تعامل با روسیه و ایران بی اعتنایی هند به فشارهای آمریكا

دهلی نو-ایرنا- تنها چند روز پس از سفر وزرای خارجه و دفاع آمریكا به دهلی نو، هند با بی اعتنایی به تهدیدات مكرر آمریكا مبنی بر اعمال تحریم علیه كشورهایی كه با مسكو و تهران همكاری می كنند اعلام كرد قصد دارد روابط همه جانبه خود را با مسكو به ویژه در بخش دفاعی افزایش دهد.

به گزارش ایرنا در روز شنبه، در همین راستا 'سوشما سواراج' وزیر امور خارجه هند كه جهت آماده سازی سفر 'ولادیمیر پوتین' رئیس جمهوری روسیه به هند به مسكو سفر كرده است در ملاقات های متعدد خود این نكته را آشكار كرد كه دهلی نو علیرغم روابط نزدیكی كه با آمریكا به عنوان متحد راهبردی آن در منطقه ای كه واشنگتن آن را 'هند-اقیانوسیه' می نامد دارد، تصمیم گرفته است راه خود را برود و بر اساس منافع ملی خود عمل كند.
قراردادهای دفاعی متعدد هند با روسیه بخصوص در زمینه خرید موشك های پیشرفته در ماههای گذشته بدنبال روی كار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رییس جمهوری آمریكا به دلیل فشارهای واشنگتن با چالش روبرو شده و در هاله ای از ابهام فرو رفته بود اما اكنون هند اعلام كرده است كه در جریان دیدار ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه از دهلی نو در 4 اكتبر (12 مهر) در نهایت این قرارداد را امضا خواهد كرد.
سفر سواراج به روسیه مورد توجه بسیار رسانه های هند قرار گرفته است چرا كه در روزهای آخر هفته گذشته دو وزیر آمریكایی به هند آمدند تا مقامات این كشور را به همراهی با سیاست های آمریكا در قبال ایران متقاعد كنند كه ظاهرا ناموفق بوده اند.
روزنامه معتبر 'استیسمن' در مورد این دیدار تاكید كرد كه سواراج تنها چند روز پس از پایان مذاكرات 2+2 بین وزرای خارجه و دفاع هند و آمریكا، برای شركت در نشست میان دولتی هند و روسیه، به مسكو سفر كرد.
هدف از سفر پوتین به دهلی نو در ماه آینده نیز شركت در اجلاس سران هند و روسیه می باشد.
'راویش كومار' سخنگوی وزارت امور خارجه هند دریك پیام توئیتری سفر سواراج رادر راستای ادامه روابط راهبردی اثبات شده، خاص و ممتاز هند و روسیه در زمینه همكاری های اقتصادی و تكنولوژی برشمرد.
وی همچنین نوشت كه سواراج در تعامل خود با سرگئی لاوروف همتای روسی خود مذاكرات خوبی درخصوص مسائل دوجانبه و منطقه داشت.
سواراج كه در 11 ماه گذشته سه بار به روسیه سفر كرده است پیش از ورود به مسكو توقفی كوتاه در عشق آباد داشت و با رشید مردوف همتای تركمنستانی خود درخصوص روابط دوجانبه دیدار و گفت وگو كرد.
كمیته میان دولتی هند و روسیه در زمینه همكاری اقتصادی و تكنولوژی به صورت سالانه نشست برگزار می كند و دستاوردهای دو كشور در زمینه های تجارت دوجانبه، سرمایه گذاری، علم و تكنولوژی، فرهنگ و سایر مسائل در این نشست مورد بررسی قرار می گیرد.
پیش از این قرار بود سوشما سواراج پس از پایان دیدار خود از روسیه به سوریه و لبنان نیز سفر كند اما سفر وی به این دو كشور لغو شد.
سفر سواراج به روسیه چند روز پس از میزبانی او و نیر مالا سیتارامان وزیر دفاع هند از مایك پمپئو وزیر امور خارجه و جیمز متیس وزیر دفاع آمریكا در اولین دور مذاكرات 2+2 دو كشور در دهلی نو اتفاق می افتد.
به گفته مقامات هندی، در این مذاكرات اختلافات آشكاری میان هند و آمریكا در ارتباط با همكاری دفاعی دهلی نو با مسكو به خصوص قرارداد خرید سامانه موشكی اس 400 از روسیه رخ نموده است.
هند قاطعانه به آمریكا اعلام كرده است با وجود قانون كاتسا، دهلی نو قصد دارد این سامانه موشكی را از روسیه خریداری كند.
سال گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا قانونی به نام 'مبارزه با مخالفان آمریكا از طریق تحریم' یا 'كاتسا' امضا كرد كه براساس آن روسیه، ایران و كره شمالی شامل تحریم های آمریكا شدند.
بند 231 قانون كاتسا كشورهای دوم كه دارای قراردادهای مهم با بخش های دفاعی و امنیت روسی دارند را واجد شرایط برای تحریم شدن از سوی آمریكا می كند.
هند كه دارای روابط گسترده نظامی با روسیه است و اكثر تجهیزات نظامی خود را از این كشور خریداری می كند تحت تاثیر این قانون قرار گرفته است.
هند قصد دارد تا سامانه موشكی اس 400 را برای نیروی هوایی خود از روسیه خریداری كند اما یك مقام ارشد كنگره آمریكا اعلام كرده است كه این معامله قابلیت همكاری میان نیروهای هندی و آمریكایی را با مشكل روبرو خواهد كرد.
مقامات هندی اعلام كردند: هند و روسیه مذاكرات درخصوص قیمت سامانه موشكی اس 400 كه قرار است در نیروی هوایی هند به خدمت گرفته شود را به پایان رساندند.
به گفته مقامات هندی، دو كشور اكنون به دنبال یافتن راه حلی برای دور زدن تحریم های آمریكا علیه روسیه می باشند.
بسیاری از كشورها همچنان خواهان خرید سامانه موشكی پیشرفته روسیه به نام اس 400 هستند. هند نیز قرار است 5 سامانه موشكی اس 400 را به قیمت 4.5 میلیارد دلار از روسیه خریداری كند. اما این پروژه مانند سایر پروژه های نظامی هند و روسیه دچار مشكل شده است.
براساس گزارش ماه گذشته موسسه بین المللی صلح استكهلم ، سهم واردات سلاح هند از روسیه بین سال های 2008 تا 2012 به مقدار 79 درصد بوده است كه این مقدار در سال های 2013-2017 به 62 درصد كاهش یافته است. قطعات، لوازم و نگهداری روسی برای زیرساخت های امنیتی هند حیاتی هستند.
این مسئله برای ارتش هند بسیار مهم است چرا كه تحریم خرید نظامی از روسیه احتمالا به چشم انداز امنیتی هند در منطقه به شدت صدمه خواهد زد.
آساق**267**1424**1337

سرخط اخبار جهان