پرداخت تسهيلات اشتغال براي روستاها آسان تر شود

شاهرود- ايرنا- نماينده مردم شاهرود و ميامي در مجلس شوراي اسلامي گفت: پرداخت تسهيلات اشتغال براي روستاهاي دورافتاده كه به مركز استان و شهرستان دسترسي ندارند، نيازمند اعطاي امتيازهاي ويژه است.

به گزارش ايرنا، سيد حسن حسيني شاهرودي شامگاه يكشنبه در نشست كارگروه اشتغال استان سمنان كه در فرمانداري ويژه شاهرود برگزار شد ، افزود: علاوه بر اختصاص 120 هزار ميليارد ريال تسهيلات اشتغال در سال هاي 96 و 97، هفته گذشته نيز يك ميليارد دلار به اين منظور اختصاص يافت كه با حساب رقم هاي درشتي كه در بودجه براي اشتغال ديده شده، فرصت مناسبي براي توانمندسازي روستاييان ايجاد مي كند.
وي با بيان اينكه متاسفانه در راستاي ايجاد اشتغال نسخه واحدي براي كل كشور پيچيده شده، تصريح كرد: بايد با آمار مشخص شود فراواني تسهيلات پرداختي به شهرستان شاهرود در كدام مناطق بوده است. آيا به روستاهاي نزديك به مركز شهرستان اختصاص يافته يا روستاهاي دورتر در بيارجمند را هم شامل مي شود؟
اين نماينده مجلس با اشاره به سختي پيگيري كارهاي دريافت تسهيلات براي روستاهاي ساكن در مناطق دوردست، اضافه كرد: براي نمونه بيشتر روستاييان اطراف شاهرود در داخل شهر خانه دارند اما در روستاهاي دورافتاده، مردم دائم ساكن هستند. معلوم است كه با روند كنوني پرداخت تسهيلات افراد ساكن شهرهاي بزرگ براي سرمايه گذاري به روستاها مي روند در حالي كه هدف از اين كار توانمندسازي روستاييان و حفظ آن ها در روستا بوده است.
حسيني شاهرودي با تأكيد بر اينكه در اين روش سرمايه گذار واقعي جلو نيامده بلكه دولت سرمايه را از پول نفت براي افراد تأمين مي كند، تصريح كرد: نيت قانون گذار در ابتدا اين نبود كه به هرروش سرمايه گذاري انجام شود بلكه بايد در بعضي مواقع سخت گيري هايي شود تا فقط روستايي ساكن در روستا به كار توليد و اشتغال روي آورد.
وي با طرح اين پرسش كه شاخص تعداد اشتغال ايجاد شده توسط دستگاه هاي اجرايي چه بوده ؟ افزود: بايد مشخص شود بر اساس چه ملاكي تعهد ايجاد 2 هزار و 200 شغل در شاهرود تعيين شده درصورتي كه بايد اين عدد بيشتر باشد وگرنه در ايجاد شغل هم عقب مي مانيم.
اين عضو خانه ملت با بيان اينكه بيشترين نرخ جمعيت بيكاران استان بايد به شاهرود تعلق گيرد، ادامه داد: بيكاران ميامي به دليل اينكه از يافتن كار در شهر خود نااميد شده اند در شهرهاي ديگر همچون سمنان براي كاريابي نام نويسي مي كنند بنابراين معلوم است كه آمار بيكاران به اين روش به صورت دقيق مشخص نمي شود.
حسيني شاهرودي همچنين از عملكرد صندوق كارآفريني اميد در شاهرود انتقاد كرد و گفت: ميزان پرداخت اشتغال صندوق اميد بسيار كم بوده درحالي كه اين صندوق براي كارآفريني ايجاد شده است. همچنين تأخيرهاي ايجاد شده در روند انجام كارها در بانك ها سبب شده تا با توجه به وضعيت اقتصادي كشور، هزينه سرمايه گذاري براي فعالان اقتصادي سه يا چهار برابر رشد يافته و نتيجه پرداخت تسهيلات اشتغال هم در جامعه ديده نشود.
همچنين فرماندار شاهرود به مشكلات موجود بر سر راه دريافت تسهيلات براي روستاييان اشاره كرد و گفت: به طور معمول بانك ها ضمانت 2 كارمند و نامه كسر از حقوق مي خواهند در حالي كه در روستاها افراد كارمند به ندرت پيدا مي شوند.
محمد كرم محمدي با بيان اينكه بانك كشاورزي با پرداخت 41 درصد تسهيلات بهترين عملكرد را در شاهرود داشته، يادآور شد: با توجه به هزينه هاي زيادي كه براي ايجاد زيرساخت در روستاها انجام شده، اگر نتوان در اين مناطق شغل ايجاد كرد اين سرمايه ها از بين مي رود در حالي كه مي توان با راحت تر كردن كارها، راه را براي توسعه هموارتر كرد.
وي توجه به واحدهاي توليدي فعال را خواستار شد و افزود: بايد به طرح هاي فعال كمك كرده و براي پرداخت تسهيلات امكانات آن ها را با قيمت روز بعنوان وثيقه پذيرفت تا بتوان شاهد ايجاد اشتغال پايدار بود.
شهرستان شاهرود 240 هزار نفر جمعيت دارد كه در چهار نقطه شهري و 50 روستا سكونت دارند.
7359/6167