۲۴ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۹:۰۳
کد خبر: 83034213
۰ نفر
ظریف: اروپا باید تحریم های آمریكا را جبران كند

تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه ایران درگفت و گو با نشریه آلمانی اشپیگل از اروپا خواست با اعمال قوانین انسداد تحریم های آمریكا علیه ایران را جبران كند.

به گزارش عصرشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در این گفت و گو خواستار اقدام اتحادیه اروپا برای خنثی كردن پیامدهای خروج آمریكا از برجام شد و گفت كه در صورت انفعال این اتحادیه، تهران ممكن است سطح اجرای برجام را كاهش دهد.
ظریف همچنین تاكید كرد در صورتی كه برجام با اقدامات آمریكا و انفعال اتحادیه اروپا تهدید شود، افزایش غنی سازی اورانیوم از سوی ایران می تواند یكی از گزینه ها باشد.
وی با بیان اینكه بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا باید اعمال شود، افزود: اروپایی ها و دیگر امضاكنندگان برجام باید برای خنثی كردن پیامدهای تحریم های آمریكا اقدام كنند.
ظریف تصریح كرد: ضروری است كه اروپا نه به خاطر ایران، بلكه به خاطر حق حاكمیتی و منافع بلندمدت اقتصادی خود، این اقدامات را انجام دهد.
به نوشته رویترز، آلمان روز جمعه اعلام كرد كه به همراه دیگر شركای اروپایی خود در حال بررسی ایجاد یك سامانه پرداخت برای تسهیل تعاملات تجاری با ایران در زمان تحریم ها است.
ظریف در بخش دیگری از این گفت و گو مهمترین اولویت تهران را تداوم فروش نفت در حد «معقول» و بازگشت عایدی آن به ایران و همچنین تشویق سرمایه گذاری و همكاری دیگر كشورها در بخش فناوری و تحقیق در این كشور دانست.
ظریف تاكید كرد: «اروپا گفته كه توافق هسته ای در راستای منافع امنیتی آن است. پس اروپا باید آماده پرداخت هزینه برای امنیتش باشد. هیچ چیزی مجانی نیست.»
وی یادآورشد كه اروپا باید با اعمال قوانین انسداد و مجازات آن دسته از شركت های اروپایی كه به پیروی از تحریم های آمریكا از ایران خارج می شوند، هزینه امنیت خود را بپردازد.
ظریف ادامه داد: «پرسش این است كه آیا اروپا می خواهد شركت هایش از قوانین اروپا پیروی كنند یا قوانین آمریكا؟ یا اینكه آیا (اروپا) برابر دیكته های آمریكا تسلیم می شود؟»
وی پیرامون گزینه های ایران در صورت انفعال اروپا مقابل آمریكا، گفت: «ما لزوما مجبور به لغو (توافق) نیستیم. ماده 36 توافق و قطعنامه 2231 شورای امنیت امكان كاهش سطح اجرای برجام را بدون لغو آن فراهم كرده است.»
ظریف همچنین افزایش سطح غنی سازی اورانیوم از سوی تهران را یكی از احتمالات عنوان كرد.
وزیر خارجه ایران مذاكره با آمریكا را «اتلاف وقت» دانست و تاكید كرد تا زمانی كه واشنگتن از تصمیم خود مبنی بر خروج از برجام عقب نشینی نكند، تهران با ایالات متحده در مورد نقش ایران در منطقه خاورمیانه مذاكره نخواهد كرد.
وی توضیح داد: ایران تنها زمانی مذاكره در مورد دیگر موضوعات را بررسی می كند كه اتحادیه اروپا اجرای توافق را تضمین كند.
شبد**9416**9122