موج جدید نقدینگی در آستانه ورود به بورس است

تهران- ایرنا- یك كارشناس بازار سرمایه با بیان اینكه حجم و سیل جدید از نقدینگی وارد بورس خواهد شد، گفت: با توجه به شرایط اقتصادی كشور امكان دارد شاخص بورس تا آخر امسال به 200 هزار واحد نیز افزایش یابد.

به گزارش ایرنا، شاخص بورس در هفته های اخیر با ثبت ركوردهای بی سابقه به محل جذابی برای سرمایه گذاران تبدیل شده است. ورود سرمایه گذاران و نقدینگی های جدید باعث شده است كه در همه بخش های بازار سرمایه از جمله شاخص ها، حجم و ارزش معاملات، رشد زیادی وجود داشته باشد.
با توجه به اینكه جذب سرمایه گذاری در بورس، جلوی التهاب بازار ارز و سكه را گرفته و به هدایت نقدینگی به مسیر درست كمك می كند، تلاش شده است كه مردم برای حضور در بورس ترغیب شوند.
كارشناسان نیز با استقبال از ورود سرمایه های جدید مردمی به بورس كه می تواند برای تقویت مالی شركت های تولیدكننده صرف شود، توصیه می كنند كه لازم است تازه واردان از ورود مستقیم و ناآگاهانه به بورس و خرید سهام خودداری كنند و پیش از اقدام به خرید و سرمایه گذاری از مشاوره های تخصصی شركت های مشاوره و سبدگردان ها بهره بگیرند.

** دلایل رشد بازار سرمایه
مهدی طحانی، كارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره وضعیت بازار سرمایه گفت: دو عامل «رشد حجم نقدینگی» و همچنین «انتظارات تورمی» از مهمترین دلایل رشد شاخص بورس در هفته های اخیر بوده اند.
وی افزود: حجم نقدینگی در جامعه به علت سود بالای بانكی به شدت افزایش یافته به طوری كه حتی از تولید ناخالص داخلی نیز جلو زده است؛ بدین ترتیب، این نقدینگی ها روانه بازارهای مختلف شده و آن ها را دچار نوسان می كند كه بر این اساس، ابتدا به سراغ بازار ارز و سكه رفت و سپس روانه بخش مسكن، خودرو و بورس شد.
طحانی با بیان اینكه عامل دیگر رشد بازار سرمایه، تورم انتظاری در جامعه محسوب می شود، ادامه داد: انتظار مردم این است كه در ماه‌های آتی میزان تورم افزایش یابد؛ براین اساس به دنبال آن هستند تا از طریق سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف، قدرت خرید پول خود را حفظ كنند كه از جمله حضور در بورس است.
این كارشناس بازار سرمایه گفت: مقایسه بورس با سایر بازارهای موازی نشان می‌دهد كه میزان رشد آن نسبت به سایر بازارها هنوز پایین است بنابراین انتظار رشد هر چه بیشتر آن وجود دارد.
وی به صدور مجوز افزایش قیمت محصولات تولیدی شركت ها اشاره كرد و افزود: افزایش نرخ محصولات پایه و مواد اولیه و همچنین محصولات صنایع پایین دستی می تواند موجب شناسایی سود توسط شركت‌های بورسی شود بدین صورت كه افزایش نرخ فروش محصول، سود آنها و به تبع آن قیمت سهامشان را بالا می برد.
طحانی به تاثیر منفی نقدینگی در جامعه اشاره كرد و گفت: نقدینگی جدیدی در حال شكل گیری در جامعه است كه بر خلاف نقدینگی پیشین، ناشی از سود بانكی نیست بلكه تحت تأثیر سایر عوامل تورمی قرار دارد.
وی افزود: با توجه به بالا رفتن نرخ تورم و حجم نقدینگی، به صورت ظاهری همه مردم احساس می كنند كه پول بیشتر و حتی چند برابر گذشته را در جیب خود می گذارند اما واقعیت این است كه با توجه به نرخ تورم، قدرت خرید واقعی كاهش پیدا كرده است.

** تطبیق بازار بورس با نرخ ارز در سامانه نیما
این كارشناس بازار سرمایه درباره تاثیر رشد نرخ دلار و ارز بازار سرمایه گفت: اكنون بازار سرمایه خود را با دلار هفت هزار و 500 تومانی كه نزدیك قیمت ارز در بازار ثانویه سامانه نیماست، تطبیق داده است.
طحانی اضافه كرد: البته با توجه به اینكه نرخ ارز در بازار آزاد بالاتر از نرخ ارز در بازار ثانویه است به همین دلیل از نظر برخی فعالان بازار سرمایه، چشم انداز رشد نرخ ارز وجود دارد كه این موضوع می‌تواند دوباره باعث رشد قیمت سهام در شركت های بورسی شود.
وی گفت: البته باید دقت كرد كه افزایش نرخ دلار باعث بالا رفتن هزینه های تولید و افزایش قیمت تمام شده محصولات این شركت‌ها نیز می‌شود كه از این نظر بر سودآوری آنها تاثیر منفی خواهد داشت.

