۲۵ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۲:۴۹
کد خبر: 83034395
۰ نفر
شهردار لندن خواستار همه پرسی دوباره برای برگزیت شد

تهران- ایرنا- شهردار لندن در میانه اعتراض‌های داخلی بر سر نحوه مدیریت دولت «ترزا می» برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، خواستار همه پرسی دیگری برای برگزیت شد.

به گزارش بامداد یكشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، صادق خان شهردار لندن كه از اعضای برجسته حزب كارگر انگلیس است، خواستار برگزاری همه پرسی مجدد برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا شد.
این در حالی است كه طرح «می» نخست وزیر انگلیس برای خروج این كشور از اتحادیه اروپا در پارلمان رای نیاورده و با مخالفت حزب مخالف كارگر و همچنین بسیاری از هم حزبی های می روبرو است.
برخی اعضای پارلمان انگلیس به همراه سران اتحادیه ها و شركت های تجاری به صورت روزافزونی خواهان برگزاری همه پرسی دیگر برای توافق نهایی با اتحادیه اروپا هستند.
«می» بارها طرح همه پرسی دوباره را پس از برگزاری همه پرسی دو سال پیش كه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در آن به تایید مردم این كشور رسید، رد كرده و گفته است كه اعضای پارلمان به طرح توافق نهایی وی رای خواهند داد.
مداخله صادق خان به نفع برگزاری همه پرسی مجدد، فشارها بر «جرمی كوربین» رهبر حزب كارگر برای حمایت از رفراندوم دوباره را افزایش می دهد.
وی با انتقاد از سوء مدیریت دولت انگلیس در مذاكرات مربوط به برگزیت گفت كه تهدیدی كه متوجه استانداردهای زندگی، اقتصاد و شغل مردم است بیش از آن است كه نیاز به همه پرسی نباشد.
صادق خان تاكید كرد كه این بدان معنا است كه مردم انگلیس باید در كنار آری یا خیر به توافق نهایی تدوین شده توسط دولت «می»، گزینه ای هم برای رای به ماندن در اتحادیه اروپا داشته باشند.
به گزارش ایرنا، نخست‌وزیر انگلیس تیرماه گذشته برنامه دولت برای خروج از اتحادیه اروپا را رونمایی كرد كه بر اساس آن لندن در دوره پسابرگزیت به تمام مقررات تجاری این نهاد درباره كالا پایبند می ماند، تدابیر ویژه‌ای برای تسهیل عبور و مرور در نظر گرفته و همچنان به عضویت در سازمان‌های مهم اروپایی ادامه می دهد.
بااین‌حال طرفداران خروج سخت انگلیس از اتحادیه اروپا بر ضرورت قطع تمامی روابط با نهادهای اروپایی و بازتعریف آن با رعایت اصل استقلال انگلیس تأكید دارند.
بوریس جانسون و دیوید دیویس وزیران پیشین امور خارجه و برگزیت از جمله افرادی بودند كه در اعتراض به این طرح از مقام خود كناره‌گیری كرده و ادعا كردند كه رؤیای برگزیت در مسیر مرگ تدریجی قرار دارد.
تحلیل گران سیاسی در انگلیس با ابراز نگرانی از كاهش احتمال دست‌یابی به توافق برگزیت، گزینه‌ی برگزاری مجدد همه‌پرسی برگزیت و یا انتخابات سراسری تا پیش از فروردین سال آینده را رد نمی‌كنند.
شبد**9416**1379