۲۴ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۲۱:۲۷
کد خبر: 83034305
۰ نفر
شوراي اسلامي كلانشهر اراك دچار واگرايي شده است

اراك - ايرنا - يكي از اعضاي شوراي اسلامي كلانشهر اراك گفت: اين شورا دچار واگرايي شده و نظرات و ديدگاه هاي يك سوم اعضاي آن ناديده گرفته مي شود.

به گزارش ايرنا « علي جعفر محصولي» عصر شنبه در سخنان پيش از دستور نشست صحن علني شوراي اسلامي كلانشهر اراك افزود: هفته گذشته بحث طرح سئوال از شهردار به امضاي هفت نفر از اعضاي اين شورا رسيده بود كه نظر سه نفر ديگر اخذ نشده بود.
وي بيان كرد: طرح سئوال از شهردار مي تواند فردي يا جمعي باشد اما زماني كه جمعي شد بايد نظر تك تك اعضاي شوراي شهر گرفته شود و شهردار هم برابر قانون بايد پاسخگو باشد.
اين عضو شوراي اسلامي كلانشهر اراك ادامه داد: طرح پرسش و پاسخ از شهردار از ابتداي دوره پنجم تاكنون رعايت نشده است.
محصولي عنوان كرد: بحث تحقيق و تفحص از شهرك خودرويي اراك نيز به امضاي هفت يا هشت نفر از اعضا رسيده بود.
وي گفت: نبايد در شورا واگرايي شود زيرا شورا متضرر خواهد شد و اين رويه درست نيست كه مطلبي به امضاي هفت نفر برسد و ديدگاه هاي بقيه اعضا ناديده گرفته شود.
اين عضو شوراي اسلامي كلانشهر اراك اضافه كرد: جابه جايي روزهاي كميسيون داراي مصوبه است اما از سال دوم شوراي پنجم جابه جايي كميسيون ها بدون نظر اعضا انجام شده است.
محصولي اظهار داشت: شوراي شهر جاي مشورت، تفكر، بيان عقايد و دفاع از مردم است و مشاهده اين رفتارها چيزي جز كم لطفي هيات رئيسه نيست و اگر اين روند ادامه داشته باشد چاره اي جز واكنش نيست.
وي افزود: كشور در شرايط حساسي است كه با مشكلات اقتصادي و تورم روبرو است و طرح به كار نگرفتن بازنشستگان 10 تا 20 روز ديگر مشخص مي شود، آيا دليلي دارد همه وقت شورا براي طرح و استيضاح شهردار گذاشته شود، سئوال سر جاي خودش باقي است و اگر تاجران شهردار اراك هم نباشد بايد پاسخگو مسائل زمان خود باشد.
اين عضو شوراي اسلامي كلانشهر اراك ادامه داد: چرا زمان گران بهاي مردم بايد هدر رود و برخي اعضاي شوراي شهر در هر جلسه با تاخير شركت مي كنند.
رئيس شوراي اسلامي كلانشهر اراك نيز در پاسخ به اين عضو شورا گفت: طرح سئوال از شهردار هفته گذشته در زمان نزديك به برگزاري صحن تنظيم شد و فرصت كافي براي مطرح كردن با تمام اعضاي شوراي شهر نبود.
«كاوه فلك افلاكي» افزود: تغيير زمان كميسيون ها هنوز به هيات رئيسه اعلام نشده است.
وي بيان كرد: بحث تحقيق و تفحص از شهرك خودرويي اراك توسط هفت يا هشت نفر از اعضاي اين شورا صورت نگرفته و تنها از سوي رئيس كميسيون برنامه و بودجه مطرح شده است.
رئيس شوراي اسلامي كلانشهر اراك ادامه داد: زماني كه در شهرداري تخلفات آشكار در حوزه املاك رخ داده و موجب نگراني همه مردم شده بايد سئوال از شهردار مطرح شود.
فلك افلاكي عنوان كرد: بحث تاخير برخي از اعضاي شوراي شهر در نشست صحن علني نيز با جديت پيگيري مي شود.
