۲ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۱۸
کد خبر: 83042427
۰ نفر
كشت پاييزه كلزا در شهرستان ري آغاز شد

شهرري- ايرنا- رييس جهاد كشاورزي شهرستان ري گفت: كشت دانه روغني كلزا از اول مهرماه در يك هزار هكتار از اراضي كشاورزي اين شهرستان آغاز شد.

محمد عباسي روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: تاكنون 40 هكتار از اراضي كشاورزي اين شهرستان زير كشت دانه روغني كلزا رفته و پيش بيني مي شود اين ميزان تا يك هزار هكتار افزايش يابد.
وي عنوان كرد: متوسط برداشت دانه روغني كلزا در هر هكتار بين سه تا چهار تن است كه اين مقدار با ارائه خدمات فني و آموزشي كارشناسان كشاورزي در مراحل كاشت، داشت و برداشت 6 تن نيز افزايش مي يابد.
عباسي با اشاره به اينكه كاشت كلزا در برنامه هاي اقتصاد مقاومتي تدوين و تاكيد شده است ،اظهار داشت: وزارت جهاد كشاورزي با تامين و تخصيص يارانه اصلاح شده كلزا و بيمه كردن اين محصول و همچنين خريد تضميني آن تمام شرايط را براي كشت دانه روغني كلزا فراهم كرده است.
وي اضافه كرد: كشت كلزا چون مديريت پذير و نياز به مراقب هاي شديد در حوزه كنترل علف هاي هرز و زمان مناسب كشت(از اول تا آخر مهر ماه) دارد از طرف كشاورزان مانند گندم و جو استقبال نمي شود.
عباسي يادآور شد: كشت پاييزه كلزا به دليل اينكه ريشه آن تا عمق 70 سانتي متري زمين فرو مي رود باعث افزايش 20 درصدي محصولات در كشت اول مي شود كه كشاورزان بايد به اين مورد توجه ويژه داشته باشند.
عباسي در پايان يادآور شد: كشت متناوب گندم، ذرت و كلزا به‌ صورت دوره‌اي در مزارع كشاورزي يكي از راهبردهاي وزارت جهاد كشاورزي براي بهره وري بهتر از آب و خاك است.
به گزارش ايرنا، شهرستان ري با دارا بودن 28 هزار هكتار از اراضي كشاورزي استان تهران، سالانه در حدود 850 هزار تن محصولات كشاورزي و زراعي توليد مي كند.
اين شهرستان داراي رتبه اول در توليدگندم، ذرت علوفه اي، صيفي جات، شير و رتبه دوم را در توليد جو و تخم مرغ در استان است.
3218/6003