محرم بدون حادثه ؛ ويژگي آيين هاي عزاداري امسال پاكستان

اسلام آباد - ايرنا - سال هاي گذشته با فرا رسيدن محرم و برگزاري آيين عزاداري سالار شهيدان، انفجارهاي انتحاري در پاكستان افزايش مي يافت، اما در دهه نخست محرم امسال، با افزايش تدابير امنيتي در آستانه عاشورا، اين آيين ها بدون هر گونه حادثه تروريستي برگزار شد.

به گزارش روز شنبه ايرنا، وقوع انفجارهاي انتحاري در شهرهاي مختلف پاكستان نظير كويته، كراچي، روالپندي و اسلام آباد از شهرهاي پاكستان، اخباري بود كه سال هاي گذشته در صدر اخبار رسانه ها قرار مي گرفت.
انفجار در مراسم عاشوراي سال 1391 در شهر ديره اسماعيل خان پاكستان با پنج كشته و 70 زخمي، حمله انتحاري و وقوع انفجار در ديره اسماعيل خان در مراسم عزاداري امام حسين در همان سال و كشته شدن 9 تن و زخمي شدن تعداد زيادي شهروند پاكستان، و وقوع انفجار در همان سال در شهرهاي روالپندي و كراچي و بروز تلفات سنگين از اتفاقاتي بود كه در آستانه عاشوراي حسيني تيتر رسانه ها مي شد.
همچنين انفجار تروريستي در زيارتگاه صوفيان پاكستان در شمال كراچي طي سال 95 و كشته شدن 50 تن از ديگر رخدادهاي پاكستان در ايام عزاداري امام حسين عليه السلام بود.
البته سال گذشته نيز اتفاقاتي نظير انفجار يك بمب كنار جاده‌اي در ولايت پيشاور پاكستان در آستانه تاسوعا و عاشورا به وقوع پيوست كه در آن حادثه 20 تن زخمي شدند.

*** عزم دولت پاكستان براي تامين امنيت آيين هاي عزاداري امسال
در آستانه تاسوعا و عاشوراي حسيني و نگراني از احتمال تكرار حوادث ناگوار تروريستي در پاكستان، دولت اين كشور با تشديد تدابير امنيتي و انجام اقداماتي چون افزايش نيروهاي ضدتروريستي، تصميم گرفت تا از بروز ناآرامي احتمالي جلوگيري كند.
در آستانه ماه محرم و آماده شدن ميليون ها نفر از شيعيان و دوستداران سرور و سالار شهيدان و اهل بيت عليهم السلام در پاكستان براي شركت در مراسم هاي عزاداري، دولت و دستگاه هاي امنيتي، نظامي و انتظامي اين كشور نسبت به اتخاذ تصميم ها و تدابيري براي تامين امنيت مراسم هاي سوگواري در مناطق مختلف پاكستان اقدام كردند.
بر اين اساس و پيش از فرا رسيدن محرم، دولت پاكستان براي برقراري فضاي صلح و همزيستي مذهبي در ايام ماه محرم، فهرستي از سخنرانان و شخصيت هاي متعلق به گروه ها و سازمان هاي مذهبي و سياسي را تهيه كرد كه طي آن ورود اين افراد به پايتخت ممنوع شد.
امسال نيز همانند سال هاي پيشين، دولت پاكستان براي برگزاري مراسم عزاداري در مساجد و حسينه ها و اماكن عمومي، به تدابير ويژه دست زد، به گونه اي كه نيروهاي پليس و شبه نظامي ارتش براي ممانعت از بروز هر نوع حادثه تروريستي، ايستگاه هاي ويژه ايست و بازرسي در نزديكي مراسم عزاداران ايجاد كردند.
در برخي از شهرهاي بزرگ و كوچك، دولت هاي محلي به منظور تامين امنيت مراسم هاي عزاداري امام حسين عليه السلام، دو تركه سواري موتور سيكلت سواران را ممنوع اعلام كرد.
بر اساس بيانيه دولت فدرال پاكستان براي تأمين امنيت بيشتر، سرويس موبايل در روزهاي تاسوعا و عاشورا در برخي شهرهاي اين كشور قطع شد.
همچنين در نشست هاي هماهنگي نيروهاي مسئول امنيت و در راستاي تامين امنيت جان شهروندان پاكستاني در آستانه محرم، افزايش هماهنگي دستگاه امنيتي، انتظامي، نظامي و نيز گروه هاي مذهبي كه قصد برگزاري مراسم هاي مذهبي دارند، مورد تاكيد قرار گرفت.

