دومين آتشفشان  گلي بزرگ جهان  در حومه باكو فعال شد

باكو – ايرنا – وزارت محيط زيست و ذخاير طبيعي جمهوري آذربايجان روز يكشنبه از فعال شدن دومين آتشفشان گلي بزرگ جهان ، معروف به آتشفشان « اوتمان – بوزداغ » در حومه باكو خبر داد .

بر اساس گزارش اين وزارتخانه ، فوران در آتشفشان «اوتمان – بوزداغ » واقع در منطقه قره داغ حومه باكو از روز گذشته ( شنبه) آغاز شده است .
«جيهون پاشايف» رئيس نهاد دولتي نظارت بر مناطق آتشفشاني حومه باكو نيز در اين مورد گفت: در حال حاضر روند فوران در آتشفشان اوتمان – بوزداغ ادامه دارد و ارتقاي شعله به 200 تا 300 متر مي رسد .
وي افزود: همچنين در اين منطقه شكاف هاي زيادي به عمق 40 متر ايجاد شده است .
آتشفشان اوتمان – بوزداغ بعنوان دومين آتشفشان بزرگ جهان براي آخرين بار در ماه فوريه سال 2017 ميلادي فعال شده بود .
به گزارش ايرنا ،نزديك به ۴۰۰ آتشفشان گلي در محدوده منطقه جمهوري آذربايجان وجود دارد كه در واقع نيمي از تعداد كل آتشفشان‌هاي گلي جهان است.
به طور كلي هر ۲۰سال يكي از اين آتشفشان‌ها در اين كشور از زمين سر بر مي‌آورد و اگر در زمان فوران كسي در نزديكي اين آتشفشان‌ها باشد احتمال وقوع خطر، بسيار زياد است.
البته به جاي مواد مذاب از داخل آتشفشان گلي، گل به بيرون فوران مي‌كند. در واقع آتشفشان‌هاي گلي آن‌هايي هستند كه از دهانشان به جاي مواد مذاب آب داغ به همراه گل و لاي و رسوبات و گازهايي مانند متان، دي اكسيد كربن و نيتروژن خارج مي‌شود.
خاورم ** 337** 1579