۲۹ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۸:۵۷
کد خبر: 83038331
۰ نفر
مشهدالرضا میعادگاه دلسوختگان عاشورا

مشهد- ایرنا- مشهدالرضا دهمین روز محرم الحرام میعادگاه دلدادگان و دلسوختگان حسینی است، عزاداران از هر سو به جانب حرم مطهر امام رضا(ع) رهسپار می شوند تا فریاد حقانیت عاشورا را به دنیا برسانند.

عاشورا روزی كه 72 پیرو ولایت به عشق حضرت اباعبدالله الحسین(ع) به میدان آمدند و نبرد لشكر حق با جبهه كفر رقم خورد. در این نبرد از جنگاورترین سربازان ولایت تا طفل شش ماهه قربانی حق طلبی شدند و اینگونه بود كه تاریخ وامدار عاشورا شد.
عاشورا نماد تلاش مردان راه خدا برای جلوگیری از انحراف دین است. خونی كه از بدن پاكترین انسانها صحرای كربلا را رنگین كرد و اسارت زنان و كودكان باعث شد امروز پس از گذشت قرنها از این واقعه شیعیان همچنان عزادار شهدای كربلا باشند.
این سوگواری فقط به معنای گریستن بر مظلومیت فرزند پیامبر اكرم(ص) و زجری كه اهل بیت(ع) آن حضرت كشیدند نیست بلكه یادآوری دردمندانه درسهای ایثار، از خودگذشتگی، حق طلبی، آزادگی و دفاع از مستضعفان است.
به پاس همین رشادتها و اثبات حقانیت آنان كه در واقعه عاشورا در خون خود غلطیدند صدها عزادار حسینی در قالب هیاتهای مذهبی از هر سو بیرق سرخ عاشورا را به اهتزاز درآوردند و حركت خود را در خیابانهای شهر مشهد آغاز كردند.
در مشهدالرضا (ع) به یمن وجود حرم حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع) سوگواری برای حضرت اباعبدالله الحسین(ع) از شور و حال بی نظیری برخوردار است.
در این چارچوب هیاتهای عزاداری به صورت منظم از خیابانهای منتهی به حرم رضوی سوگواری خود را شروع می كنند و همه در صحن جامع رضوی گرد هم می آیند و در برابر ساحت مقدس هشتمین پیشوای شیعیان رسم ادب را بجا آورده و سوگواری در شان آن حضرت برگزار می كنند.
امروز صدای سنج، زنجیر، نوحه و آهنگ عزا در سراسر مشهد پیچیده و كمتری كسی در خانه مانده زیرا همه به خیابان آمده و در قالب دسته های منظم عزادارای می روند تا بیعت خود را با شهدای عاشورا تجدید كنند.
در بین مسیر گذر هیاتهای مذهبی ایستگاههای صلواتی نیز به پذیرایی از عزاداران مشغولند. از شب گذشته دیگهای نذری در مساجد و برخی منازل برپا شده تا همه سوگواران از سفره عاشورا متنعم شوند. عزاداران پس از اقامه نماز ظهر عاشورا در میدان شهدای مشهد، اجتماع بزرگ عاشوراییان را در حرم مطهر رضوی برای برگزاری یك سوگواری حزن انگیز شكل می دهند. در این مراسم آیت الله علم الهدی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد سخنرانی می كند.
برگزاری مراسم سنتی خیمه سوزان به نشانه سوزاندن خیمه های خانواده حضرت امام حسین(ع) از سوی حرامیان در كربلا و مراسم شام غریبان از دیگر برنامه های روز عاشورا در مشهد مقدس است.
افزون بر دو هزار هیات مذهبی در مشهد همزمان با عاشورای حسینی آیین سوگواری برپا كرده و 528 ایستگاه صلواتی در سطح این شهر برای پخش نذورات و پذیرایی از عزاداران حسینی برپا شده است.
7489/1858