توسعه كردستان نیازمند توجه بیشتر مسئولان كشوری است

سنندج - ایرنا - نماینده مردم شهرستان های سنندج، كامیاران و دیواندره در مجلس شورای اسلامی گفت: مسئولان كشوری برای رسیدن كردستان به شاخصه های توسعه باید به این استان توجه بیشتری كرده و برای آن تبعیض مثبت در مقایسه با سایر استان ها قائل شوند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سید مهدی فرشادان روز سه شنبه در جلسه بررسی مشكلات روستاهای بخش مركزی كامیاران اظهار داشت: از جمله اقدامات خوب دولت برای توسعه كردستان عدم كاهش بودجه امسال استان نسبت به سال 96 است.
وی افزود: مردم مطمئن باشند كه نمایندگان آنها در مجلس شورای اسلامی همه تلاش خود را برای توسعه استان از راه های مختلف به كار گرفته اند و برای رسیدن كردستان به شرایط مطلوب اتفاق نظر دارند.
فرشادان به مظلوم واقع شدن استان در بخش جاده و راه های روستایی، تخصیص آب سدها و آب و فاضلاب روستایی اشاره كرد و یادآور شد: با نوشته شدن سند توسعه استان و تلاش نمایندگان حل این مشكلات در اولویت است.
نماینده مردم شهرستان های سنندج، كامیاران و دیواندره در مجلس با اشاره به اینكه كارهای مقدماتی برای كلنگ زنی بیمارستان 100 تختخوابی كامیاران انجام شده است، تاكید كرد: در حوزه راه روستایی نیز در این شهرستان كارهای اجرایی در 17 روستا آغاز شده است.
وی با بیان اینكه ایران با توافق برجام حسن نیت خود را به دنیا ثابت كرد، افزود: خروج آمریكا از برجام، برگشت تحریم ها و افزایش نرخ ارز شاید مشكلات معیشتی به وجود آورده باشد اما با افزایش صادرات در چنین شرایطی می توان از این موقعیت بهترین بهره را برای ارز آوری به كشور برد.
فرشادان به تعیین قیمت منطقی برای كالاهای اساسی و ارائه پكیج های حمایتی برای اقشار مختلف از سوی دولت با هدف بهبود شرایط اشاره كرد و گفت: ظرفیت و پتانسیل بالای كشور در حوزه های مختلف و همراهی مردم در این شرایط با دولت راه عبور از این گردنه سخت و حساس است.
وی دهیاران را سربازان خط مقدم خدمت رسانی به مردم دانست و اضافه كرد: دهیاران باید متوجه این امر باشند كه در گذشته اعتباری در این راستا وجود نداشت در حالیكه امروز بودجه دارند و مشكل شان میزان آن است.
فرشادان با بیان اینكه معضلات اجتماعی به درون روستاها نیز ورود كرده است، یادآور شد: جلوگیری و حل این معضلات نیازمند تلاش و جدیت دهیاران و همراهی و همكاری اعضای شوراهای اسلامی روستاها است.
در این جلسه تعدادی از دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی بخش مركزی كامیاران به بیان مشكلات روستاها پرداخته و خواستار رفع و پیگیری آنها از سوی مسئولان استان بویژه نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی شدند.

**روستاهای كامیاران مستعد توسعه است
فرماندار كامیاران هم در این نشست با اشاره به اینكه تمامی روستاهای شهرستان كامیاران مستعد توسعه در بخش های مختلف كشاورزی، دامپروری و گردشگری است، گفت: راه برون رفت از عدم توسعه یافتگی تغییر رویكرد ذهنی مسئولان و جامعه است.
مسعود الماسی روز سه شنبه در جلسه بررسی مشكلات روستاهای بخش مركزی كامیاران با حضور دهیاران و فرشادان نماینده مجلس افزود: به هر نقطه از كامیاران كه نگاه شود، می توان پتانسیل توسعه را در آن مشاهد كرد كه به دلیل رویكردهای نادرست ذهنی مغفول مانده است.
وی با بیان اینكه نگاه دولت اعتدال به استان كردستان با دولت های دیگر تفاوت های زیادی داشته است، تاكید كرد: مسئولان و مردم باید برای توسعه استان از این فرصت به نحو احسن استفاده كنند و پویایی، توسعه و نشاط را به جامعه استان بازگردانند.
الماسی با اشاره به اینكه تجربه های گذشته در كشور ثابت كرده كه تزریق پول موجب توسعه نمی شود، یادآورشد: توسعه امكان پذیر نیست مگر اینكه انرژی و توانایی های مردم در كنار پتانسیل ها و برنامه های دولت قرار گیرد.
فرماندار كامیاران دهیاران و شوراها را نماد دموكراسی در ایران دانست و اظهار داشت: نور افكن های رسانه ای، فضای مجازی و شوراها ساختار سیاسی و اجتماعی جامعه را به سمت بلوغ برده است.
الماسی بزرگترین ضعف دولت را كار نكردن روی مفاهیم فرهنگی دانست و اضافه كرد: با یك بررسی ساده می توان دریافت كه ضعف در كار گروهی و نادیده گرفتن توان مشاركت مردم عامل بسیاری از مشكلات جامعه امروز ما است.
وی حل مشكل آب شرب روستاهای شهرستان را از نماینده مجلس مطالبه كرد و افزود: حفاظت از منابع آب امری ضروری است كه باید در این زمینه فرهنگ سازی لازم صورت گیرد.

** تامین آب شرب روستاهای بخش مركزی كامیاران اعتبارات ویژه نیاز دارد
بخشدار مركزی كامیاران با اشاره به اینكه روستاهای بخش مركزی شهرستان از نظر آب شرب مشكل دارد، گفت: این مسئله با توجه به اهمیت سلامت مردم نیازمند تخصیص اعتبارات ویژه در سطح كلان است.
فردین باتمانی به توجه ویژه نمایندگان مجلس در این حوزه اشاره كرد و افزود: فرماندار نیز در شورای برنامه ریزی استان می تواند این مسئله را پیگیری كند.
وی با بیان اینكه طی سال جاری در روستاهای بخش مركزی 14 میلیارد ریال در بخش عمرانی هزینه شده است، اظهار داشت: این هزینه با مشاركت 20 درصدی مردم انجام شده كه این رویكرد برای تقویت بخش های فرهنگی و اجتماعی نیز می تواند بسیار موثر باشد.
باتمانی مشاركت مردم در بخش مركزی برای انجام كارهای عمرانی و فرهنگی را بسیار خوب دانست و تاكید كرد: ادامه این روند نیازمند همكاری و مشاركت خوب دستگاه های اجرایی شهرستان در زمینه رفع مشكلات روستاییان است.
بخشدار مركزی كامیاران به آمار پایین شهرستان در حوزه پوشش بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر اشاره كرد و یادآور شد: این مسئله برای ارتقای رتبه شهرستان در استان باید از سوی دهیاران مورد توجه و با كارگزاران همكاری لازم را داشته باشند.
وی با اشاره به اینكه حق الزحمه شوراها مسئله مهمی است كه باید مورد توجه قرار گیرد، اضافه كرد: این مسئله می تواند موجب ناامیدی شوراها شود.
كامیاران با 102 هزار نفر جمعیت در 65 كیلومتری جنوب سنندج واقع شده است.
7349/9102

سرخط اخبار استان‌ها