گردهمایی دانشجویان جدیدالورود ایرانی مقیم پكن برگزار شد

پكن- ایرنا- گردهمایی دانشجویان جدید الورود ایرانی مقیم پكن امروز (یكشنبه) با حضور شماری از دانشجویان و خانواده های آنان و با همت مجمع دانشجویان ایرانی مقیم چین در پكن برگزار شد.

به گزارش ایرنا در این آیین كه با هدف آشنایی دانشجویان جدیدالورود با یكدیگر و همچنین فضای علمی چین برگزار شد شماری از مسئولان سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین از جمله رایزنی های علمی و فرهنگی نیز حضور داشتند.
'یوسف حجت' رایزنی علمی سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین در این آیین تعداد دانشجویان ایرانی مقیم چین را یك هزار و 500 نفر اعلام كرد و افزود: از این تعداد یك هزار نفر آنها دانشجوی مقطع دار هستند و حدود 500 نفر هم برای آموزش دوره های كوتاه مدت پژوهشی و زبان چینی به این كشور سفر كرده اند.
او گفت هزار تن از دانشجویان ایرانی مقیم چین در سه مقطه ارشد، دكتر و فوق دكترا تحصیل می كنند.
به گفته وی تكیه اصلی دانشجویان بر روی رشته های مهندسی است و اخیرا نیز تعدادی در رشته های پزشكی مشغول به تحصل شده اند.
حجت با اشاره به اعتبار علمی بالای دانشگاه های چین گفت: یكی از وظایف شما دانشجویان، كسب تجربیات از دانشگاه های چین و انتقال آن به داخل كشور است.
'عادل خانی' رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین كه خود از پیشگامان راه اندازی مجمع دانشجویان ایرانی مقیم پكن بوده است در این آیین گفت خوشبخاته در این سال ها، مجمع به نحوه مناسبی مدیریت شده و نقش زیادی در شناخت دانشجویان از فضای علمی چین داشته است.
او با اشاره به اینكه رایزنی فرهنگی در حد توان آماده همكاری با مجمع است به دانشجویان
توصیه كرد سعی كنند از تجربیات دیگران در چین استفاده كنند و همه چیز را خود آزمایش نكنند كه هزینه سنگینی خواهد داشت.
خانی همچنین دانشجویان را به حفظ آیین ها، فرهنگ و سنت های اصیل اسلامی و ایرانی فراخواند و گفت: دانشجویان باید سعی كنند وحدت خود را حفظ كنند و برای تعالی ایران اسلامی بكوشند.
وی خطاب به دانشجویان اظهار كرد هر كدام از شما یك سفیر برای معرفی جمهوری اسلامی ایران در جامعه چین هستید و سعی كنید ارتباط خود را با جامعه علمی و فرهنگی چین افزایش دهید.
رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در چین در ادامه با اشاره به اینكه 300 عنوان كتاب در مورد جامعه چین در ایران ترجمه شده است گفت همه این آثار از طریق زبان سوم یعنی زبان غیر چینی به فارسی ترجمه شده است.
وی افزود: شما دانشجویان ایرانی مقیم چین می توانید در آینده نقش مهمی در ترجمه كتب و آثار چینی به زبان فارسی داشته باشد.
'حامد احمدلو' مسئول امور صنفی مجمع دانشجویان ایرانی مقیم پكن نیز در این آیین گفت: مجمع دانشجویان ایرانی مقیم پكن به منظور انسجام بخشی به فعالیت های دانشجویان ایرانی مقیم پكن و مشاركت آنان در امور علمی، فرهنگی و صنفی تشكیل شده است.
به گفته وی این مجمع یك تشكل كاملا غیردولتی و فارغ از هر نوع فعالیت سیاسی است و می كوشد در جهت خدمت به منافع ملی، استیفای حقوق دانشجویان و تقویت بنیه فرهنگی و علمی آنان تلاش كند.
'وحدت زاهدی' مسئول مجمع دانشجویان ایرانی مقیم پكن نیز در این آیین یكی از مهمترین اهداف مجمع را ایجاد ارتباط بین جوامع علمی ایران و پكن دانست و گفت: یكی از فعالیت های ما سمت و سو دادن به آموزش های تحصیلی دانشجویان با هدف استفاده از پروژه های علمی آنان در صنعت داخلی است.
'رسول اسمعیلی' بازرس مجمع دانشجویان مقیم پكن نیز هدف از این نشست را آشنایی دانشجویان جدید الورود با یكدیگر و همچنین آشنایی آنها با فعالیت های مجمع و فعالیت های كنسولی سفارت عنوان كرد.
'زینب فرهادی' مسئول فرهنگی مجمع دانشجویان پكن نیز گفت این مجمع از سال 2008 به طور رسمی شروع بكار كرده است و در حال حاضر حدود 300 عضور دارد.
در پایان این آیین دكتر یوسف حجت، رایزن علمی جمهوری اسلامی ایران در چین از سوی مجمع دانشجویان ایرانی مقیم پكن با اهدای لوح تقدیر و هدیه، مورد تجلیل قرار گرفت.
**آساق**1904**

سرخط اخبار جهان