تصميم گيري درخصوص مشكلات مربوط به تسهيلات مسكن مهر

تهران-ايرنا- هيئت دولت در جلسه عصر يكشنبه خود به رياست دكتر جهانگيري معاون اول رييس جمهور ضمن تسليت به مردم ايران و خانواده‌هاي شهداي حادثه تروريستي اهواز و اعلام دوشنبه به عنوان عزاي عمومي درباره مشكلات مربوط به تسهيلات مسكن مهر، طرح هايي را تصويب كرد.

به گزارش ايرنا از پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، دولت با توجه به لزوم برقراري انضباط مالي و ايجاد شفافيت و جلوگيري از تضعيف ساختار مالي بانك مسكن و نيز تعيين تكليف يارانه تسهيلات مسكن مهر، مصوب كرد مابه التفاوت نرخ سود پرداختي به مسكن مهر شهري و روستايي تا نرخ مصوب شوراي پول و اعتبار تا پايان سال 1394 به حساب درآمد بانك مسكن منظور و مابه التفاوت ياد شده براي سال 1395 به عنوان افزايش سرمايه دولت در بانك مسكن تلقي و از ابتداي سال 1396 فقط هزينه عامليت به بانك مسكن تعلق گيرد.
هيئت وزيران با هدف تأمين منابع لازم براي ايجاد زيرساخت هاي اساسي مورد نياز براي فعاليت مناطق آزاد، عوارض دريافتي توسط سازمان هاي مناطق آزاد از كالاهايي كه به صورت تجاري از مناطق آزاد تجاري – صنعتي به سرزمين اصلي وارد مي شوند را در مورد هر كالا حداكثر 4 درصد كمتر از ميزان كاهش سود بازرگاني ورود كالا از مناطق مذكور به سرزمين اصلي تعيين كرد.

**ساماندهي نحوه واردات كاميون
دولت همچنين در اين جلسه با هدف ساماندهي نحوه واردات كاميون و تسهيل واگذاري آن به مصرف­كنندگان نهايي، آيين­ نامه اجرايي مربوط به شرط داشتن خدمات پس از فروش براي واردات كاميون را به تصويب رساند. به موجب اين آيين­ نامه، عمر كاميون­هاي وارداتي بايد كمتر از سه سال بوده و از خدمات پس از فروش برخوردار باشند.
همچنين كاميون­هاي ياد شده بايد از نظر استانداردهاي ايمني، كيفيت و آلايندگي‌هاي محيط زيست با استانداردهاي روز و اجباري مورد تأييد مراجع ذيربط كشور انطباق داشته باشند.
دولت همچنين واردات هر يك دستگاه كاميون را به اسقاط حداقل يك دستگاه كاميون با عمر بيش از 25 سال و با ظرفيت حداكثر 3 تن كمتر از ظرفيت كاميون واراتي منوط كرد. همچنين كاميون مورد اسقاط بايد داراي معاينه فني معتبر در زمان اسقاط باشد و به ازاي اسقاط هر كاميون، سود بازرگاني كاميون وارداتي 25 درصد كاهش مي ­يابد.
هيئت وزيران همچنين سازمان راهداري و حمل و نقل جاده­اي را موظف كرد ظرف يك ماه با هماهنگي دستگاه ­هاي مربوط نسبت به ايجاد سامانه يكپارچه ثبت تقاضا و اعلام نتيجه نهايي آن به متقاضيان اقدام كند.
هيئت وزيران به منظور جبران افزايش هزينه هاي آسياباني و كمك به حل مشكلات صنعت ياد شده، درخصوص تسويه مطالبات كارخانه ­هاي آسياباني تصميم گيري كرد.

**تصويب لايحه ساماندهي تعهدات دانش آموختگان رشته پزشكي
دولت با توجه به ضرورت تأمين نيروي انساني لازم براي گسترش خدمات پزشكي به تمامي نقاط كشور بالاخص مناطق محروم و نيز توزيع مناسب نيروهاي فارغ التحصيل گروه علوم پزشكي در سطح جغرافيايي گسترده كشور، لايحه ساماندهي تعهدات دانش آموختگان رشته هاي پزشكي و پيراپزشكي را به تصويب رساند.
هيئت وزيران با هدف بكارگيري راهبردهاي اجرايي براي ساماندهي تهران بزرگ و امكان سنجي انتقال مركز سياسي و اداري و جانمايي مكان مناسب براي آن، آيين ­نامه اجرايي مربوط به قانون امكان سنجي انتقال مركز سياسي و اداري كشور و ساماندهي تمركززدايي از تهران را تصويب كرد.
دولت در راستاي حمايت حقوقي و قضايي از اتباع ايران و تجار در قزاقستان، به وزارت دادگستري اجازه داد نسبت به انجام مذاكره، پاراف و امضاي موقت موافقتنامه­ معاضدت قضايي در امور مدني و كيفري بين جمهوري اسلامي ايران و جمهوري قزاقستان اقدام كند.
همچنين با تصويب هيئت وزيران، مبلغ 150 ميليارد ريال اعتبار براي تأمين اعتبارات مقابله با خشكسالي با توجه به شرايط بحراني و وضعيت اضطراري در برخي زيستگاه‌ها و تالاب‌هاي تحت مديريت سازمان حفاظت محيط زيست اختصاص پيداكرد.
شبك**1983**1708