۲۶ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۴۸
کد خبر: 83036080
۰ نفر
آیا ریاست آیت‌الله جنتی بر ستاد امر به معروف قانونی است

تهران-ایرناپلاس-بر اساس قانون، رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منكر باید از میان ائمه جمعه موقت شهر تهران انتخاب شود، اما رئیس فعلی این ستاد، سال گذشته از نماز جمعه كناره‌گیری كرد.

ماده 19 قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منكر، اعضای ستاد امر به معروف و نهی از منكر را به ترتیب زیر مشخص كرده است: یكی از ائمه جمعه موقت شهر تهران به انتخاب شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه به‌عنوان رئیس ستاد، وزیر كشور، وزیر اطلاعات، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر آموزش و پرورش، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر صنعت، معدن و تجارت، دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به پیشنهاد كمیسیون فرهنگی و انتخاب مجلس به‌عنوان ناظر، نماینده تام‌الاختیار رئیس قوه قضاییه، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، رئیس سازمان بسیج، دبیر ستاد ائمه جمعه، دو نفر مجتهد به انتخاب شورای عالی حوزه‌های علمیه، یك نفر مجتهده به انتخاب شورای عالی حوزه‌های علمیه خواهران و دبیر ستاد به انتخاب رئیس.

قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منكر كه در فروردین‌ماه سال 94 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، در ماده 19 تأكید می‌كند كه رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منكر باید از میان یكی از ائمه جمعه موقت شهر تهران به انتخاب شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه انتخاب شود.

بر اساس این قانون شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه، اردیبهشت‌ماه سال 94، آیت‌الله احمد جنتی را به‌عنوان ریاست این ستاد انتخاب كردند. از آن زمان تاكنون آیت‌الله جنتی در جایگاه ریاست این ستاد حضور دارد. اما این در حالی است كه سال گذشته آ‌یت‌الله جنتی از سمت نماز جمعه تهران درخواست استعفا كرد و رهبر معظم انقلاب اسلامی در اسفندماه سال گذشته با این استعفا موافقت كردند. آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان ١٤ فروردین ٧١ با حكم رهبر انقلاب اسلامی به‌عنوان امام جمعه تهران منصوب شده بود.

بر این اساس، آیت‌الله جنتی بیش از شش ماه است كه دیگر در جایگاه امامت جمعه تهران نیست، اما همچنان ریاست ستاد امر به معروف و نهی از منكر را برعهده دارد.

با این تفاسیر باید پرسید با توجه به ماده 19 قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منكر، حضور آیت‌الله احمد جنتی در راس ستاد امر به معروف و نهی از منكر قانونی است یا خیر؟!

احمد مازنی، نماینده مجلس و عضو ناظر ستاد امر به معروف و نهی از منكر خبر دقیقی از كناره‌گیری آیت‌الله جنتی از ریاست ستاد امر به معروف و نهی از منكر ندارد، اما می‌گوید از زمانی كه او از امامت جمعه تهران استعفا داده، جلسات این ستاد متوقف شده است.

مازنی در گفت‌و‌گو با ایرناپلاس تصریح می‌كند: از زمان آغاز به كار ستاد امر به معروف و نهی از منكر دو جلسه به ریاست آقای جنتی برگزار شد.

مازنی اضافه می‌كند: با توجه به قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منكر، رئیس ستاد باید یكی از ائمه جمعه تهران باشد، اما با توجه به كناره‌گیری آقای جنتی، ریاست ایشان بر ستاد امر به معروف و نهی از منكر قانونی نیست. تا جایی كه من اطلاع دارم بعد از كناره‌گیری ایشان هنوز معلوم نشده است كدام یك از ائمه جمعه تهران این مسئولیت را برعهده می‌گیرد.

او تأكید كرد: شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه باید توضیح دهد چرا تكلیف را روشن نمی‌كند.

**اداره كل اخبار چند رسانه‌ای**ایرناپلاس**