۲۴ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۳۷
کد خبر: 83034123
۰ نفر
دختران و دشواری زندگی در خوابگاه دانشجویی

تهران - ایرنا - هر ساله با فرارسیدن پادشاه فصل ها و شروع آغاز سال تحصیلی جدید شور و اشتیاق خاصی در بین دانشجویان جدیدالورود دانشگاه ها ایجاد می شود؛ چرا كه قرار است وارد مرحله جدیدی از زندگی شوند كه بسیار حساس و سرنوشت ساز است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا ، دانشگاه برای تمامی دانشجویان مكانی جهت علم آموزی و كسب اندیشه و تجربه بزرگان بوده و به مثابه محملی است كه خاطرات تلخ و شیرین آن تا ابد در یادها زنده می ماند؛ به قولی دیگر كارخانه آدم سازی است و باید دانشجویان را از ابتدای ورود به نحوی درست با جامعه و آینده پیش روی آشنا ساخت .
آغاز فصل علم و دانش سبب ترك خانه برخی از دانشجویان برای ادامه تحصیل شده و آنان را راهی شهرهای بزرگ و كوچك می كند؛ این جوانان كه سرنوشت و آینده خود را در گرو ادامه تحصیل در دانشگاه های بزرگ می دانند؛ حاضرند سال ها درد دوری از خانواده را تحمل كنند.
هر چند كه این روند با مشكلاتی نیز همراه است چرا كه این جوانان برای گذران زندگی دانشجویی در شهرهای ناآشنا به محلی ایمن برای سكونت نیاز دارند.
بیشتر جوانان به ویژه دختران برای داشتن امنیت بیشتر، كاهش هزینه های تحصیل و از همه مهمتر از بین بردن دغدغه های خانواده، زندگی در خوابگاه های دانشجویی را به سكونت در خانه های اجاره ای یا پانسیون ها ترجیح می دهند اما كافی نبودن امكانات رفاهی خوابگاه ها و از سوی دیگر بالابودن هزینه محل سكونت در دانشگاه های غیر دولتی به ویژه خوابگاه های خود گردان بسیاری از دانشجویان را با مشكلات عدیده مواجه كرده است.
هر چند كه تا چند روز دیگر دانشگاه‌ها سال تحصیلی را آغاز می‌كنند و دانشجو‌یان به شهرهای محل تحصیل خود باز‌می‌گردند، اما با وجود این دانشجویان غیربومی با مشكل خوابگاه مواجه هستند؛ نبود امكانات اولیه و بهداشتی و همچنین خرابی و مشكلات تاسیساتی خوابگاه‌ها بر نگرانی دانشجویان افزوده است؛ این در حالی است كه مسئولان از آمادگی 100 درصدی خوابگاه‌ها اعم از دولتی و آزاد در آستانه بازگشایی دانشگاه‌ها خبر می‌دهند.

** زندگی دانشجویی؛ از فرصت تا چالش
خاطرات خوابگاه های دانشجویی برای همه دانشجویان فراموش نشدنی است. درست است كه زندگی مستقل و گروهی در خوابگاه ها، دانشجویان به ویژه دختران كه وابستگی بیشتری به خانواده ها دارند را با چالش هایی رو به رو می كند اما ماهیت این نوع سكونت برای جوانان مفید است چرا كه دانشجویان علاوه بر اینكه یاد می گیرند چگونه مستقل باشند، با فرهنگ شهرهای مختلف كشور نیز آشنا می شوند.
جوانان در خوابگاه ها با دانشجویان رشته ها و مقاطع تحصیلی مختلف به تبادل دانش و اطلاعات می پردازند و به این واسطه انگیزه بیشتری برای ادامه تحصیل پیدا می كنند. اما در مواقعی كمبود امكانات رفاهی، زندگی در كنار همسلان را به حدی برای دانشجویان مشكل می كند كه شاید گاهی پاره ای از افراد را از ادامه تحصیل منصرف كند.