*** اقدامات پليس و نيروهاي امنيتي در آستانه تاسوعا و عاشورا
پليس راهنمايي و رانندگي كراچي به عنوان بزرگترين شهر پاكستان در آستانه تاسوعا و عاشوراي حسيني با اعلام محدوديت هاي تردد خودروها و مسير جايگزين، تمهيداتي براي برگزاري امن آيين هاي عزاداري تاسوعا و عاشوراي حسيني انديشيد.
دولت پاكستان به منظور برقراري هر چه بيشتر امنيت و اطمينان شهروندان، وسايل (گيت هاي) امنيتي الكترونيكي و اسكنرهاي هوشمند در محل هاي ورود و خروج مساجد و اماكن برگزاري مجالس عزاداري سيدالشهدا نصب كرد.
بر اين اساس، مقامات پليس و جوخه هاي تك تيرانداز در 124 ساختمان كراچي مستقر شده و آيين هاي هيات ها و دستجات عزاداري پس از آن مي توانند آغاز شود كه تيم هاي ويژه چك و خنثي نظر خود را در خصوص نبود مورد مشكوك اعلام كرده باشند.
همچنين از نيروهاي امنيتي در اسلام آباد پايتخت پاكستان نيز خواسته شد تا در شب هاي محرم با استقرار در اماكن عمومي پر ازدحام و بخش هاي مختلف پايتخت، به ويژه مساجد و امام بارگاه ها ( حسينيه ها) ، آماده مقابله با هرگونه حادثه غير مترقبه باشند.
در برخي از شهرها از جمله اسلام آباد، راولپندي، كراچي، لاهور، كويته و پيشاور بالگردهاي نظامي به پرواز در مي آيند و مسير دسته هاي عزاداري را به طور كامل تحت كنترل قرار دادند.
همچنين بر اساس تصميم ها در برخي ايالت هاي پاكستان نظير ' سند'، خدمات تلفن هاي همراه در آستانه فرارسيدن تاسوعا و عاشوراي حسيني به حالت تعليق در آمد.

**** فرهنگ سازي رسانه اي
رسانه هاي تصويري پاكستان كه از آغاز دهه ماه محرم، به احترام ايام سوگواري سرور و سالار شهيدان، كمتر اقدام به پخش برنامه هاي شاد كردند، در ايام تاسوعا و عاشورا نيز، با قطع بخش عمده برنامه هاي عادي، به پوشش مراسم ها و دسته جات بزرگ عزاداري حسين(ع) در شهرهاي مختلف اين كشور پرداختند.
شبكه هاي خبري پاكستان همزمان با تاسوعاي حسيني و برگزاري مراسم هاي پرشور عزاداري سينه زني و زنجير زني در شهر هاي اسلام آباد، راولپندي، لاهور، پيشاور، اسكردو، گلگيت، كراچي، كويته، حيدرآباد، مظفرآباد، جهنگ، ميانوالي، لاركانا، فيصل آباد، سرگودها، چكوال و كشمير، بيشترين برنامه هاي خود را به پخش مستقيم و يا تصاوير ضبط شده اين مراسم ها اختصاص دادند.
اين شبكه هاي خبري همچنين تصاويري را از مراسم هاي باشكوه عزاداري در ايران از جمله هيات عظيم 'حسينيه اعظم زنجان' ونيز تصاويري از عزاداري در كربلاي معلا پخش كردند.
آساق**6125**1663**

سرخط اخبار جهان