اسناد فعالیت مركز سلاحهای بیولوژیكی آمریكا در تفلیس منتشر شد

باكو- ایرنا – وزیر امنیت اسبق گرجستان، اسناد فعالیت مركز سلاح های بیولوژیكی آمریكا، معروف به مركز « ریچارد لوگار» در حومه شهر تفلیس پایتخت گرجستان را منتشر كرد .

به گزارش روز سه شنبه خبرگزاری ' اسپوتنیك گرجستان ' ، « ایگور گئورگادزه » اعلام كرد كه اسناد چند هزار صفحه ای مربوط به فعالیت مركز تحقیقات بهداشت عمومی و یا آزمایشگاه بیولوژیكی لوگار آمریكا در حومه تفلیس را در سایت ویژه ای منتشر كرده و علاقمندان می توانند با این اسناد آشنا شوند.
وی افزود: با انتشار این اسناد، قصد دارد توجه جامعه جهانی را به فعالیت این مركز در گرجستان جلب كند .
گئورگادزه كه در مسكو بسر می برد، به تازگی در گفت و گو با خبرنگاران اعلام كرد كه اسنادی در مورد اجرای آزمایش های خطرناك در این مركز در دست دارد .
وی خاطرنشان كرد كه مركز آزمایش های بیولوژیكی ریچارد لوگار در سال 2011 میلادی در نزدیكی تفلیس با حضور وزیر دفاع وقت امریكا افتتاح شده است .
مركز تحقیقات بهداشت عمومی و یا آزمایشگاه بیولوژیكی لوگار با هدف كاهش پیامدهای سلاح های كشتار جمعی و توسعه روش و ابزارهای این حوزه در گرجستان فعال است .
به گفته گئورگادزه مبتكر این مركز بهداشتی در خارج از آمریكا موسسه كاهش تهدیدات وابسته به وزارت دفاع آمریكا است.
وزیر امنیت اسبق گرجستان، مدعی شد كه نهادهای رسمی آمریكا آزمایشات بر روی افراد زنده با هدف توسعه سلاح های بیولوژیكی انجام می دهند .
به گفته گئورگادزه این مركز با مجوز باراك اوباما رئیس جمهوری سابق آمریكا و میخائیل ساآكاشویلی همتای گرجستانی وی در نزدیكی تفلیس تاسیس شده است .
وی افزود: بر اساس اسنادی كه وی در دست دارد ، آزمایشات انجام گرفته بر روی 30 نفر مریض هپاتیت C موجب مرگ 24 نفر از آنها ظرف یك روز شده است ، دلایل مرگ آنها مشخص نشده است و هیچ تحقیقاتی هم در این زمینه انجام نگرفته است .
بنا به گزارش ' اسپوتنیك گرجستان ' مسكو بارها در مورد فعالیت این مركز آزمایشات بیولوژیكی وابسته به وزارت دفاع آمریكا در گرجستان و در نزدیكی مرزهای روسیه ابراز نگرانی كرده است.
مسكو بر این باور است كه آمریكا و گرجستان برای پرده پوشی ابعاد واقعی فعالیت این واحد نظامی آمریكا در حومه تفلیس تلاش می كند .
این در حالی است كه گرجستان این نگرانی ها را بی اساس خوانده و اعلام كرد كه این آزمایشگاه فقط مشغول مطالعات علمی است.
« پاتا ایمنادزه» رئیس مركز آزمایشی كنترل امراض و بهداشت عمومی لوگار تفلیس ضمن تكذیب موارد ذكر شده گفت كه در این موسسه چیزی خاصی صورت نمی گیرد و كارشناسان هم می توانند آن را تایید كنند .
وی با اشاره به وجود كنوانسیون بین المللی منع سلاح های بیولوژیكی گفت: گرجستان در قالب این كنوانسیون بین المللی از كشورهای عضو ، برای بازدید از این مركز دعوت كرده است و تا به حال 18 كشور در این زمینه اعلام آمادگی كرده اند ولی متاسفانه در میان آنها روسیه وجود ندارد .
به گفته ایمنادزه، این كشورها در ماه نوامبر سال جاری كارشناسان خود را برای بازدید از این مركز به گرجستان اعزام خواهند كرد.
خاورم ** 337** 1579