۱ مهر ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۱۲
کد خبر: 83041464
۰ نفر
تالاب انزلي با فناوري نانو احيا مي شود

آستارا - ايرنا - مديركل حفاظت محيط زيست گيلان گفت: تالاب انزلي با مشاركت يك شركت دولتي از كشور ژاپن و در قالب كارگروهي فعال در استانداري گيلان با استفاده از فناوري نانو احيا مي شود.

قربانعلي محمدپور روز يكشنبه در حاشيه بازديد از طرح هاي صنعتي و گردشگري آستارا در مصاحبه با خبرنگار ايرنا اظهار داشت : احياي تالاب انزلي در فاز نخست از محل پاكسازي رسوبات آلي آن انجام خواهد شد و براي اين اين منظور 10 هزار ميليارد ريال اعتبار اختصاص يافته است.
وي با اشاره به اينكه تالاب انزلي با وسعت حدود 20 هزار هكتار از مهم ترين زيستگاه هاي پرندگان مهاجر به شمار مي رود، افزود: اجراي طرح هاي بوم گردي در تالاب هاي انزلي، استيل و امير كلايه و همچنين در پارك ملي بوجاق با حفظ محيط زيست و طبيعت آن مكان ها در دستور كار قرار گرفته و براي اين منظور 20 ميليارد ريال اعتبار براي تالاب استيل اختصاص يافته است.
وي در بخش ديگري از سخنان خود خاطرنشان كرد : دو واحد كارخانه بازيافت زباله با ظرفيت 500 تن در شهرستان هاي تالش و لنگرود در حال ساخت است و نيز سه دستگاه زباله سوز با ظرفيت يكهزار و 600 تن در مناطق شرق و غرب گيلان به زودي راه اندازي خواهد شد.
محمدپور ادامه داد: امسال براي اجراي طرح هاي مديريت پسماند در گيلان، 15 هزار ميليارد ريال اعتبار اختصاص يافته است .
مدير كل حفاظت محيط زيست گيلان خاطرنشان كرد: مشكل پساب و فاضلاب بيمارستان هاي دولتي و مراكز اداري در استان گيلان با راه اندازي شبكه هاي تصفيه خانه برطرف شده است.
طي سه دهه گذشته به دليل ورود حجم زيادي از رسوبات و رشد بي رويه گياهان مهاجم ميانگين عمق آب اين تالاب از 11 متر به كمتر از دو متر و در مناطقي حتي كمتر كاهش پيدا كرده است.
افزون بر مقادير زيادي سم و كود شيميايي روزانه بيش از 400 هزار متر مكعب فاضلاب به تالاب بين المللي انزلي وارد مي شود.
علاوه بر اين سازه هاي غيرضروري و كارشناسي نشده و قطع جريان طبيعي آب ، گياهان مهاجم وارداتي ، تجاوز به حريم تالاب و كاهش آب درياي خزر دم به دم بر رگ حيات تالاب انزلي زخم مي زند.
از سال 89 بحث پرطمطراق احياي تالاب انزلي با حضور مسئولان و متوليان امر در بوق و كرنا دميده شد.
طرح احياي تالاب بين المللي انزلي سال 89 با اعتباري افزون بر 900 ميليارد ريال براي پنج سال از محل رديف هاي خاص معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي به تصويب رسيد اما مرحله نخست مطالعاتي احياي تالاب انزلي كه در حوزه شناسايي منابع آلاينده و اقدامات براي رفع آن از سال 89 تا 91 انجام شده بود، منتهي به نقشه هاي فني و اجرايي نشد.
سال 93 نيز طرح جامع مديريت حوزه آبريز تالاب انزلي مبتني بر اصول مديريت اكولوژيك در حوزه آبخيزتالاب انزلي با تمركز بر سه محور پسماند، فاضلاب‌ها و رسوبات آغاز شد .
با اين همه رييس سازمان محيط زيست در سفر اخيرش به گيلان وضعيت تالاب انزلي را بحراني اعلام كرد.
7105 /6030