مشهد قطب زايمان با روش هيپنوتيزم در كشور است

مشهد- ايرنا- رئيس انجمن هيپنوتيزم آسيا گفت: مشهد به عنوان قطب و تنها مركز زايمان طبيعي به روش هيپنونيزم در كشور شناخته شده است.

دكتر مهدي فتحي روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: نخستين زايمان به روش هيپنوتيزم اسفند ماه سال 95 در مشهد انجام شد و تاكنون 14 زايمان به اين شيوه در سه بيمارستان بنت الهدي، مهر و سيناي اين شهر انجام شده است.
وي اظهار داشت: هم اكنون تنها در بيمارستان بنت الهدي مشهد زايمان به روش هيپنوتيزم انجام مي شود كه آخرين آن به تازگي در اين بيمارستان انجام شد كه حكايت از رضايت كامل، آرامش و بي دردي اين زايمان دارد.
وي گفت: ترويج زايمان طبيعي يكي از سياست هاي وزارت بهداشت همگام با طرح تحول نظام سلامت است كه هيپنوتيزم با كاهش درد و ترس مادران مي ‌تواند در اين جهت بسيار كمك كند.
فوق تخصص بيهوشي دانشگاه علوم پزشكي مشهد افزود: درد يك تجربه بيولوژيك است كه ذهنيت بيمار مي ‌تواند در ميزان ادراك شدت آن بسيار تاثيرگذار باشد و استفاده از روش هيپنوتيزم مي تواند فرايند دردناك زايمان را به شيرين ترين تجربه زندگي يك مادر تبديل كند.
وي اظهار داشت: هيپنوتيزم قابليت ذاتي مغز است كه با تصويرسازي هدايت شده ادراك درد را تغيير مي دهد لذا جراحي هاي سنگين مثل سزارين، ترميم رباط زانو يا جراحي هاي سطحي را بدون استفاده از داروهاي بيهوشي يا بي حسي مي تواند به تجربه اي بدون درد تبديل كند.
وي گفت: اين فرايند توسط پزشكان و روانشناسان، ماماها و پرستاران قابل يادگيري است تا خدمت بيشتري به بيماران ارايه كنند.
دكتر فتحي با اشاره به مزاياي استفاده از هيپنوتيزم در زايمان افزود: پرهيز از مصرف داروهاي شيميايي، بهبود سريع تر زخم و ترخيص زودهنگام مادر از بيمارستان و كاهش هزينه ها از مزاياي اين روش است.
وي اظهار داشت: انتخاب بيماران در موفقيت روش بسيار مهم است و تاكنون فقط يك مورد از بيماران با عدم رضايت كامل همراه بوده است.
هيپنوتيزم كاربرد وسيعي در درمان بيماريهاي مختلف مانند كاهش درد زايمان، دندانپزشكي و انجام جراحي هاي محدود دارد.
3027 / 6053