نمايشگاه بزرگداشت سالگرد دفاع مقدس در لندن برگزار شد

لندن – ايرنا – اولين دور نمايشگاه بزرگداشت سالگرد دفاع مقدس شامگاه شنبه با حضور حميد بعيدي نژاد سفير جمهوري اسلامي ايران و جمعي از ايرانيان مقيم انگليس در كانون توحيد لندن برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، بيش از 70 اثر فرهنگي از دفاع مقدس تحت عنوان نمايشگاه لاله‌هاي سرخ در معرض ديد بازديدكنندگان قرار گرفت.
محمدحسين اميرحسيني دبير انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان منطقه بريتانيا در گفت‌وگو با خبرنگار ايرنا گفت كه اين آثار با حمايت بنياد حفظ آثار و نشر دفاع مقدس، مجموعه شايستگان آسماني از مركز فرهنگي ميثاق و آثار نمايشگاه شيرين‌تر از عسل تهيه‌شده است.
او درباره هدف از برگزاري اين نمايشگاه توضيح داد: اعضاي انجمن اسلامي دانشجويان لندن همواره اين دغدغه را داشتند كه با توجه به موقعيتي كه به لحاظ ارتباط با قشر ايرانيان خارج از كشور و افراد غير ايراني دارند از فرصت استفاده و روي بخش‌هايي از جنگ تحميلي كه كمتر به آن پرداخته‌شده تمركز كرده تا آگاهي افكار عمومي را در اين زمينه بالا ببرند.
وي عنوان كرد كه بر اين اساس آثار انتخاب‌شده در اين نمايشگاه براي مخاطب غربي كمتر شناخته‌شده است.
دبير انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان منطقه بريتانيا همچنين اشاره داشت كه اعضاء انجمن اسلامي دانشجويان تحقيقاتي را درباره سكوت سازمان ملل و كشورهاي غربي در قبال حملات شيميايي عراق در جنگ تحميلي صورت داده كه نتايج آن در قالب يك كليپ ويدئويي در جريان مراسم امشب براي بازديدكنندگان به نمايش گذاشته شد.
اميرحسيني در بخش ديگري از اظهارات خود اقدام مرگبار تروريستي روز گذشته (شنبه ) اهواز را به‌شدت محكوم كرد و يادآور شد: گروهي كه در ارديبهشت سال 1359 به سفارت جمهوري اسلامي ايران در لندن حمله و گروگان‌گيري كرد و حتي يكي از اعضاء انجمن اسلامي دانشجويان لندن (شهيد لواساني) را به شهادت رساند امروز در اهواز در يك حمله تروريستي عده‌اي از هم‌وطنان و سربازان جمهوري اسلامي ايران را به خاك و خون كشاند.
وي تصريح كرد: حركت‌هايي كه گروهك‌هاي اين‌چنيني كه با حمايت مادي و معنوي كشورهاي مثل عربستان، آمريكا و رژيم صهيونيستي سازمان‌دهي مي‌شود به نتيجه نخواهد رسيد و ملت ايران به‌اندازه‌اي آگاه هستند كه با مقاومت پاسخ دندان‌شكني را به اين‌گونه اقدامات خواهند داد.
به گزارش ايرنا، افرادي مسلح كه وابسته به گروهك تجزيه‌طلب «الاحواز» بودند، صبح شنبه در جريان رژه نيروهاي مسلح به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس در اهواز، با پوشيدن لباس مبدل نظاميان به مردم و جايگاه مسئولان، فرماندهان ارشد نظامي و انتظامي حمله كردند.
معاون سياسي اجتماعي استانداري خوزستان گفته است كه بيش از 20 تن در اين حادثه تروريستي شهيد و 53 نفر مجروح و به بيمارستان‌هاي اهواز منتقل‌شده‌اند. كودكان و غيرنظاميان در ميان قربانيان هستند.
در مراسم امشب همچنين حميد بعيدي نژاد سفير كشورمان در لندن، سخناني را در باب هشت سال جنگ تحميلي عنوان كرد.
او گفت: 'دفاع مقدس فقط شامل صحنه‌هاي تاريك مانند استفاده از سلاح‌هاي شيميايي نيست، بلكه جلوه‌هايي از شكوه ايمان و مقاومت در برابر تجاوز از سوي يك ملت را نيز به نمايش گذاشته است.'
وي استفاده عراق از سلاح شيميايي را نمونه گسترده‌ترين استفاده از اين سلاح‌ها معرفي كرد كه با سكوت مجامع بين‌المللي و قدرت‌هاي بزرگ مواجه شد.
سفير ايران در انگليس تأكيد كرد كه در اسناد شوراي امنيت در آن زمان، فقط مي‌توان اشاره‌اي به استفاده از سلاح شيميايي ديد، بدون اينكه مقصر و قرباني آن را معرفي كند.
بعيدي نژاد كشورمان جنگ نفت‌كش‌ها و جنگ شهرها و موشك‌باران مناطق غيرنظامي را ازجمله صحنه‌هاي تاريك جنگ برشمرد كه همواره با سكوت و رضايت قدرت‌هاي بزرگ و مجامع جهاني روبرو مي‌شدند.
وي با اشاره به اعتقاد به سنت‌هاي الهي و اينكه ظلم هرگز پايدار نبوده و سرانجام ايمان و نور بر ظلمت پيروز مي‌شود به پايان جنگ ايران و عراق اشاره كرد و اين نكته را مورد تأكيد قرارداد كه تمام كشورهاي عربي حامي صدام ازجمله كويت كه ميلياردها دلار به صدام كمك كرده بود از كرده خود پشيمان شدند و در ادامه غرب با حذف صدام شرايطي را ايجاد كرد كه ايران را به قدرت برتر منطقه تبديل گرديد.
سفير كشورمان در پايان اين مراسم از سوي انجمن اسلامي دانشجويان لندن قاب عكسي را از هنريكي از اعضاء اين تشكل، به‌رسم يادبود دريافت كرد.
اروپام ** هـ ن *شبس*1488 **

سرخط اخبار جهان