سفرای هلند، دانمارك و كاردار انگلیس احضار شدند

تهران- ایرنا- «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران شامگاه شنبه اعلام كرد كه سفرای هلند، دانمارك و كاردار موقت انگلیس (در غیاب سفیر این كشور) به این وزارتخانه احضار و مراتب اعتراض شدید ایران در موضوع حادثه تروریستی اهواز به آن ها ابلاغ شد.

به گزارش ایرنا، قاسمی با اعلام این خبر گفت: در جریان این احضارها كه به صورت جداگانه صورت گرفت، به دیپلمات های ارشد هلند و دانمارك نسبت به اقامت برخی اعضای گروهك تروریستی مزدوری كه مسبب جنایت امروز در اهواز بوده اند، شدیداً اعتراض شد.
وی ادامه داد: به سفرای هلند و دانمارك تأكید شد كه جمهوری اسلامی ایران پیش از این در مورد اقامت این افراد در كشورهای مزبور هشدار داده و خواهان دستگیری و محاكمه آنان بوده است. این پذیرفتنی نیست كه تا زمانی كه افراد این گروهك تروریستی در خاك اروپا مرتكب جنایت نشده اند در لیست تروریستی اتحادیه اروپا قرار نمی گیرند.
قاسمی افزود: مدیر كل اروپای وزارت امور خارجه به سفرای هلند و دانمارك تأكید كرد كه انتظار می رود دولت‌های مزبور ضمن محكومیت قاطعانه این اقدام تروریستی، مسببان جنایتكار و همه مرتبطان با آنها را برای حضور در دادگاه و محاكمه عادلانه به ایران مسترد كنند. مدیركل اروپای وزارت خارجه تأكید كرد كه چگونه است اگر داعش در اروپا اقدام كند، با حساسیت دنبال می شود؟ این تروریست ها دقیقاً رفتاری مشابه داعش دارند و هیچ تفاوتی بین شهروندان كشوری با كشور دیگر نباید باشد.
سفیران هلند و دانمارك ضمن ابراز تأسف از حادثه روز شنبه اظهار كردند كه موارد مطروحه را فوراً به پایتخت های خود منتقل خواهند كرد. آنها همچنین آمادگی دولت متبوع خود را برای هرگونه همكاری و تبادل اطلاعاتی در زمینه شناسایی سوابق این مجرمان اعلام داشتند.
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین از احضار كاردار موقت سفارت انگلیس در تهران در غیاب سفیر این كشور خبر داد و گفت: تأكید گردید از نظر جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه پذیرفتنی نیست كه سخنگوی گروهك مزدور الاحوازی اجازه یابد مسوولیت این اقدام تروریستی را از طریق یك شبكه تلویزیونی مستقر در لندن اعلام كند.
دیپلمات انگلیسی ضمن ابراز تأسف از این حادثه و محكوم كردن آن، گفت كه سفیر انگلیس در تهران (كه در لندن به سر می برد) به محض آگاهی از این حادثه در پیامی آن را محكوم كرده و مقامات وزارت خارجه آن كشور نیز بلافاصله اقدام به اتخاذ موضع كرده اند.
وی ادامه داد كه این حملات در هر مكانی كه اتفاق بیافتد، مهم است و باید با آن برخورد شود؛ چرا كه تروریسم مرز نمی شناسد. كاردار انگلیس تأكید كرد كه اعتراض تهران را فوراً به لندن منعكس می‌كند.
افرادی مسلح كه وابسته به گروهك تجزیه طلب «الاحواز» بودند، صبح شنبه در جریان رژه نیروهای مسلح به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس در اهواز، با پوشیدن لباس مبدل سپاه و بسیج به مردم و جایگاه مسؤولان، فرماندهان ارشد نظامی و انتظامی حمله كردند.
به گفته مقام های محلی، تاكنون 25 نفر در این حادثه تروریستی شهید و ده ها نفر زخمی و به بیمارستانهای مختلف اهواز منتقل شده اند. كودكان و غیرنظامیان در میان قربانیان هستند.
شبس**9386**1859

سرخط اخبار جهان