آيين هاي سنگ زني و طوق گرداني در روستاي اعلاء برگزار شد

سمنان- ايرنا- همزمان با ششمين روز محرم، بر اساس يك رسم ديرين، با حضور خيل عزاداران حسيني در روستاي اعلاي سمنان، آيين طوق گرداني و سنگ زني، روز يكشنبه در اين روستا برگزار شد.

به گزارش ايرنا، اين آيين ديرين همه ساله در ششمين روز ماه محرم در روستاي اعلاء در جنوب سمنان برگزار مي شود و اهالي اين روستا، روستاهاي اطراف و علاقه مندان به اهل بيت(ع) از شهر سمنان، به ياد مظلوميت و شهادت حضرت اباعبدالحسين(ع) در فضايي معنوي و حزن آلود، به سوگواري در غم شهادت امام سوم شيعيان جهان پرداختند.
اين آيين با برنامه تعزيه خواني و حركت هيات هاي عزاداري و تجمع در ميدان اصلي اين روستا آغاز شد و عزاداران در عزاي شهيدان دشت كربلا به ويژه حضرت ابوالفضل(ع) و ديگر شهيدان، سينه زني، زنجيرزني و سنج زني كردند.
آيين سنگ زني كه خاص اين روستاست، ريشه اي 100 ساله دارد و به عزاداري روستاي اعلاء سمنان حال و هوايي ويژه داده است و عزاداران هنگام سنگ زني، نواي «عطشان حسين، مظلوم حسين» سر دادند و از سالار شهداي نينوا ياد كردند.
ساكنان روستاي اعلاء سمنان همه ساله در روز ششم محرم، در كنار برگزاري اين شيوه از عزاداري، با دادن نذورات از عزاداران حسيني پذيرايي مي كنند و با اين حركت خالصانه عشق و ارادت خود را به امام حسين(ع) و ياران با وفايش به نمايش مي گذارند.
اين آيين با عنوان سنگ زني در استان سمنان و به شماره 83 در سال 1388 در فهرست ميراث معنوي كشور به ثبت رسيده است.
سنگ زني يكي از شيوه هاي سنتي عزاداري ماه محرم در برخي نقاط استان سمنان است كه در اين شيوه، 2 سنگ يا 2 چوب، كوچك و دايره اي شكل، يا سنگ هايي به اندازه كف دست با قطر تقريبي هفت سانتي متر استفاده مي شود.
سنگ زنان همراه با آهنگ نوحه به منظور تعزيت شهادت مظلومان كربلا، سنگ ها را در 2 شيوه تك ضرب و سه ضرب به هم مي زنند.
علاوه بر روستاي اعلا، در روستاهاي صالح آباد شاهرود، كهن آباد آرادان و شهرهاي دامغان، سرخه، بسطام و بيارجمند، اين آيين همه ساله در ايام دهه محرم اجرا مي شود.
6103