۲ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۴۳
کد خبر: 83042150
۰ نفر
مومیایی چند هزار ساله هلندی به تهران رسید

تهران- ایرنا- مدیر موزه ملی ایران گفت: مومیایی چند هزارساله هلندی و مجموعه آثار نمایشگاه «باستان شناسی و هنر سرزمین هلند به روایت موزه درنتس» به موزه ملی ایران منتقل شد.

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا از موزه ملی ایران، شامگاه یكشنبه اول مهر ماه، مجموعه آثار نمایشگاه «باستان شناسی و هنر سرزمین هلند به روایت موزه درنتس» از كشور هلند همراه با كارشناسان این موزه به فرودگاه امام خمینی (ره) وارد و سپس تحت حفاظت ویژه به موزه ملی ایران منتقل شد.
بنا به گفته جبرئیل نوكنده، رییس كل موزه ملی ایران، نمایشگاه پس از پایان چیدمان آثار، سه شنبه 10 مهرماه با حضور مقام های عالی رتبه دو كشور گشوده خواهد شد و تا 3 ماه ادامه خواهد داشت.
وی افزود: آثار نمایشگاه شامل 331 ظرف سفالین و فلزی، ابزار سنگی، زیورآلات، مومیایی طبیعی انسان، تابلو نقاشی و سفال قرون 19 و 20 و آثار دیگر است كه در سه بخش باستان‌شناسی، سفال و نقاشی‌های این دو قرن هلند به نمایش درمی آید.
نمایشگاه باستان‌شناسی و هنر سرزمین هلند به روایت موزه درنتس شامل بیش از 300 اثر از آثار باستان شناسی و آثار هنری قرون 18 تا 20 هلند است.
مدیركل موزه ها و اموال منقول تاریخی كشور نیز فروردین امسال به ایرنا گفته بود: «بریتیش میوزیوم» انگلستان در اواخر بهار و موزه تاریخی هلند در اوایل پاییز امسال، میزبان نمایشگاهی از اشیای باستانی ایران خواهند بود كه نمایشگاه اول هنوز تحقق پیدا نكرده است.
به گزارش ایرنا، موزه درنتس (Drents) در شهر آسن (Assen) هلند قرار دارد، این موزه با بیش از 160 سال قدمت، در استان درنته در شمال هلند بوده و دارای آثاری از دوره های پیش از تاریخ تا هنر معاصر است.
موزهٔ ملی، معروف به «موزه مادر ایران»، سال گذشته در راستای رونق بخشی به مراودات و تبادلات نمایشگاهی بین المللی با موزه های مطرح دنیا، برنامه هایی را طراحی و اجرا كرد كه با استقبال چشمگیر مردم و مسئولان مواجه شد.
بر همین اساس، نمایشگاه های مختلفی از جمله نمایش آثار باستانی از ارمنستان در مهرماه، آثاری از كره جنوبی در آبان ماه و 56 اثر متعلق به موزه لوور فرانسه در اسفند ماه 96 در موزه ملی برپا شد كه نمایش 56 اثر موزه لوور از تمدن های جهان با تمدید در اواسط تیر به پایان رسید.
فراهنگ**3079** 1701

سرخط اخبار فرهنگ