** ریسك های پیش روی بازار سرمایه
این كارشناس بازار سرمایه درباره تاثیر منفی تحولات مربوط به مسایل بین المللی بر بازار سرمایه نیز گفت: از آذرماه پارسال به دنبال برخی تحولات سیاسی و بین المللی، سرعت گردش پول در كشور بالا رفت كه به صورت نقدینگی وارد بازارهای مختلف شد.
طحانی تصریح كرد: در صورت ایجاد ثبات در عرصه خارجی می توان انتظار داشت تا فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران با خیال راحت بتوانند برای فعالیت و سرمایه‌گذاری در بخش های مختلف اقتصاد تصمیم گیری كنند كه این موضوع رشد اقتصادی را به دنبال خواهد داشت.
این كارشناس بازار سرمایه درباره سایر ریسك های پیش روی بازار سرمایه گفت: بزرگترین و مهمترین ریسك موجود در كشور حركت نقدینگی است كه قابل پیش بینی نبوده و هر بار به یك سو روانه می‌شود و یك بازار را دچار التهاب و نوسان می‌كند.
وی اضافه كرد: افزایش هزینه‌های تولید و بهای تمام شده شركت ها نیز از ریسك های دیگر بازار سرمایه محسوب می شود.

** خطر حبابی شدن قیمت برخی سهام
این كارشناس بازار سرمایه، به سهامداران عمده شركت های بورسی توصیه كرد: بهتر است از این حجم نقدینگی برای افزایش سرمایه شركت ها و سرمایه گذاری استفاده كنند كه در غیر این صورت، قیمت سهام شركت آنها به سوی حبابی شدن حركت خواهد كرد.
وی یادآور شد: اكنون صنایع مرتبط با نفت و معدن دارای «جریان وجوه نقد» قوی هستند و با حبابی شدن فاصله زیادی دارند اما سایر صنایع در مقابل این موضوع، ضربه پذیرند.
طحانی ادامه داد: اكنون بسیاری از شركت های بازار پایه فرابورس به مرحله حبابی شدن نزدیك شدند زیرا قیمت سهام در آنها دارای نوسان زیادی است و سهامداران عمده نیز تمایلی برای عرضه سهام نشان می‌دهند.
وی گفت: وجود شركت‌های كوچك در بازار پایه فرابورس باعث فعالیت آسان سفته‌بازان و نوسان گیران در آن بازار شده است.

** امكان رسیدن شاخص بورس به 200 هزار واحد
این كارشناس بازار سرمایه درباره چشم انداز بازار سرمایه تا پایان امسال نیز گفت: با توجه به شرایط كنونی، امكان دارد تا آخر امسال شاخص بورس به 200 هزار واحد نیز افزایش پیدا كند.
طحانی افزود: در مهرماه، گزارش های ماهانه و صورت های مالی 6 ماهه شركت‌ها ارائه می‌شود كه به نظر می رسد گزارش های خوبی باشند. همچنین با پایان شهریورماه تسویه اعتباری شركت ها پایان یافته و بر این اساس از مهرماه، بازار سرمایه می تواند موج جدید صعود را آغاز كند.

** بازدهی بیشتر بورس نسبت به بازارهای موازی
وی درباره امكان رقابت بازار سرمایه با بازارهای موازی نیز توضیح داد: بررسی دوره های 10 ساله اقتصاد و همچنین بازارهای موازی نشان می‌دهد كه بازار سرمایه همواره نسبت به سایر بازارها دارای بازدهی بیشتری بوده است.
وی افزود: با توجه به ورود نقدینگی جدید به بورس، به نظر می‌رسد این بار نیز بورس نسبت به همه آنها بازدهی بیشتری را به ثبت برساند.

** توصیه به سهامداران تازه وارد
این كارشناس بازار سرمایه با توصیه به سهامداران تازه وارد گفت: مردم در صورت تمایل برای سرمایه‌گذاری در بورس لازم است كه با آگاهی و دانش این اقدام را انجام دهند تا دچار زیان نشوند.
طحانی با بیان اینكه متاسفانه در كشور ما فرهنگ سرمایه گذاری ضعیف است، ادامه داد: مردم و تازه واردان برای حضور در بورس باید از شركت های مشاوره و سبد گردان ها استفاده كرده و از نظرات و مشاوره های آنها بهره گیرند تا گرفتار سفته‌بازان نشوند.
اقتصام**2022** 2023

سرخط اخبار اقتصاد