۳۰ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۴۲
کد خبر: 83038857
۰ نفر
روسیه آسمان و آبهای مدیترانه را بست

تهران-ایرنا- روسیه در اقدامی كه برخی ناظران آن را آغاز مجازات مسكو علیه تل آویو بعد از ساقط كردن هواپیمای روسی می دانند، برخی نقاط آب های بین المللی دریای مدیترانه و مسیرهای پروازی از قبرس تا سواحل سوریه را بست.

خبرگزاری اینترفاكس روسیه با اعلام این خبر، دلیل بسته شدن هوا و دریا در مدیترانه از سوی روسیه را رزمایش های كشتی های جنگی این كشور و شلیك آزمایشی موشك عنوان كرد.
خبرنگار شبكه الجزیره در مسكو نیز گفت: روس ها به سازمان بین المللی حمایت از دریا و هوانوردی ابلاغ كرده اند كه ناوگان روسیه در سواحل سوریه اقدام به رزمایش های نظامی با پرتاب موشك خواهد كرد.
وی افزود: این در حالی است كه روسیه یك هفته پیش نیز رزمایش های مشابهی در منطقه انجام داده است و ناظران بر این باورند كه تصمیم روس ها برای برگزاری رزمایش مجدد و پرتاب موشك در درجه اول پیامی برای طرف اسرائیلی است؛ طرفی كه دیگر امكان پرواز در آسمان سوریه را نخواهد داشت.
در همین حال، منابع رسانه ای اسرائیلی به نقل از منابع آگاه اعلام كردند كه مسكو حریم هوایی سوریه را از منطقه قبرس تا سواحل سوریه و همچنین آسمان دمشق پایتخت این كشور با دلیل اعلامی انجام رزمایش هوایی بسته است و این واكنشی به نقش اخیر اسرائیل در سرنگون كردن هواپیمای روسیه است.
قرار است بسته شدن هوا و دریای مدیترانه از سوی نیروهای روسیه تا روز چهارشنبه آینده ادامه یابد؛ اقدامی كه پروازها از سوریه به لبنان و اسرائیل و بالعكس را تحت تاثیر قرار می دهد.
روزنامه یدیعوت آحارونوت رژیم صهیونیستی نوشت: بر اساس نقشه های منتشر شده از سوی ارتش روسیه برخی مناطقی كه روسیه اقدام به اعمال محدودیت پرواز كرده است پیش از سرنگونی هواپیمای روسیه در فهرست مناطق محدودیت پرواز نبوده است و این شاخصی است كه نشان می دهد تصمیم مسكو، واكنشی خشم آلود درباره حادثه (سرنگونی هواپیمای روسی) است.
روزنامه اسرائیلی معاریو نیز پیش بینی كرد كه اسرائیل برای كاهش تنش با روسیه در مقطع فعلی، حملات خود به پایگاه های سوریه را كاهش دهد.
وزارت دفاع روسیه روز سه شنبه اعلام كرد كه پدافند هوایی ارتش سوریه به دلیل تحریك شدن از سوی اسرائیل، به اشتباه هواپیمای نظامی ایل 20 روسی را كه در آسمان دریای مدیترانه در فاصله 35 كیلومتری ساحل سوریه در مسیر بازگشت به پایگاه هوایی حمیمیم در استان لاذقیه بوده، هدف قرار داده است.
طبق این گزارش همزمان با ناپدید شدن این هواپیمای روسی، چهار جنگنده اسرائیلی از نوع «اف- 16» زیرساخت های سوریه در استان لاذقیه را هدف حمله قرار داده اند.
وزارت دفاع روسیه اعلام كرد كه خلبان های اسرائیلی از هواپیمای روسیه بعنوان سپری هوایی استفاده كرده و آن را در معرض حمله سامانه پدافندی ارتش سوریه قرار داده اند.
«سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه روز سه شنبه گفت كه مسئولیت كامل سرنگونی هواپیمای روسیه و كشته شدن 15 نظامی روسی با اسرائیل است.
خاورم**9241**1723