وي در سخنراني پيش از دستور صحن علني شوراي اسلامي كلانشهر اراك نيز گفت: ايران در شرايط ويژه اقتصادي و در يك بزنگاه تاريخي است كه ترديدي نيست گذر از اين دوران تنها با حمايت مردم امكان پذير است.
رئيس شوراي اسلامي كلانشهر اراك بيان كرد: در شرايط كنوني مسئولان بايد به عنوان خادمان مردم براي شفاف سازي و زدودن فساد در حيطه كاري خود اقدام هاي موثر و عملي انجام دهند.
فلك افلاكي تصريح كرد: شوراي پنجم با شعار شفافيت و ايجاد اتاق شيشه اي در حوزه مديريت شهري آغاز به كار كرد، بنابراين هيچ بهانه اي از ما پذيرفته نيست.
رئيس شوراي اسلامي كلانشهر اراك ادامه داد: نبايد عهد مان با مردم را فداي خواست هيچ شخصي حتي شهرداري كه به آن راي داديم كنيم و قانون براي ما معيار است.
فلك افلاكي تصريح كرد: بر عهد و پيمانمان با مردم كه شفافيت و مبارزه با رانت و فساد است، با قدرت ايستاده ايم و براي منافع مردم و شهر جانانه و شفاف تلاش مي شود.
وي گفت: در تحقق اين امر مهم كه به عنوان يك مطالبه عمومي در جامعه است خواهان شفاف سازي همه امور و ارتباط مستقيم با مردم، قطع دستان مفسدان در حوزه هاي مديريت شهري و رفع تمامي ابهام هاي موجود در ساز و كارهاي مديريتي شهرداري اراك هستيم.
رئيس شوراي اسلامي كلانشهر اراك اضافه كرد: به عنوان يكي از نمايندگان مردم اراك در اين شورا، با توجه به حواشي كه در روزهاي گذشته در شهرداري اين شهر اتفاق افتاده بر خود لازم مي دانم در راستاي دفاع از حق مردم اراك نكاتي را يادآور شوم.
فلك افلاكي گفت: ساختار و قوانين شهرداري داراي ابهام زيادي است و بايد به نحوي تغيير كند كه همه تصميم هاي شهردار و همه معامله ها شفاف باشد و نبايد فضا براي دسته بندي و باند بازي وجود داشته باشد و بايد با نظارت دقيق با متخلفان در هر مقامي با جديت برخورد كرد.
وي عنوان كرد: كساني كه به جاي زحمت و خدمت به شهروندان در پي تخريب و فريبكاري هستند بايد شناسايي و بدون هيچ گونه اغماضي كنار روند و متخلفان مالي و رانت بگيران بايد به گوشه زندان نقل مكان شوند.
رئيس شوراي اسلامي كلانشهر اراك افزود: جوان گرايي يكي از شاخص هاي مهم سنجش ميزان تحرك و پويايي بوده و تقويت جايگاه زنان مايه نشاط و سرزندگي هر جامعه اي است و به تدريج بايد مديران قديمي جاي خود را به مديران جوان تحصيل كرده بدهند.
فلك افلاكي بيان كرد: افرادي كه در سيستم شهرداري در جايگاه بازرسي و نظارتي قرار دارند بايد درستكار باشند و وابسته به هيج گروهي نباشند.
وي اظهار داشت: تخلف در تملكات بدون توافق نامه املاك توسط شهرداري و درنظر نگرفتن موقعيت و صرفه و صلاح شهرداري و بدتر از همه ابراز بي اطلاعي از اين تخلف توسط بالاترين مقام شهرداري، شهروندان را نااميد مي كند.
رئيس شوراي اسلامي كلانشهر اراك ادامه داد: توجه نكردن شهردار به نظارت پذيري توسط شورا و نبود مشورت پذيري در مناسبات شهرداري مثل معاملات و عزل و نصب ها جاي سئوال دارد.
