۲۹ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۳۶
کد خبر: 83038508
۰ نفر
ایرانیان مقیم چین در روز عاشورا خون اهدا كردند

پكن- ایرنا- ایرانیان و دانشجویان مقیم چین امروز پنجشنبه همزمان با عاشورای حسینی با حضور در از مراكز انتقال خون شهرهای پكن، گوانجو، شانگهای، هه فی، یی وو و هانگجو با اهدای خون خود، یاد امام حسین(ع) سرور و سالار شهیدان و شهدای كربلا را گرامی داشتند.

به گزارش ایرنا این برنامه كه در پكن به همت مجمع دانشجویان پكن و با همكاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین انجام شد، با استقبال ایرانیان روبرو شد.
دبیر مجمع دانشجویان ایرانی مقیم پكن هدف از اجرای این برنامه را زنده نگداشتن یاد و نام امام حسین (ع) اعلام كرد و افزود: آیین اهدای خون كه بعد از اقامه نماز ظهر عاشورا برگزار شد با استقبال و همراهی دانشجویان و ایرانیان مقیم پكن مواجه شد.
'محمد طالب' تاكید كرد ایرانیان و جامعه جهانی باید با هدف زنده نگداشتن نام امام حسین(ع) به سمت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت حركت كنند و ادامه دهنده راه امام حسین(ع) باشند.
او ترویج فرهنگ اهدا خون و نوع دوستی و انسان دوستی ایرانیان را از دیگر اهداف اهدای خون عنوان كرد و اظهار امیدواری نمود این حركت، فرصت ارشمندی برای معرفی فرهنگ ایثار برخاسته از قیام امام حسین(ع) باشد.

** آئین سوگواری عاشورا و اهدای خون در گوانجو
ایرانیان و شیعیان مقیم گوانجو نیز همزمان با عاشورای حسینی، با برگزاری مراسم پرشكوه عزاداری در هیات محبین اهل بیت (ع) گوانجو در مسجد هائوپن، به یاد مظلومیت اباعبدالله الحسین بر سر و سینه زدند و گریستند.
همچنین پس از این مراسم، عزاداران حسینی همچون سال های گذشته، با حضور هماهنگ در مركز انتقال خون گوانجو، با تاسی از فرهنگ ایثار حسینی، خون خود را اهدا نمودند و فرهنگ نوعدوستی ایرانی-اسلامی را به نمایش گذاشتند.
امسال در مراسم عزاداری گوانجو، علاوه بر ایرانیان و فارسی زبانان، تعدادی از شیعبان مقبم و مسافر از كشورهای هند، پاكستان و جمهوری آذربایجان و برخی كشورهای عربی نظیر عراق و لبنان نیز در مراسم عزاداری شركت داشتند.
ایرانیان مقیم شهرهای هانگ جو، 'ووهان'، 'یی وو'، شانگهای و 'هه فی' نیز در روزهای تاسوعا و عاشورا با هدف ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، خون اهدا كردند.
**آساق**1904**