حدود 10 پلنگ ایرانی در سیستان و بلوچستان شناسایی شد

زاهدان - ایرنا - مدیر كل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: تاكنون حدود 10 قلاده پلنگ ایرانی در مناطق حفاظت شده و ارتفاعات این استان شناسایی شدند.

وحید پورمردان روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پلنگ ایرانی از راسته گوشتخواران (carnivopa) و تیره گربه سانان (felidae) بزرگ با بدن دراز و باریك، دست ها و پاهای قوی، پنجه ها و ناخن های بزرگ، گوش هایی كوتاه و دم دراز است.
وی ادامه داد: همه ساله از شهریور به مدت سه ماه فصل جفت ‌یابی و جفت ‌گیری گونه‌ پلنگ ایرانی در زیستگاههای استان شامل منطقه حفاظت شده كوه بیرك، منطقه شكار ممنوع بزمان، ارتفاعات شهرستانهای سرباز، نیكشهر و غیره آغاز می شود.
مدیر كل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان افزود: با توجه به تداوم خشكسالی های پی درپی در استان و كاهش منابع غذایی حیات وحش، پلنگ ایرانی در این فصل جفت گیری قلمرو بسیار گسترده و وسیعی را برای جفت‌ یابی طی می كند و احتمالا در این جا به جایی ها با جوامع محلی كه در نزدیكی قلمرو زیستی این گونه زندگی می ‌كنند نیز مواجه شوند.
وی از مردم استان بویژه عشایر و جوامع محلی كه در نزدیكی زیستگاههای طبیعی این گونه‌ نادر و حمایت شده زندگی می كنند خواست از تردد و رفت و آمد غیر ضروری در ارتفاعات استان به عنوان زیستگاههای پلنگ ایرانی پرهیز و جلوگیری كنند.
به گزارش ایرنا رنگ بدن پلنگ ایرانی با خالهای مشكی، سفید مایل به زرد یا خاكستری است و طول بدن این حیوان تا 160 سانتیمتر گاهی تا 180 سانتیمتر و طول دم آن نیز تا 110 سانتیمتر است.
این جانور در نقاط جنگلی، كوهستان ها در ارتفاعات زیاد تا سه هزار و 500 متر زندگی می كند و نواحی پر درخت، صخره ای و نزدیك به رودخانه ها را ترجیح می دهد، كمتر به پایین تر از كوهپایه ها می آید و به ندرت در دشت ها دیده می شود.
خوراك اصلی این جانوار سُم دارانی مانند گوسفند، بز كوهی و گاهی خوك وحشی است و هنگامی كه این نوع شكارها كمیاب باشند از پرندگان، جوندگان و حیوانات كوچك دیگر نیز تغذیه می كند.
پلنگ از گونه های حمایت شده در ایران محسوب می شود و در لیست قرمز IUCN در معرض خطر قرار دارد كه روند جمعیتی آن رو به كاهش است.
7316 **6081