فلك افلاكي گفت: فرار روبه به جلوي شهرداري با اعلام اينكه نظارت و سئوال شورا باعث فرار سرمايه گذار مي شود، قابل قبول نيست، مشخص نيست از چه زماني نظارت و مقابله با فساد به مذاق سرمايه گذاران خوش نمي آيد؟
رئيس كميسيون نظارت و پيگيري شوراي اسلامي كلانشهر اراك هم در پاسخ به نطق پيش از دستور «علي جعفر محصولي» گفت: شفاف سازي امر خوب و مطلوبي است.
«پيمان رشيدي» افزود: هفته گذشته در نشست صحن علني شوراي شهر اراك در خصوص موضوعي از شهردار اراك سئوال شد كه همه مردم از آن مطلع هستند اما شهردار اظهار بي اطلاعي كرد.
وي بيان كرد: اينجاست كه همه اعضاي شوراي شهر بايد كمك كنند و اين سئوال بابت حق الناس حق راي مردم بود.
اين عضو شوراي اسلامي كلانشهر اراك ادامه داد: سئوال كردن از شهردار و نبود انضباط مالي در شهرداري، هدر دادن وقت مردم نيست بلكه عين حق آنها است و اعضاي شوراي اسلامي بايد بر اساس وظيفه قانوني و شرعي خود در اين راستا تلاش كنند.
رشيدي بيان كرد: موضوعي كه در سئوال از شهردار اراك مطرح شد را تمام دستگاه هاي نظارتي و اجرايي مطلع بودند و در واقع اين سئوال در شورا دير و به عنوان آخرين نفرات پرسيده شد.
وي گفت: طرح منع به كار گرفتن نيروهاي بازنشسته يك بحث است و ممكن است ماه ها به طول انجامد اما شفاف سازي براي مردم نيز بحث ديگر است كه نبايد در اين راستا كوتاهي شود.
رئيس كميسيون نظارت و پيگيري شوراي اسلامي كلانشهر اراك اضافه كرد: طرح و امضاي اين سئوال از سوي اعضاي شوراي شهر بهترين اقدام صورت گرفته بوده و اگر شهردار در موقع مقرر پاسخ خود را ارائه ندهد بايد مراحل بعدي پيش رود.
در نشست صحن علني شوراي اسلامي كلانشهر اراك موافقت با تمديد قراردادها به مدت يك سال با انجمن حمايت از زندانيان اراك در خصوص كارت پارك ها، تشكيل كارگروه نظارت بر اجراي طرح ۵۸ متري و ارسال پرونده هاي بلوك هاي طرح ۵۸متري قبل از صدور پروانه ساخت به شوراي شهر براي تاييد نهايي، مصوب شد.
در اين نشست راي گيري اعضاي شوراي شهر به عنوان نماينده در سازمان هاي مختلف شهرداري برگزار شد كه «مرتضي سورانه» به عنوان نماينده شورا در سازمان عمران و باز آفريني فصاهاي شهري، «علي جعفر محصولي» به عنوان نماينده شورا در سازمان حمل و نقل و بار و مسافر، «عليرضا مرادي» به عنوان نماينده شوراي اسلامي كلانشهر اراك در سازمان فرهنگي، ورزشي و اجتماعي، «طوفان محمدي» به عنوان نماينده شورا در سازمان مديريت پسماند شهرداري اراك، «سعيد نادري» به عنوان نماينده شورا در سازمان سيما، منظر و فضاي شهري، «ايرج رضايي» به عنوان نماينده شورا در سازمان فناوري اطلاعات، «پيمان رشيدي» به عنوان نماينده شورا در سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني، «ايرج رضايي» به عنوان نماينده شورا در سازمان آرامستان، «فرزانه رحمتي» به عنوان نماينده شورا در سازمان سرمايه گذاري و مشاركت هاي مردمي و «محمد حسين فدايي» به عنوان نماينده شورا در كميسيون تحويل پروژه هاي عمراني و «حامد آجرلو»، «محمد حسين فدايي»، «ايرج رضايي» و «سعيد نادري» به عنوان نمايندگان شورا در كميسيون معاملات و مناقصات انتخاب شدند.
