ديار علويان سوگوار علمدار كربلا در شب تاسوعا

ساري - ايرنا - استان مازندران به عنوان ديار علويان در شب تاسوعاي حسيني يكپارچه غرق در ماتم و عزا شد و شهروندان مازني سه شنبه شب با حضور در مساجد، تكايا به ياد مظلوميت سرور و سالار شهيدان و 72 تن از ياران باوفايش عزاداري كردند.

به گزارش خبرنگار ايرنا، به همين مناسبت حرم هاي امامزادگان معصوم در مازندران ميزبان هزاران عاشق و عزاداران حضرت اباعبدالله الحسين(ع) بود كه در قالب دسته ها و هيات هاي سينه زني و زنجير زني براي عرض تسليت خود را به اين مكان ها رساندند.
مجالس سوگواري سرور و سالار شهيدان و علمدار كربلا در اين مكان هاي مطهر كه از شروع ماه محرم برپا بود ، از امشب با حضور پرشور و شعور ارادتمندان به خاندان اهل بيت (ع ) و طنين نواي يا حسين و يا ابوالفضل معنويت خاصي پيدا كرد.
ذاكران اهل بيت هم در رثاي سيدالشهدا و حضرت ابالفضل العباس مرثيه سرايي كردند.
در شب تاسوعاي حسيني، هيات هاي عزاداري در معابر منتهي به حرم هاي امامزادگان (ع) از جمله صحن و سراهاي حرم هاي مطهر سوگواري كردند. مساجد ، تكايا و هيات هاي عزاداري در شب تاسوعا شاهد حضور انبوهي از اقشار مختلف مردم اعم از پير و جوان ، زن و مرد و حتي نوجوانان و خردسالان بودند، كه با عشق زايدالوصفي به اين اماكن آمده اند تا ياد وخاطره حماسه حسيني را زنده نگه دارند.
شور ابوالفضلي در جاي جاي مازندران در روز هشتم محرم و شب تاسوعاي حسيني (ع) به اوج رسيد و نواي يا حسين و ابوالفضل به همراه صداي حزن انگيز طبل و سنج در فضاي شهري وروستايي مازندران طنين انداز شد.
بيرق سياه سوگ بر گنبد طلايي مقابر امامزادگان مازندران افراشته شده و پرده هاي عزا ، صحن و سرا و رواق هاي اين اماكن ملكوتي را سياه پوش مصيبت دردانه عالم خلقت كرد.
دسته هاي سينه زن و زنجير زن يك دست سياه پوش در قالب هيات هاي عزادار در خيابان هاي منتهي به مساجد، حسينيه ها و مقابر امامزادگان شهرهاي و مناطق روستايي مازندران، دست هاي عشق و ارادت را بر سينه كوبيدند و بر مظلوميت شهداي كربلا اشك ماتم ريختند.
مراسم عزداري ايام محرم با شركت پرشور ارادتمندان ائمه اطهار (ع) در حرم مطهر امامزادگان ، مساجد، حسينيه ها و تكاياي مازندران با شور و معنويت خاصي در جريان است و سخنرانان و مداحان در خصوص محرم و تاسوعا و عاشورا و فلسفه قيام حضرت سيد الشهدا (ع) سخنراني و مداحي مي كنند .
جوانان مازندراني و دلباخته اهل بيت عصمت و طهارت (ع) هم امسال پرشور و بيشتر از سال هاي گذشته با برپايي ايستگاههاي صلواتي در بيشتر معابر عمومي شهرهاي و روستاهاي استان با توزيع چاي، خرما و شير بين مردم و عزاداران حسيني، ارادت خود را به امام حسين (ع) و ياران فداكارشان نشان مي دهند.
برخي از شهروندان مازندراني هم بر اساس يك سنت ديرينه براي نشان دادن ارادت خود به ساحت حضرت سيد الشهدا (ع) در منازل خود اقدام به برپايي مجالس سوگواري مي كنند.
با توجه به پيوند خوردن تعطيلات تاسوعا و عاشوراي حسيني به تعطيلي روز جمعه و همچنين آخرين روزهاي تابستان، بسياري از هموطنان از سراسر كشور طي روزهاي گذشته بويژه عصر سه شنبه از مسيرجاده مواصلاتي هراز، كندوان وسوادكوه ونيز برخي محورهاي كناره وارد مازندران شدند.
3327/1654