پیام موشكی نصرالله و لرزش در تارهای عنكبوت

بیروت - ایرنا - سخنان اخیر «سیدحسن نصرالله» رهبر حزب الله لبنان درباره توان موشكی مقاومت، موجی از هراس و نگرانی را در میان مقام ها و صاحبنظران رژیم صهیونیستی ایجاد كرد.

به گزارش ایرنا، پس از سخنرانی نصرالله درباره شكست تلاش های مذبوحانه صهیونیستها در ممانعت از دستیابی مقاومت لبنان به موشك های با دقت بالا، رسانه های رژیم صهیونیستی همچنان مشغول تحلیل و تفسیر پیام دبیر كل حزب الله هستند و «بنیامین نتانیاهو» نیز به شخصه جلوتر از همه به این سخنان واكنش نشان داد.
نصرالله در پایان راهپیمایی صدها هزار تن از عزاداران حسینی در روز عاشورا گفت: دشمن می داند كه تحولات بزرگی در منطقه رخ داده كه هرگز پیش بینی نمی كرد. هر قدر تلاش می كرد كه راه را (بر مقاومت در لبنان) ببندد، اما نشد و حالا كار تمام شده و مقاومت موشك های دقیق و غیر دقیق و امكانات تسلیحاتی در اختیار دارد كه اگر اسرائیل، جنگی را بر لبنان تحمیل كند با عاقبتی مواجه خواهد شد كه هیچ روزی توقعش را نداشته است.
دبیركل حزب الله ادامه داد: اسرائیلی ها می دانند كه فناوری به تنهایی نمی تواند سرنوشت نبرد را رقم بزند، بلكه عنصر بشری (انسانی) بسیار مهم است. ارتش صهیونیستی در گذشته بیروت را تهدید به حمله و تاخت و تاز می كر، اما این ارتش كه چنین تهدیدی می كرد، دیگر وجود ندارد و معادله در لبنان تغییر یافته است.
این سخنان بازتاب زیادی در رسانه های صهیونیستی داشت و در صدر اخبار رسانه های عبری قرار گرفت؛ موضوعی كه نشان دهنده قدرت منحصر به فرد این پیام موشكی نصرالله است.
كانال 10 تلویزیون رژیم صهیونیستی در تحلیل های خود بر موضوع دقت این موشك ها تمركز كرد و آن را پیام اصلی دبیركل حزب الله به اسرائیل دانست.
«حزی سمنتوف» تحلیلگر و كارشناس مسائل عربی این شبكه، سخنان نصرالله را تاكیدی بر اعلام آمادگی حزب الله برای جنگ احتمالی عنوان كرد و این پیام و آمادگی را از نتایج مشاركت نظامی حزب الله در سوریه، به رغم پیچیدگی های وضع لبنان به شمار آورد.
كانال 13 تلویزیون رژیم صهیونیستی هم بر كلمه «موشك های دقیق» نصرالله انگشت گذاشت و معتقد بود كه اسرائیل اكنون حاصل كار خود در سوریه و تلاش برای سرنگونی «بشار اسد» را درو می كند.
گزارش شبكه 12رژیم صهیونیستی نیز پیام نصرالله را واضح، ساده و حماسی توصیف كرد. در این گزارش «عودید غرانوت» تحلیلگر صهیونیست با اشاره به پیام دبیركل حزب الله عنوان كرد: متأسفانه نصرالله دروغ نمی گوید، روشن است كه حملات اسرائیل به سوریه نتوانسته از دستیابی حزب الله به موشك های دقیق جلوگیری كند.
«غیهود یعری» تحلیلگر شبكه 2 رژیم صهیونیستی نیز گفت: همه ما باید بدانیم كه با وجود همه حمله های اسرائیل، موشك های دقیق به زرادخانه های حزب الله رسیده و این را نصرالله با جدیت اعلام كرد، پس به نظرم باید همه چیز را جدی بگیریم.
«یاریو لوین» وزیر كابینه دشمن صهیونیستی در مصاحبه با «رادیو 93» رژیم صهیونیستی با بیان اینكه باید بدانیم حزب الله موفق به انتقال سلاح های مختلف به جنوب لبنان شده است، گفت: نبرد ما در انتقال تسلیحات، پیچیده و خطرناك است و اسرائیل برای این مسأله گزینه ای ندارد.

** افزایش توان بازدارندگی حزب الله و كاهش احتمال وقوع جنگ
در همین راستا تارنمای «اسرائیل دوینیس» نوشت: حزب الله توان رزمی خود را افزایش داده و به سلاح های روز مجهز شده است. بر اساس پژوهش های آمریكا، همه این توانایی ها در دوره حضور حزب الله در سوریه و در نتیجه تمرین های مشترك با نیروهای سپاه پاسداران و نیروهای ویژه ارتش روسیه اتقاق افتاده است.
به نوشته این تارنما، رزمندگان حزب الله در «حلب» ، «لاذقیه» ، «دمشق» و «درعا» با روس ها و ایرانیان بودند و تجربیاتشان افزوده شده است، ضمن اینكه می توانند در میدان نبرد از فناوری های روز و هواپیماهای بدون سرنوشت استفاده كنند.
روزنامه «الاخبار» لبنان نیز علاوه بر اینكه پیام نصرالله را توازن قدرت عنوان كرد، سخنان نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در واكنش به اظهارات دبیركل حزب الله را نشان دهنده آشفتگی، ناراحتی و نگرانی شدید او از نقش مهم موشك های نقطه زن دانست .
این روزنامه لبنانی، پیام نصرالله را رخدادی مهم در مبارزه با دشمن صهیونیستی توصیف كرد و زمان اظهار چنین سخنانی را از این نظر كه در مرحله ای سرنوشت ساز در مقابله با اسرائیل هستیم، بسیار مهم برشمرد.
الاخبار افزود: نتانیاهو به شخص نصرالله توهین كرده و در تلاش بود تا چهره وی را مخدوش كند؛ تهدیدات او به «جنگی كه تصورش را نمی كنید و به ذهن كسی هم نمی رسد» تلاش برای انحراف افكار عمومی داخل سرزمین های اشغالی از سخنان سید (نصرالله) و حقایق و اطلاعاتی است كه وی پیرامون افزایش توان نظامی و موشك های دقیق ارائه داد.
این روزنامه به سخنان چندی پیش «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی اشاره كرد كه گفته بود: باید بفهمیم كه در خاورمیانه دو تغییر استراتژیك واقعی رخ داده است؛ نخست اینكه دشمنان ما موشك های با دقت بالا به دست آورده اند و دوم اینكه جبهه داخلی ما تبدیل به جبهه اصلی در جنگ آینده شده است. اگر شما می دیدید كه نیروهای ما (اسرائیلی ها) در سال 1973 در جبهه می جنگیدند و اینجا در تل آویو مردم قهوه شان را می نوشیدند و روزنامه می خواندند، اكنون همه چیز تغییر كرده است.
الاخبار اظهارات مقام های دشمن اسرائیلی و رسانه های آنان را گواهی بر افزایش توان بازدارندگی حزب الله و شكست و ناكامی دشمن برای مهار آن عنوان كرد و نوشت: شكست اسرائیل در این نبرد و پیامدهای منفی جنگ در همه زمینه ها شاید به معنای منتفی شدن جنگ نباشد، اما تقویت توان حزب الله در برابر صهیونیست ها، به هر صورتی، تا حد بسیاری زیادی از وقوع جنگ پیشگیری می كند.
خاورم**م.ا**2054**1651