دادستان بجنورد: نظارت بر انبارهاي كالا بايد تقويت شود

بجنورد- ايرنا- دادستان عمومي و انقلاب بجنورد با انتقاد از عملكرد متوليان نظارت بر بازار گفت: نظارت بر انبارهاي كالا در زمينه مبارزه با احتكار ضعيف بوده است كه بايد تقويت شود.

به گزارش ايرنا مسلم محمدياران روز يكشنبه در همايش امر به معروف و نهي از منكر اصناف بجنورد اظهار داشت: نظارتها مطلوب نبوده و دادستان كل كشور تكليف كرده كه براي مبارزه با احتكار، كمك كار تعزيرات حكومتي باشيم.
وي افزود: به عنوان مدعي العموم سه هفته به دستگاه هاي متولي مهلت مي دهم تا نواقص خود در حوزه نظارتي را برطرف كنند.
دادستان بجنورد با تاكيد بر اينكه بازرسان نظارت بر بازار نبايد از كارمندان دولت باشند، گفت: بايد از توان بسيج براي نظارت بر بازار استفاده شود و ناظران افتخاري و بسيجي مي توانند كمك كار خوبي براي نظارت و رصد بازار باشند.
محمدياران از احتكار به عنوان منكري مهم در جامعه ياد كرد و گفت: اگرچه گزارش هايي از احتكار برخي اقلام مورد نياز مردم در استان داشته ايم اما خوشبختانه احتكار عمده و كلاني كه سبب اختلال در اقتصاد كشور باشد، گزارش نشده است.
وي تاكيد كرد: تاكنون نظارت ها مطلوب نبوده، ليست انبارها كامل نيست و آمار درستي از اينكه چه ميزان كالا، چه زماني وارد انبار شده و چه زماني خارج شده، نداريم.
وي با تاكيد بر ضرورت ايجاد بانك اطلاعاتي جامعي از انبارهاي كالا افزود: نبود اين بانك اطلاعات موجب شده در حواشي شهر، شهرك هاي صنعتي و يا منازل كالاهاي زيادي انبار شود كه اگرچه برخي قانوني بوده، اما سامانه مكانيزه اي براي اشراف بر وضعيت اين انبارها و كالاهاي موجود در آن وجود ندارد.

* اقتصاد رفاقتي جاي اقتصاد مقاومتي را گرفته است
نماينده ولي فقيه در خراسان شمالي نيز در اين همايش از عدم تحقق اهداف اقتصاد مقاومتي انتقاد كرد و گفت: بنا بود اقتصاد كشور مقاوم شود اما اقتصاد ما به جاي مقاومتي شدن، رفاقتي شد و ضابطه ها تحت الشعاع رابطه ها قرار گرفت.
حجت الاسلام و المسلمين ابوالقاسم يعقوبي اظهار داشت: اقتصاد در صورتي مقاوم شده و رونق مي گيرد كه رقابتي باشد اما چنين نشد و به همين علت امروز در شرايط اقتصادي غافلگير شده ايم.
وي افزود: رهبر معظم انقلاب در ساليان اخير در باره شرايط اقتصاد تذكرات زيادي دادند و نامگذاري سالها با رويكرد اقتصادي هم بر همين اساس بود تا اقتصاد كشور نفوذناپذير شود و دشمن از آن به عنوان ابزار جنگ عليه ما بهره برداري نكند.
وي با بيان اينكه اقتصاد ما بايد ريلي باشد تا دشمن نتواند ما را به دردسر بيندازد، اظهار داشت: اكنون آنچه داريم اقتصاد ديمي است و مقاوم سازي اقتصادي مد نظر رهبري، محقق نشد.
امام جمعه بجنورد افزود: اينكه گفته مي شود همه مشكلات به خارج ربط دارد، پذيرفته نيست و اينكه عده اي مشكلات را به دولت در سايه ارتباط مي دهند هم قابل درك نيست.
يعقوبي افزود: در اين شرايط بازار، مردم دچار حرص كاذب شده و با ولع سرگرم خريد از بازار شده اند و بازاريان هم به اميد گران تر شدن كالا، از عرضه آن خودداري مي كنند و نظارت ها هم كافي نيست.
نماينده ولي فقيه در خراسان شمالي تاكيد كرد: بايد با هم افزايي و كمك يكديگر، تلاش كنيم تا از اين مرحله سخت با پيروزي خارج شويم.

* بايد شرايط بازار را درك كرد
معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استاندار خراسان شمالي هم با تاكيد بر نقش اصناف و بخش خصوصي براي مديريت بازار و حل مشكلات كنوني گفت: يكي از مشكلات ما نبود شناخت از بازار است، ابتدا بايد ساختار بازار را شناخته و سپس در خصوص احتكاري بودن كالاهاي انبار شده نظر بدهيم.
مجيد پورعيسي اظهار داشت: بايد شرايط روز بازار را درك كنيم و عامل گراني ها را در استان جستجو نكنيم چراكه استان ما كوچك است و قيمت ها از مركز تاثير مي گيرد.
وي تصريح كرد: مشكل تورم و افزايش سطح عمومي قيمت ها، چيزي نيست كه عامل آن در اين استان باشد و يا جايگاهي در ايجاد آن داشته باشد، بلكه اين گراني ها متاثر از شرايط كلان است.
وي افزود: برخي شاخص ها منطقه اي نيست و كسي نمي تواند ادعا كند كه مي تواند تورم را در يك منطقه مهار كند، زيرا ساختار اقتصادي استان كوچك و زيرساخت ها ضعيف است.
معاون استاندار خراسان شمالي به مشكل نبود انبارهاي فني در استان اشاره كرد و گفت: در اين زمينه سرمايه گذاري ها در استان بسيار ضعيف بوده است.
در استان خراسان شمالي 26 هزار واحد صنفي فعاليت دارند كه حدود 12 هزار مورد آن مربوط به بجنورد، مركز اين استان است.
7185/5132