مراسم فارغ التحصیلی زبان آموزان فارسی در باكو برگزار شد

باكو –ایرنا - مراسم فارغ التحصیلی فراگیران دوره های آموزشی زبان فارسی ، كامیپوتر، خطاطی و نقاشی در رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در باكو برگزار شد .

به گزارش روز شنبه ایرنا، در این مراسم كه با حضور «جواد جهانگیرزاده» سفیر جمهوری اسلامی ایران ، «اصغر فارسی» رایزن فرهنگی سفارت كشورمان و جمعی از اساتید دوره های آموزشی ، فارغ التحصیلان و اولیای آنها برگزار شد ، به 88 زبان آموز فارسی در مقاطع ابتدایی، متوسطه و عالی ،1١ هنر آموز نقاشی، شش فراگیر كامپیوتر و پنج هنر آموز خطاطی گواهینامه پایان دوره اهدا شد.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در باكو ،طی سخنانی در این مراسم ،ضمن تبریك فارغ التحصیلان، خطاب به آنها گفت : شما رابط و تقویت كننده پل دوستی دو كشور ایران و جمهوری اذربایجان هستید .
جهانگیرزاده، با اشاره به روابط نزدیك دو كشور ، اظهارداشت : عده ای به دنبال بر هم زدن روابط ایران و جمهوری آذربایجان هستند، غافل از اینكه مردم دو كشور هزار سال سابقه دوستی و همسایگی دارند.
رایزن فرهنگی ایران در جمهوری آذربایجان ،نیز در این مراسم با اشاره به مسئولیت بزرگ این نهاد در زمینه تقویت روابط فرهنگی ایران و جمهوری آذربایجان ،گفت: برگزاری دوره های آموزشی و آشنا كردن نسل جدید با زبان و هنر كشور همسایه ، گامی مهم در تامین صلح و امنیت پایدار در منطقه است.
فارسی، با اشاره به تقویت روابط اقتصادی و بازرگانی میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان گفت: شركت كنندگان در دوره های آموزشی زبان فارسی، می توانند فعالیت موثری در حوزه های اقتصادی و تجاری داشته باشند.
وی افزود: از سوی دیگر برای آشنایی جوانان و نسل جدید با گفته ها و مضامین عمیق و فلسفه مشاهیر بزرگ ، رایزنی فرهنگی كلاس های آموزش زبان فارسی در مقاطع ابتدای ، متوسطه وعالی دایر كرده است .
رایزن فرهنگی ایران در باكو ،با اشاره به توافق این نهاد با با مراكز علمی، دانشگاهی و فرهنگستان علوم جمهوری آذربایجان ، اظهار داشت: در نتیجه این توافق ها، موفق به برگزاری شش دوره المپیاد زبان فارسی با حضور بیش از 120 دانشجو شدیم .
فارسی افزود: برای آشنایی نسل جدید و جوانان كشور آذربایجان با ادبیات معاصر ایران قرار است در آبان ماه با همكاری اتحادیه نویسندگان جمهوری آذربایجان و با حضور تعدادی از شعرا و نویسندگان معروف كشورمان روزهای ادبیات معاصر ایران در فرهنگستان علوم ملی جمهوری آذربایجان برگزار می شود .
رایزن فرهنگی كشورمان همچنین اعلام كرد كه همزمان نمایشگاه زبان و ادبیات فارسی و تاریخ و تمدن كشورمان در كتابخانه مركزی باكو برگزار خواهد شد و تعدادی از كتاب ها و دفاتر شعر زبان فارسی بویژه شعر نوین بعد از انقلاب اسلامی به زبان آذربایجانی بزودی رونمایی خواهد شد .
خاورم ** 337** 1579