در نشست صحن علني شوراي اسلامي كلانشهر اراك انتخابات نمايندگان شوراي شهر در كميسيون هاي خارج از شهرداري نيز برگزار شد كه «علي جعفر محصولي»، «ايرج رضايي»، «محمد حسين فدايي»، «فرزانه رحمتي»، «سعيد نادري»، «حامد آجرلو»، «طوفان محمدي» و «كاوه فلك افلاكي » به عنوان نمايندگان شورا در كميسيون حل اختلاف مالياتي، «سعيد نادري» به عنوان نماينده شورا در كميسيون تقويم املاك، «علي جعفر محصولي» به عنوان نماينده شورا در كميسيون سازمان دهي متكديان، «مرتضي سورانه » به عنوان نماينده شورا در كميسيون شوراي نامگذاري معابر، «حامد آجرلو» به عنوان نماينده شورا در كميسيون قطع اشجار، «عليرضا مرادي» به عنوان نماينده شورا در كميسيون احياي زكات و كميسيون كتابخانه ها، «سعيد نادري» به عنوان نماينده شورا در كميسيون بدوي نظام وظيفه و« علي جعفر محصولي» به عنوان نماينده شورا در كميسيون تجديد نظر نظام وظيفه، «كاوه فلك افلاكي» به عنوان نماينده شورا در شوراي آموزش و پرورش استان مركزي و «مرتضي سورانه» به عنوان نماينده شورا در شوراي آموزش و پرورش شهرستان اراك انتخاب شدند.
در ادامه اين راي گيري، «طوفان محمدي» به عنوان نماينده شورا در شوراي راهبردي شهرداري اراك، «كاوه فلك افلاكي» به عنوان نماينده شورا در كميسيون ماده پنج و «سعيد نادري» به عنوان نماينده شورا در كميته فني ماده پنج، «فرزانه رحمتي» به عنوان نماينده شورا براي شركت در نشست هاي مربوط به حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس ، «ايرج رضايي» به عنوان نماينده شورا در ثبت احوال شهرستان اراك، «كاوه فلك افلاكي»، «محمد حسين فدايي»، «ايرج رضايي» و «سعيد نادري» به عنوان نمايندگان شوراس شهر اراك در شوراي راهبردي ۵۸ متري، «مرتضي سورانه» و «كاوه فلك افلاكي» به عنوان نماينده شورا در هيات موسس اراك شناسي، «طوفان محمدي» به عنوان نماينده شورا در ستاد مديريت شهرداري اراك، «مرتضي سورانه» به عنوان نماينده شورا در برنامه عمل و نمايه استان مركزي،« سعيد نادري »و «محمد حسين فدايي» به عنوان نمايندگان شورا در كميسيون ماده ۱۴، «فرزانه رحمتي»، «ايرج رضايي»، «محمد حسين فدايي» و «سعيد نادري» به عنوان نمايندگان شورا در كميسيون تسهيل، «عليرضا مرادي» و «سعيد نادري» به عنوان نمايندگان شورا در كميته تخصيص، «ايرج رضايي»، «فرزانه رحمتي» و «طوفان محمدي» به عنوان نمايندگان شورا در كميسيون ماده ۱۰۰، «پيمان رشيدي» و «مرتضي سورانه » به عنوان نمايندگان شورا در كميسيون ماده ۷۷، «محمد حسين فدايي» به عنوان نماينده شورا در كميسيون ماده ۳۸ و «مرتضي سورانه» به عنوان نماينده شورا در مراكز خدمات سرمايه گذاري استان مركزي و «فرزانه رحمتي» و «حامد آجرلو» به عنوان نمايندگان شورا در زمينه حمايت از حقوق مصرف كنندگان انتخاب شدند.
كلانشهر اراك مركز استان مركزي است و در اين منطقه بيش از 520 هزار نفر جمعيت زندگي مي كنند.
3005/