خط انتقال آب زرینه رود به تبریز امسال به پایان می رسد

تبریز - ایرنا - فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا گفت: پروژه خط انتقال آب زرینه رود به تبریز تا پایان امسال تكمیل و به بهره برداری می رسد.

عبادالله عبداللهی روز یكشنبه در بازدید از روند اجرای پروژه خط انتقال آب زرینه رود به تبریز در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: مخزن های انتقال این خط توان تامین آب 72 ساعته كلان شهر تبریز را برای شرایط خاص و مواقع قطعی آب دارد كه جهادگران خاتم به طور شبانه روزی در تلاش برای اتمام این پروژه مهم ملی هستند.
وی افزود: این خط انتقال آب از جمله طرح های پدافند غیرعامل كشور است كه می تواند در مواقع قطعی آب یا موارد فوریتی 72 ساعت از آب شهروندان تبریزی را به راحتی تامین كند.
سردار عبداللهی طول خط این طرح انتقال آب را 145 كیلومتر اعلام كرد كه تاكنون 135 كیلومتر آن تمام شده و 10 كیلومتر باقی مانده نیز تا پایان امسال به اتمام خواهد رسید.
وی ادامه داد: آب این خط انتقال توسط دو مخزن 10 هزار مترمكعبی و 100 هزار مترمكعبی تامین می شود كه مخزن 100هزار مكعبی آن به پایان رسیده و كار ساخت مخزن 10هزار مترمكعبی آن نیز در حال اجراست كه تا پایان سال 1398 و شاید زودتر از آن به بهره برداری برسد.
سردار عبداللهی با اشاره به اینكه مخازن این خط آب توان ذخیره 160میلیون مترمكعب در ثانیه را دارد، اضافه كرد: همه تجهیزات و شیرآلات این خط آماده شده و دارای سیستم هوشمند است.
به گزارش ایرنا، طرح پدافند غیرعامل خط آبرسانی زرینه رود به تبریز از سال 1394 با تامین اعتبار 200 میلیون یورویی از طریق فاینانس آغاز شده و هم اكنون حدود 60 درصد آب شرب كلانشهر تبریز به همراه آب شهرها و صنایع موجود در این مسیر از این رودخانه تامین می شود.
هدف از اجرای خط دوم انتقال آب زرینه رود به تبریز، جایگزین كردن آن در مواقع بروز حادثه برای خط اصلی است.
طی سال های اخیر تركیدگی خط لوله نخست آبرسانی زرینه رود به تبریز به دلیل فرسودگی و خوردگی در برخی مناطق، بارها مشكل ساز و موجب قطعی آب در بخش های وسیعی از این شهر شده است.

*** افتتاح پروژه ستاره خلیج فارس تیری بر قلب دشمن بود
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا با تاكید بر توانمندی های اقتصادی كشور در حوزه های مختلف، گفت: افتتاح و بهره برداری از پروژه عظیم ستاره خلیج فارس تیری بر قلب دشمن بود.
سردار عبادالله عبداللهی شنبه شب در دیدار با استاندار آذربایجان شرقی، اظهار داشت: با توجه به شرایط سخت اقتصادی و تحریم دشمنان علیه نظام اسلامی، بهره برداری از ستاره خلیج فارس نشان داد جمهوری اسلامی بدون وابستگی به دول خارجی به راحتی می تواند با تكیه بر توانمندی های داخلی و نیروی انسانی ماهر و متخصص به دستاوردهای بزرگی دست یابد.
وی افزود: توكل به خدا، همدلی و نیروی انسانی جهادی از عوامل مهم موفقیت اجرای طرح های گوناگون اقتصادی و اجتماعی است كه با تكیه بر آنها نیروهای قرارگاه خاتم توانستند در شرایط سخت و دشوار كارها را به سرانجام برسانند.
سردار عبداللهی با بیان اینكه ایران دارای ظرفیت های بسیار مناسب همچون نیروی انسانی است كه می توانند كارهای عظیمی انجام دهند، بهره برداری درست و به هنگام از این مزیت ها را عامل پیشرفت كشور دانست.
وی ادامه داد: در بحث گاز و استخراج این منبع خدادادی مشكلاتی وجود داشت كه با راه اندازی فازهای 15 و 16 توانستیم مشكل را حل كنیم كه اكنون 105میلیون مترمكعب گاز استخراج، شیرین سازی و به شبكه ملی تزریق می شود.
سردار عبداللهی گفت: در زمینه تولید بنزین نیز كارها بر عهده شركت های خارجی بزرگی چون توتال بود كه با آغاز تحریم ها از كشور خارج شدند و قرارگاه خاتم با حضور در پای كار میدان داری كرد كه با بهره برداری از فاز نخست ستاره خلیج فارس روزانه 30میلیون لیتر بنزین تولید می شود كه با بهره برداری از فاز دوم آن این میزان به 42 میلیون لیتر خواهد رسید.
وی با بیان اینكه هر جا قرارگاه خاتم خدمت به مردم و كشور را نیاز دیده وارد میدان شده است، از وجود 200هزار نیروی تخصصی و مردمی در این قرارگاه خبر داد كه در عرصه های مختلف وارد شده و طرح های بزرگی را به ثمر می نشانند.
به گزارش ایرنا، استاندار آذربایجان شرقی نیز در این دیدار با بیان اینكه جهادگران قرارگاه خاتم الانبیا با همان روحیه دوران دفاع مقدس تلاش می كنند، گفت: این تلاش های شبانه روزی موجب پیشرفت كشور و الگویی برای سازندگی و عمران می شود.
مجید خدابخش با اشاره به مشاركت قرارگاه خاتم در طرح های عمرانی آذربایجان شرقی، اظهار داشت: دستگاه دوم Tbm قطار شهری تبریز به كشور وارد و ترخیص شده و آماده آغاز كار با حضور جهادگران قرارگاه خاتم است.
وی، تكمیل پروژه مهم قطار شهری تبریز، ساخت بیمارستان یكهزار تخت خوابی با همكاری دانشگاه علوم پزشكی تبریز، تكمیل پارك موزه دفاع مقدس، تالار بزرگ شهر، انتقال آب از زرینه رود به تبریز و چندین طرح دیگر را از طرح های مهم قرارگاه خاتم الانبیاء برشمرد كه در آذربایجان شرقی در حال اجراست.
خدابخش به مشاركت قرارگاه خاتم الانبیا در پروژه آزادراه مراغه - هشترود اشاره كرد و افزود: 20 درصد این طرح را قرارگاه خاتم الانبیا بر عهده گرفته بود كه اجرا شده و آسفالت ریزی بخشی از آن نیز در دست اجرا است.
3038/6183