** گلایه دانشجویان از شرایط خوابگاه ها
معصومه محمدی دانشجوی ترم آخر مقطع كارشناسی رشته علوم ارتباطات اجتماعی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره وضعیت خوابگاه گفت: از شهرستان آمده ام تا بتوانم در دانشگاهی معتبر مشغول تحصیل شوم اما كمبود سالن های مطالعه در خوابگاه و از سوی دیگر عدم رعایت بهداشت باعث كلافگی ام شد.
وی ادامه داد: هم صحبتی با دانشجویان ترم بالایی و استفاده از تجربه این افراد همیشه باعث موفقیتم در تحصیل و ارتباط با دیگران می شد اما در نهایت و به دلیل مسائل خوابگاه ناچار به ترك خوابگاه شدم و در نهایت با اجاره یك اتاق در جنوب تهران مدام احساس ناامنی كنم.
همچنین یلدا یعقوبی دانشجویی كه از اهواز به تهران آمده و در حال حاضر در یكی از خوابگاه های خودگردان این دانشگاه سكونت دارد، درباره كمبود امكانات دراین خوابگاه به خبرنگار ایرنا گفت: با هزینه زندگی در این خوابگاه می توانستم یك سوئیت اجاره كنم اما به دلیل ترس از مسائلی كه ممكن است با اجاره نشینی دچارم شود خوابگاه را ترجیح دادم .
وی ادامه داد: نمی دانم هزینه اجاره صرف چه كارهایی می شود اما به منظور فراهم كردن امكانات دانشجویان هزینه نمی شود؛ در زمستان وسایل گرمایشی خراب شدند و تا مدت ها در شرایط بسیار سختی زندگی كردیم.
در حال حاضر تمامی دانشگاه های دولتی محلی را برای سكونت دانشجویان در نظر گرفته اند اما مشكل از آنجایی آغاز می شود كه تعداد بسیاری از این جوانان از كمبود امكانات رفاهی، تفریحی، ورزشی و حتی نحوه برخورد مسئوولان آنچنان گلایه مندند كه دیگر خوابگاه ها را محلی برای زندگی نمی دانند
صدای انتقاد دانشجویان از شرایط نامساعد خوابگاه ها به گونه ای در دانشگاه ها شنیده می شود كه تصمیم گرفتیم به سراغ چند تن از دانشجویان خوابگاهی دختر در شهرها و مقاطع تحصیلی مختلف برویم تا از عمده ترین مشكلاتشان آگاه شویم.
مهسا یونسی، دانشجوی مقطع كارشناسی ارشد رشته كشاورزی برای تحصیل در دانشگاه رازی از سنندج به كرمانشاه رفته است؛ در گفت و گو با ایرنا گفت: در كنار دختران همسن خودم را دوست دارم چرا كه مطالب یكدیگر را به خوبی می فهمیم اما مسئوولان خوابگاه هنوز متوجه نشده اند كه نیازهای دانشجویان مقطع كارشناسی ارشد با خواسته های دانشجویان كارشناسی متفاوت است.
وی ادامه داد: عمده ترین مشكلم این است هنگامی كه به تمركز بیشتری برای نوشتن مقاله نیاز دارم، هم اتاقی هایم كه در مقاطع پایین درس می خوانند، با صدای بلند تلویزیون تماشا می كنند، از سوی دیگر سرعت اینترنت در خوابگاه به حدی پایین است كه زمان زیادی صرف جستجو درباره مطالب پژوهش می شود.
همچنین سحر حسینی دانشجوی حسابداری مقطع كارشناسی دانشگاه شریعتی نیز گفت: برای بدست آوردن تجربه كاری در یك شركت كارآموز هستم، یك روز به دلیل حجم كاری زیاد و همچنین ترافیك سنگین 20دقیقه دیرتر از ساعت معین به خوابگاه رسیدم كه متأسفانه مسئوولان خوابگاه برخورد بسیار نامناسبی با من داشتند.
وی ادامه داد: می ترسیدم كه مبادا اجازه ورود به خوابگاه را به من ندهند و مجبور باشم شب را در خیابان بگذرانم؛ آنها علاوه بر آنكه خانواده ام را برای 20 دقیقه تأخیر نگران كردند بلكه با خودم هم رفتاری زننده داشتند.
این دانشجو افزود: از سوی دیگر پس از امتحانات حتی یك روز بیشتر نمی توانیم درخوابگاه بمانیم كه این موضوع بسیار ناراحت كننده است چرا كه در بسیاری مواقع برای تحویل كارهای عملی به دانشگاه به زمان بیشتری نیاز داریم.

** بهبود وضعیت خوابگاه ها در سال 97
ذوالفقار یزدان مهر، رئیس صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت و گو با ایرنا از بهبود فضای خوابگاهی با تعمیر بیش از 200 خوابگاه در تابستان امسال خبر داد.
وی درباره بودجه امسال وزارت علوم برای ارائه خدمات خوابگاهی، اظهار كرد: 509 میلیارد تومان برای ارتقای دانشگاه ها، یارانه و تغذیه در اختیار خوابگاه ها قرار گرفته كه باعث بهبود ارائه خدمات شده است.
رئیس صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: به منظور افزایش شادابی و نشاط میان دانشجویان اتاق های تندرستی و جاده های سلامتی را در سال 97 ایجاد كرده ایم.
یزدان مهر با اشاره به حمایت از ایده های دانشجویی، یادآور شد: حمایت از ایده‌های دانشجویی به منظور تأمین اشتغال و افزایش توانمندی‌های آنها در اولویت امور صندوق رفاه دانشجویی قرار دارد.
وی درباره امكانات در نظر گرفته شده برای خوابگاه دختران در سال تحصیلی جدید، اظهار كرد: ایجاد حدود 200 جاده برای پیاده روی دانشجویان دختر مانند جاده مخصوص پیاده روی در باشگاه انقلاب در برنامه قرار گرفت كه از این تعداد 150 مورد ساخته شد.
وی به ایجاد زمین چمن مصنوعی در مجمتمع های خوابگاهی اشاره كرد و گفت: در حال حاضر 20 تا 25 زمین چمن مصنوعی در فضای سراهای دانشجویی با مشاركت صندوق رفاه دانشجویان برای دختران در حال ساخت است.
ن.م **1601**