۲۵ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۶
کد خبر 83035160
۰ نفر
آيين‌هاي نمايشي به متولي نياز دارد

تهران- ايرنا- مدرس و كارگردان تئاتر گفت: آيين‌هاي نمايشي نيازمند متولي است كه وظيفه حفظ و اشاعه اين هنر را بر عهده داشته باشد.

نمايش‌هاي آييني از ديرباز در ايام خاصي از جمله محرم و صفر براي بازآفريني حوادث مهم تاريخي مانند واقعه كربلا در ميان عموم مردم رواج داشته است و هنرمندان با پوشيدن لباس‌هاي مخصوص، تعزيه، شبيه‌خواني و پرده‌خواني را اجرا مي‌كردند. سالهاست كه با انتقال نسل به نسل اين هنرها همچنان به بقاي خود ادامه مي‌دهند اما با اين وجود اين هنر نيازمند توجهي غيرسنتي است.
داوود فتحعلي بيگي در گفت‌وگو با خبرنگار ايرنا با بيان اينكه پيشكسوتان نمايش‌هاي آييني و سنتي همه تلاش خود را براي روشن نگاه داشتن چراغ اين هنر كرده‌اند، افزود: اين فعاليت‌ها لازم هست اما كافي نيست.
وي بر ضرورت تشكيل مركزي با عنوان نمايش هاي آييني سنتي كه متولي پژوهش، آموزش و اجرا باشد، تاكيد و عنوان كرد: با توجه به برگزاري آيين‌هاي نمايشي در سراسر ايران، مردم بيش از نهادهاي دولتي به اين آيين‌ها توجه دارند پس بيش از همه مي‌توانند به ماندگاري آن كمك كنند.
مدرس و كارگردان تئاتر ادامه داد: ايجاد نهادي براي اين بخش از هنر نمايش مي‌تواند با فعاليت بين المللي اجراي نمايش‌هاي آييني كشورهاي ديگر را در ايران ممكن و تسهيل كند.
وي با اشاره به اينكه بعضي از آيين‌ها به منطقه‌اي خاص تعلق دارند، اظهار داشت: اجراي برخي از نمايش‌هاي آييني در پايتخت و كلان شهرها كمك چنداني به زنده ماندن آنها كمك نمي‌كند زيرا مردم ارتباط لازم را با آن برقرار نمي‌كنند.
فتحعلي بيگي با بيان اينكه آيين‌ها تا زماني كارايي دارد كه مردم مي‌خواهند، افزود: نمايش‌هاي آييني ممكن است در هر دوره كاركرد اجتماعي خود را از دست بدهند و در نتيجه ماندگار نشوند. اين مساله قابل كنترل نيست.
وي با تاكيد بر اينكه آيين‌هاي نمايشي مانند تعزيه قابليت بسياري براي حفظ، نگهداري، اشاعه و بازآفريني دارد و نبايد از بين بروند، خاطرنشان كرد: آيين‌هاي ديگر كه در طي سال‌هاي گذشته در محوطه تئاتر شهر اجرا داشتند مورد استقبال واقع نشدند زيرا نحوه بيان روايت براي مردم مناطق مشخصي شكل گرفته و تنها با مشاركت خود آنها قابل فهم است.
دبير جشنواره آييني سنتي با اشاره به آيين «بيل گرداني» كه به صورت محدود در برخي مناطق اجرا مي‌شود و يادآور اقدام قوم بني اسد براي دفن پيكرهاي واقعه كربلاست، تاكيد كرد: اين آيين در كلان شهرها مورد استقبال قرار نمي‌گيرد و مردم در آن مشاركت نمي‌كنند.
وي افزود: نخل گرداني يزد از ديگر آيين‌هايي است كه در كلان شهر و به ويژه تهران تنها به صورت نمادين اجرا مي‌شود و ارتباط معنوي لازم را برقرار نمي‌كند زيرا تنها در منطقه برگزاري، مفاهيم نشانه‌شناسانه منتقل مي‌شود.
فتحعلي بيگي همچنين تاكيد كرد: يكي از آيين‌هاي ماندگار شبيه خواني است كه در سال‌هاي اخير به لحاظ كمي گستردگي پيدا كرده اما به لحاظ كيفي تنزل داشته است زيرا پيشكسوتان اين عرصه به دليل كهولت سن در شرايط مناسبي براي انتقال نحوه اجرا به جوانان علاقه‌مند قرار ندارند.
وي هشدار داد كه به همين دلايل شبيه خواني به لحاظ موسيقايي و قرارداد اجرا در معرض آسيب جدي است.
فراهنگ ** 7561 ** 9053