.
وی اضافه كرد: در عكس ها پلنگ های ایرانی بدون هیچ گونه ترس و اضطرابی به نظاره محیط بانان و عكاس نشسته اند و این مساله نیز نشان دهنده امنیت بالای منطقه است كه موجب حفظ آرامش حیواناتی نظیر پلنگ ایرانی شده است.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان سمنان یادآور شد: فیلمبرداری از پلنگ در طبیعت به خاطر تراكم پایین و رفتار مخفی كارانه این جانور بسیار دشوار است و مطابق آخرین ارزیابی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در سال 2008، پلنگ در فهرست سرخ و به عنوان گونه در خطر انقراض قرار دارد.
كاهش طعمه به دلیل شكار غیر مجاز، تغییر زیستگاه ها به دلیل فعالیت های جاده سازی و معادن، آتش سوزی، چرای دام اهلی و شكار این گونه به خاطر پوست آن ها از عوامل در معرض خطر انقراض قرار گرفتن پلنگ ایرانی است.
یوزپلنگ آسیایی، پلنگ ایرانی و گورخر آسیایی، از جمله حیات وحش در خطر انقراض هستند كه چرخه زیستی مناسبی در مناطق حفاظت شده استان سمنان دارند.
16 درصد از مناطق حفاظت شده كشور در استان سمنان قرار دارد و این استان میزبان 30 درصد از تنوع گیاهی و جانوری شناسایی شده در كشور است.
9891/6103