100 گردشگر خارجي از عزاداري يزدي ها در مسجد حظيره ديدن كردند

يزد - ايرنا - حدود 100 گردشگر خارجي امروز ( چهارشنبه ) با حضور در مسجد روضه محمديه (حظيره) يزد از عزاداري روز تاسوعا ( نهم محرم) مردم اين شهر در قالب هيات هاي مذهبي فيلم و عكس تهيه و از نزديك آيين سنتي اين روز را مشاهده كردند.

به گزارش ايرنا، اغلب اين گردشگران شهروندان اسپانيا، آلمان، ايتاليا، روسيه، فرانسه و لهستان بودند كه با برنامه ريزي كميته گردشگري مذهبي - معنوي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري يزد در مسجد حظيره حضور يافتند.
گردشگران خارجي با حضور در حسينيه حاجي يوسف يزد با غذاي نذري پذيرايي شدند.
آنها سه شنبه شب از عزاداري سنتي جوش دوره در حسينيه بزرگ روستاي خويدك بخش مركزي يزد با قدمت 150 ساله ديدن كردند و قرار است عزاداري مردم شهرهاي اشكذر، اردكان و مهريز در روز عاشورا را نيز از نزديك مشاهده كنند.
در دهه نخست محرم سال گذشته، 890 گردشگر از 26 كشور با حضور در مناطق مختلف يزد از نزديك شاهد عزاداري سنتي مردم اين استان بودند.
استان يزد 2 هزار و 270 هكتار بافت كهن و 6هزار و 500 اثر تاريخي دارد كه از اين تعداد تاكنون، يكهزار و 850 اثر به ثبت ملي رسيده است.
يزد در كنار فارس و اصفهان به عنوان مثلث طلايي گردشگري ايران ، مقصد اول گردشگران خارجي و اروپايي است، به گونه اي كه استقبال از اين شهر تا پنج برابر افزايش يافت و همين امر گردشگري را محور توسعه استان قرار داد.
200 هكتار از 750 هكتار بافت تاريخي شهر يزد 18 تير 1396 در چهل و يكمين نشست كميته ميراث جهاني سازمان آموزشي، علمي و فرهنگي ملل متحد (يونسكو) در كراكوف لهستان در فهرست ميراث جهاني به ثبت رسيد.
با توجه به غناي يزد از لحاظ بناهاي تاريخي، فرهنگي تاكنون پنج اثر اين استان در فهرست ميراث جهاني ثبت شد، كه پيش از ثبت جهاني بافت تاريخي يزد، باغ هاي دولت آباد يزد و پهلوان پور مهريز و قنات هاي زارچ و حسن آباد ثبت جهاني شد.
7532/ 2047/