شركت‌های كره جنوبی همكاری خود را با ایران قطع نكرده‌اند

تهران- ایرنا- سفیر كره جنوبی در تهران گفت: شركت‌های كره‌ای روابط تجاری و اقتصادی خود را با بنگاه‌های ایرانی با وجود مشكل سخت تحریم‌ها، قطع نكرده‌اند.

به گزارش روز جمعه ایرنا از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی تهران، «یو جانگ هیان» در دیدار با «محمدرضا بختیاری» معاون امور بین‌الملل اتاق بازرگانی تهران افزود: واقعیت این است كه شركت‌های كره‌ای علاقمند به كار در ایران هستند و می‌خواهند به روابط تجاری و اقتصادی خود با این كشور ادامه دهند.
وی اضافه كرد: البته مشكل تحریم‌های یكجانبه آمریكا وجود دارد اما اخباری كه به تازگی مبنی بر قطع روابط تجاری شركت‌های كره‌ای با ایران در رسانه‌ها به چشم می‌خورد بی‌اساس و جعلی است زیرا شركت‌های كره‌ای همچنان به همكاری تجاری خود ادامه می‌دهند.
سفیر كره جنوبی ادامه داد: بسیاری از شركت‌های كره‌ای به نفت ایران وابسته هستند، همینطور صنایع شیمیایی و پتروشیمی كره از كمبود نفت ایران متضرر می‌شوند. ما در حال مذاكره با آمریكا هستیم كه بتوانیم معافیت‌های لازم را برای ادامه خرید نفت از ایران كسب كنیم.
هیان با اشاره به دیدار و مذاكره رئیس‌جمهوری كره‌جنوبی با همتای خود در كره شمالی، این سفر را رویداد مهمی در منطقه و روابط خارجی دو كشور عنوان كرد و گفت: بر خلاف گذشته كه آمریكا، چین، ژاپن و اروپا محور اصلی روابط تجاری ما به حساب می‌آمدند اكنون سیاست ما متنوع كردن روابط اقتصادی و تجاری با كشورهای مختلف دنیاست؛ به‌ ویژه كشورهای آسیایی، اعضای «آ.سه.‌آن» و اقتصادهای مهمی مانند هند و ایران كه در منطقه دارای اعتبار و نفوذ هستند.
سفیر كره‌جنوبی در این دیدار تاكید كرد كه كشورش از برجام حمایت می‌كند چون معتقد است برجام حافظ صلح و امنیت در منطقه و جهان است.
یو جانگ هیان در سخنان خود به جایگاه كره‌جنوبی در اقتصاد جهانی به عنوان یازدهمین اقتصاد بزرگ دنیا اشاره كرد و گفت: اگرچه سیاست‌های آمریكا روی اقتصاد ما تاثیر می‌گذارد اما ما علاقمند به حفظ و گسترش روابط با ایران هستیم.
وی گفت: من در زمان تقدیم استوارنامه خود به رئیس‌جمهوری ایران این شعر سعدی را گفتم كه «دوست آن باشد كه گیرد دست دوست» من به عنوان سفیر برای گسترش روابط سیاسی و اقتصادی ایران و كره جنوبی و غلبه بر مشكلات موجود با تمام توان تلاش خواهم كرد.
سفیر كره جنوبی در پایان اضافه كرد: هر تهدید یك فرصت به همراه دارد و باید از این فرصت‌ها در جهت گسترش روابط استفاده كنیم و سفارت كره در تهران از هیچ تلاشی در این زمینه دریغ نخواهد كرد.

** علاقمند به حفظ و توسعه روابط اقتصادی هستیم
در ادامه این نشست، معاون امور بین‌الملل اتاق تهران نیز با اشاره به شایعه های مربوط به توقف همكاری شركت‌های كره‌ای با بنگاه‌های ایرانی، گفت: البته ما اطلاع داریم تعدادی از شركت‌های كره‌ای روابط خود را با ایران كاهش داده‌اند اما همچنان در پی حفظ روابط هستند.
«محمدرضا بختیاری» افزود: صرف نظر از تحریم‌ها كه برای تداوم همكاری‌های ایران و كره شرایط را كمی سخت كرده است، روشن است كه بنگاه‌های ایران علاقمند به حفظ و توسعه روابط تجاری و همكاری‌های اقتصادی با همتایان كره‌ای خود هستند.
وی افزود: ایران و كره جنوبی روابط تاریخی حسنه‌ای دارند و همواره یكدیگر را در هر شرایطی حمایت كرده‌اند. روابط اقتصادی و تجاری دو كشور می‌تواند سالانه به 25 تا 30 میلیارد دلار افزایش یابد به شرطی كه بتوانیم موانع موجود را رفع كنیم.
معاون بین الملل اتاق تهران اظهار داشت: ایران با سایر اعضای برجام در حال مذاكره است و اروپا نیز در حال تنظیم مكانیزمی برای تداوم همكاری‌های اقتصادی با ایران است. كشور ما علاقمند است روابطش با كره‌جنوبی توسعه یابد و اتاق بازرگانی تهران به عنوان بزرگترین تشكل بخش خصوصی به طور كامل از این همكاری پشتیبانی می‌كند.
اقتصام**9189**1597