جمعیت كل و بز منطقه حفاظت شده خاییز افزایش یافت

یاسوج - ایرنا - رئیس اداره حفاظت محیط زیست كهگیلویه گفت: تنوع زیستی، حفاظت و حراست از منطقه حفاظت شده خاییز این شهرستان جمعیت كل و بز را در این منطقه به یك هزار و 700 رأس افزایش داده است.

روح الله عزیزی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حمایت از تنوع زیستی، این منطقه را به مكانی امن برای حیات وحش كهگیلویه و بویراحمد تبدیل كرده است.
منطقه حفاظت شده خاییز با مساحتی بالغ بر 33 هزارو 385 هكتار طی مصوبه شماره 163 مورخ 23/10/77 شورای عالی حفاظت محیط زیست در ردیف مناطق حفاظت شده كشور قرار گرفت.
پوشش گیاهی منطقه بلوط (گونه غالب) بنه، كلخنگ، بادام وحشی، ارژن، خوشك، گون، گیاهان دارویی و گونه‌هایی از خانواده گندمیان است و گونه‌های جانوری شامل: كل و بز، گرگ، كفتار، شغال، روباه، تشی، كاراكال، پلنگ و پرندگانی از جمله كبك، تیهو، بحری و دلیجه است.
عبور رودخانه مارون از این منطقه، وجود غارها، چشمه سارهای فراوان، پوشش گیاهی، جانوری متنوع وچشم اندازهای طبیعی جلوه زیبایی به این منطقه بكر بخشیده است.
این منطقه تپه ماهوری، كوهستانی و صخره‌ای با برخورداری از ریزش‌های جوی بین 250 تا 670 میلی متر در سال و ارتفاع مطلوب از سطح دریا زمینه تولید مثل بسیاری از گونه‌های نادر حیات وحش را فراهم كرده است.
شاخص‌ترین گونه جانوری این منطقه حفاظت شده خاییز كل و بز است كه این منطقه را از مطلوب‌ترین زیستگاه‌های كل و بز كشور قرار داده است.
به گفته رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان كهگیلویه بر اساس آخرین سرشماری در سال جاری حدود یك هزار و 700 رأس كل و بز در این منطقه مشاهده شده است.
عزیزی اظهار داشت: حفاظت مطلوب محیط بانان، خاییز را مامنی امن برای حیات وحش منطقه و كهگیلویه و بویراحمد قرار داده است.
وی افزود: بر اساس سرشماری سالانه حیات وحش، شمار گونه‌های جانوری این منطقه از رشد قابل ملاحظه‌ای برخوردار است.
عزیزی رشد حیات وحش را نیازمند حمایت مردمی دانست واظهارداشت: در برخی مواقع تولید مثل به زكوهی دو قلو تا سه قلو نیز مشاهده شده است.
وی بیان كرد: گونه‌های متفاوت جانوری مانند شغال، كفتار، روباه و پرندگانی مانند كبك و تیهو به وفور در این منطقه یافت می‌شود.
عزیزی اظهار داشت: در سال‌های اخیر با اجرای طرح‌های فرهنگی نقش مردم در حمایت از محیط زیست و همكاری با محیط بانان تحول چشمگیری صورت گرفته است.
وی افزود: تعداد نیروهای محیط زیست این شهرستان 13 نفر است كه هشت نفر از آنان به عنوان محیط بان، كار حفاظت از منطقه حفاظت شده خاییز را بر عهده دارند.
رئیس اداره محیط زیست كهگیلویه تصریح كرد: از 19 سال پیش كار حفاظت از منطقه خاییز بر عهده محیط زیست شهرستان كهگیلویه است.
عزیزی اضافه كرد: یك پاسگاه محیط بانی كار حفاظت از منطقه حفاظت شده خائیز را بر عهده دارد و برای حفاظت بیشتر از تنوع زیستی این منطقه احداث یك پاسگاه محیط بانی دیگر ضروری است.
منطقه حفاظت شده خاییز در فاصله 15 كیلومتری از جنوب به بهبهان، ازشرق به پل پادوك در خیرآباد گچساران و از غرب به سد مارون وصل می‌شود.
این منطقه دارای طبیعت گرمسیری بوده و از مهم‌ترین زیستگاه‌های حیات وحش كهگیلویه و بویراحمد محسوب می‌شود.
7531/6110

سرخط اخبار استان‌ها