۲۸ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۵۸
کد خبر: 83038137
۰ نفر
100 گردشگر خارجی از عزاداری یزدی ها دیدن كردند

یزد - ایرنا - حدود 100 گردشگر خارجی امروز ( چهارشنبه ) با حضور در مسجد روضه محمدیه (حظیره) یزد از عزاداری روز تاسوعا (نهم محرم) مردم این شهر در قالب هیات های مذهبی فیلم و عكس تهیه و از نزدیك آیین سنتی این روز را مشاهده كردند.

به گزارش ایرنا، اغلب این گردشگران شهروندان اسپانیا، آلمان، ایتالیا، روسیه، فرانسه و لهستان بودند كه با برنامه ریزی كمیته گردشگری مذهبی - معنوی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد در مسجد حظیره حضور یافتند.
گردشگران خارجی با حضور در حسینیه حاجی یوسف یزد با غذای نذری پذیرایی شدند.
آنها سه شنبه شب از عزاداری سنتی جوش دوره در حسینیه بزرگ روستای خویدك بخش مركزی یزد با قدمت 150 ساله دیدن كردند و قرار است عزاداری مردم شهرهای اشكذر، اردكان و مهریز در روز عاشورا را نیز از نزدیك مشاهده كنند.
در دهه نخست محرم سال گذشته، 890 گردشگر از 26 كشور با حضور در مناطق مختلف یزد از نزدیك شاهد عزاداری سنتی مردم این استان بودند.
استان یزد 2 هزار و 270 هكتار بافت كهن و 6 هزار و 500 اثر تاریخی دارد كه از این تعداد تاكنون، یكهزار و 850 اثر به ثبت ملی رسیده است.
یزد در كنار فارس و اصفهان به عنوان مثلث طلایی گردشگری ایران ، مقصد اول گردشگران خارجی و اروپایی است، به گونه ای كه استقبال از این شهر تا پنج برابر افزایش یافت و همین امر گردشگری را محور توسعه استان قرار داد.
200 هكتار از 750 هكتار بافت تاریخی شهر یزد 18 تیر 1396 در چهل و یكمین نشست كمیته میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسكو) در كراكوف لهستان در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.
با توجه به غنای یزد از لحاظ بناهای تاریخی، فرهنگی تاكنون پنج اثر این استان در فهرست میراث جهانی ثبت شد، كه پیش از ثبت جهانی بافت تاریخی یزد، باغ های دولت آباد یزد و پهلوان پور مهریز و قنات های زارچ و حسن آباد ثبت جهانی شد.
7532/ 2047/